Подобрение на активи

Третиране по ЗДДС на ремонти и подобрения върху нает или предоставен за ползване актив, които са за сметка на наемателя (ползвателя)

 

Ивайло Кондарев, данъчен консултант



Целта на материала е да се разгледа данъчното третиране на извършен за сметка на наемателя ремонт или подобрение на предоставен му за ползване (чужд) актив.

Разглеждат се:
- общи положения свързани с данъчното третиране на предоставен за ползване (чужд) актив, а именно възможни варианти на поемане на разходите (стойността на ремонта или подобрението се приспада дължимия наем или е за сметка на наемателя/ползвателя), както и понятията: “нает актив”, “предоставен за ползване актив”, „ползвател”, „държател” „ремонт”, “подобрение”;
- случаи, при които безвъзмездно извършеният ремонт или подобрение на нает или предоставен за ползване актив остава извън предметния обхват на ЗДДС;
- мястото на изпълнение на услугите по ремонт или подобрение, направени за сметка на ползвателя (наемателя),
- дата на възникване на данъчното събитие;
- данъчна основа и начисляване на ДДС;
- право на данъчен кредит;
- някои неизяснени в закона въпроси при документиране на ремонта и подобрението върху нает или предоставен за ползване актив.

Приведени са и примери.

Третирането на ремонта и подобренията на собствени и наети активи по реда на ЗКПО

 

Доц. д-р Людмила Мермерска, данъчен консултат

 

 

След придобиване на дълготраен актив е възможно да бъдат извършени разходи за ремонта или подобрението му. В счетоводното законодателство и по-конкретно в приложимите счетоводни стандарти понятията “разходи за ремонт” и “разходи за подобрение” са обединени в термина “последващи разходи”. Действащият Закон за корпоративното подходо облагане (ЗКПО) ползва терминологията, въведена в действащите счетоводни стандарти – последващи разходи.

 

Целта на настоящия материал е да изясни начина на данъчно третиране по реда на ЗКПО на последващите разходи и в двете им разновидности (“разходи за ремонт” и “разходи за подобрение”, т.е. при наличие или   липса на бъдеща икономическа изгода) в случая на собствени активи. Материалът е илюстриран с числови примери. Приведена е съдебна практика относно разграничаване на разходи за ремонт и разходи подобрение на собствени активи.

 

В следващия брой ще се анализира третирането по реда на ЗКПО на разходите за ремонт и подобрение на наети/предоставени за ползване активи.

Как да оптимизираме задължението си за такса за битови отпадъци по ЗМДТ
 
 
Златка Мицова данъчен консултант
 
 
С наближаването на  края на годината дойде момента отново да се замислим по въпроса: Можем ли да намалим имуществените си задължения към общината за следващата  календарна година и как точно да го направим?  
 
Целта на материала е да се бъдат припомнени евентуалните възможности и съответно начини за намаляване на задълженията към общината във връзка с таксата за битови отпадъци.
Процедура по свикване на общото събрание на ООД и вземане на решения от общото събрание
 
 
Александра Атанасова, адвокат
 
 
В материала се разглежда процедурата по свикване на общото събрание на ООД и вземане на решения от общото събрание, като се акцентира на:
- степента, до която разпоредби, регламентирани в Търговския закон (ТЗ) относно процедурата по свикване на общото събрание (ОС) и вземане на решения, могат да бъдат променени с дружествения договор и доколко това е удачно;
- кворума, регламентиран в ТЗ, необходим за вземане на определено решение от страна на  ОС;
- съдебния контрол върху решенията на ОС.
 
Въз основа на практическия си опит, авторът обръща внимание на различни въпроси, възникващи при свикване на ОС и вземане на решения от ОС, които следва да се вземат предвид от съдружниците в ООД.