Взаимоотношения с персонала и отговорност за вреди

ЗДДС. Данъчно третиране на транспортните услуги
ЗДДС. Въпрос: Фирмата ни е получател на транспортни услуги при доставка на стоки и при продажба на наша продукция. Въпросът ми е следва ли да си самоначислявам с протокол и с каква ставка данък добавена стойност при следните случаи:

  • Получена транспортна услуга във връзка с продажба на стока:
 
1. Получена фактура за транспортна услуга за продажба на наша продукция превозена от чуждестранен превозвач (нерегистриран в България по ЗДДС) от България до наш клиент в САЩ?
2. Получена фактура за транспортна услуга за продажба на наша продукция превозена от чуждестранен превозвач (нерегистриран в България по ЗДДС) от България до наш клиент в страна от ЕС?
3. Получена фактура за транспортна услуга за продажба на наша продукция превозена от регистриран в България по ЗДДС български превозвач от България до наш клиент в САЩ?
4. Получена фактура за транспортна услуга за продажба на наша продукция превозена от регистриран в България по ЗДДС български превозвач от България до наш клиент в страна от ЕС ?
 
  • Получена транспортна услуга във връзка с доставка на стока до България
 
5. Получена фактура за транспортна услуга за доставена ни стока превозена от чуждестранен превозвач (нерегистриран в България по ЗДДС) от САЩ до България?
6. Получена фактура за транспортна услуга за доставена ни стока превозена от чуждестранен превозвач (нерегистриран в България по ЗДДС) от страна в ЕС до България?
7. Получена фактура за транспортна услуга за доставена ни стока превозена от регистриран в България по ЗДДС български превозвач от САЩ до България?
8. Получена фактура за транспортна услуга за доставена ни стока превозена от регистриран в България по ЗДДС български превозвач от страна в ЕС до България?
 
 
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗДДС. Прилагане на ставката от 9 на сто
ЗДДС. Въпрос: Следва ли да начислявам 9% ДДС при фактуриране на нощувки предоставени в почивната база на дружеството? Базата притежава категория 1 звезда и предоставя само услуга нощувка без хранене. По смисъла на Закона за туризма „Основни туристически услуги” са нощувки и хранене. Може ли да се смята, че предмет на доставката при фактуриране на нощувката представлява „настаняване” по смисъла на чл. 66, ал. 2 от ЗДДС?
 
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗКПО. Коригиране на грешки в корпоративния данък за 2010 г. при подаден верен ГФО в Търговския регистър
ЗКПО. Въпрос: След подаване на ГДД по чл. 92 от ЗКПО и преди заверката и публикуването на ГФО бе открита грешка в счетоводните записвания на дружеството. Грешката е коригирана, но това доведе до намаляване на годишната печалба. Отчетът е заверен от одитора и публикуван в Търговския регистър след направената корекция. В тази връзка имам следните въпроси:
  1. Тъй като не може да се подаде коригираща годишна декларация как би следвало да се уведоми НАП за направената корекция?
  2. След направената корекция годишната печалба за 2010 г. на дружеството е по-малко, отколкото декларирана с ГДД. Как би следвало да се изчислят авансовите вноски за 2011 г. при следните примерни данни:
  • данъчна печалба за 2009 г . - 2 000 000,00 лв.;
  • данъчна печалба за 2010 г. по декларация -1 500 000,00 лв.;
  • данъчна печалба за 2010 г. след направената корекция преди публикуване на ГФО - 1 400 000,00 лв.?    
 
 

Отговор: Доц. д-р Людмила Мермерска, данъчен консултант

ЗКПО. Данъчно третиране на вземания и задължения при ликвидация на дружество
ЗКПО. Въпрос: Дружеството ни с ограничена отговорност е в процес на доброволна ликвидация. Подготвяме краен ликвидационен баланс за заличаване на дружеството. В процеса на ликвидация, назначеният ликвидатор не е успял да открие и съответно удовлетвори кредитори с вземания от нас за 196 хил. лв. Съответно не е успял да събере наши вземания за 86 хил. лв. Взето е решение за заличаване на дружеството и е определена дата за заличаване. Към момента баланса ни е както следва:
 
Вземания - 86 хил. лв. Ликвидационен капитал (110 хил. лв.) вкл.:
                                                Капитал – 5 хил. лв.
                                                Резултати до момента - (115 хил. лв. )
                          
                                            Задължения - 196 хил. лв.
 
Ако отпишем вземанията и задълженията - ще бъдат ли признати за данъчни цели разходите за отписани вземания (на основание чл. 37, т. 5 от ЗКПО, например). Приходите от отписаните задължения участват ли в преобразуване на финансовия резултат? 
 
 
Отговор: Доц. д-р Людмила Мермерска, данъчен консултант
ЗДДФЛ. Данъчни облекчения на регистрираните по ЗДДС, физически лица - регистрирани земеделски производители
ЗДДФЛ. Въпрос: Какви данъчни облекчения могат да ползват регистрираните по ЗДДС,  физически лица - регистрирани земеделски производители при облагане на дохода им от реализация на непреработена селскостопанска продукция за 2011 година? След като формират данъчна облагаема основа по реда на чл. 29а от ЗДДФЛ (също като ЕТ), могат ли да преотстъпват дънък по чл. 189б от ЗКПО и защо това не е отразено в чл. 48, ал. 6 от ЗДДФЛ? Не следва ли да имат същите права като ЕТ, след като формират облагаем доход по същия ред?
 
 
Отговор: Доц. д-р Людмила Мермерска, данъчен консултант
ТЗ. Заличаване на дружество при налични вземания и задължения
ТЗ. Въпрос: Възможно ли е да се заличи дружество при налични вземания и задължения?
 


Александра Атанасова, адвокат