ЗМИП и социални разходи

Подобрение и ремонт на наети дълготрайни активи
(продължение от миналия брой)
 
 
Доц. д-р Людмила Мермерска, данъчен консултант
 

При ползване на дълготраен актив въз основа на договор за наем може да се наложи по време на срока на договора да се направят разходи за ремонт и/или подобрение (последващи разходи, генериращи бъдещи икономически изгоди) на наетия актив, като покриването на разходите може да бъде или за сметка на наема или за сметка на наемателя извън разходите за наем.
 
В материала е акцентирано върху особености, при данъчното третиране по реда на Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО) на разходите за ремонт и подобрение при отчитането им от наематела, а именно как се третират разходите за ремонт или подобрение, когато са:
- за сметка на наема;
- за сметка на наемателя извън разходите за наем.
 
Обърнато е внимание и на данъчното третиране по реда на ЗКПО на разходите за подобрение в случай на преждевремнно прекратяване на договор за наем.

Приведена е съдебна и данъчна практика.
Данъчно третиране на транспортните разходи от местоживеене до месторабота по реда на ЗКПО

 

 
Доц. д-р Людмила Мермерска, данъчен консултант
 
 

Целта на материала е да се анализира третирането по реда на ЗКПО на социалните разходи в натура, свързани с транспортно обслужване от местоживеене до месторабота, като се обърне внимание на казуси, при данъчното третиране на които се допускат грешки:
- осребряване на билети;
- ваучери за таксиметров превоз извън табелата на града или
- ваучери за таксиметров превоз за придвижване на персонала след нощна смяна.

Засегнати са и въпросите, свързани с данъчното третиране на придобивката по реда на ЗДДФЛ, както и дължимостта на осигурителни вноски за ДОО и здравни осигуровки.

Приведена е съдебна и данъчна практика

Данъчно третиране по реда на ЗКПО и ЗДДФЛ на разходите (извън тези за положен труд), извършвани от работодателя в полза на персонала

(Продължение от миналия брой)

 

Доц. д-р Людмила Мермерска, данъчен консултант

 

 

Целта на материла е да се изясни третирането на со­ци­ал­ни раз­хо­ди, пре­дос­та­ве­ни в па­ри по реда на ЗКПО и ЗДДФЛ, като се акцентира върху случаите, при които социалните разходи в пари не подлежат на облагане при получателя им, а именно при какви кумулативни условия:

-         паричните помощите за лечение, предоставени от работодателя и

-         паричните помощи, за раждане на дете, сключване на граждански брак или смърт на член от семейството,

не само се признават като разход по реда на ЗКПО, но и не се облагат по реда на ЗДДФЛ, вкл. и не са обект на социално и здравно осигуряване.

 

Приведена е данъчна практика.

Управител на дружество с ограничена отговорност - назначаване и освобождаване на управителя, компетентност и отговорност

 

Александра Атанасова, адвокат

 

Целта на материала е да се разгледат въпросите, свързани с назначаването и освобождаване на управител на дружество с ограничена отговорност (ООД), неговата компетентност и отговорност.
 
Авторът акцентира върху различни практически въпроси, свързани с:
-          клаузите в дружествения договор относно представителната власт на управителите;
-          нововеденото ограничение  по чл. 141, ал. 8 от ТЗ (в сила от в сила от 15. 02. 2011 г. ) при избора на управителя;
-          ограниченията при извършване на конкурентна дейност;
-          изискуемите документи при смяна на управителя на дружеството (освобождава се един управител и се избира друг);
-          възможността на управителя да бъде заличен от Търговски регистър, когато общото събрание не иска да го освободи и др.
 
Приведени са образци на декларации, свързани с назначаването на управител на ООД, както и съдебни решения относно искове предявени срещу управители на търговски дружества за причинени вреди за дружеството.