ГДД по чл. 92 от ЗКПО и промени ЗДДС, ЗДДФЛ, ЗКПО, ДОПК 2012 г.

ЗДДС. Корекция на ползван данъчен кредит в случаи на тотална щета

ЗДДС. Въпрос: Във връзка с извършена  корекция на ползван данъчен кредит по реда на чл. 79, ал. 6, т. 2 от ЗДДС във връзка с чл. 79, ал. 3 от ЗДДС в случаи на тотална щета дружество издава Протокол за корекция на данъчен кредит. Впоследствие след обжалване пред органите на КАТ се получава документ, доказващ липсата на вина от лицето. Правилно ли е  да се издаде протокол с който да се извърши коригиране на начисления данък  на основание на прилагането на чл. 80, ал. 2, т. 2 от ЗДДС?


Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант


 

ЗДДС. Закупуване на МПС чрез публичен търг

ЗДДС. Въпрос: Дружеството ни е регистрирано по ЗДДС и извършва търговия с цветни и черни метали и стоки с двойна употреба. Чрез публичен търг обявен от ЧСИ, закупихме 4 бр. МПС, с цел разглобяване и продаване на части и като отпадък (скраб). За извършената сделка ни се предостави единствено договор за покупко-продажба. От кантората на ЧСИ ни уведомиха, че заложният кредитор е чуждестранно лице, регистрирано на Британските острови (а залогодателят е дерегистриран по ЗДДС предходната година) и не може да издаде друг документ или по-точно фактура. Съгл. чл.131 от ЗДДС, за да ни се издаде документ, различен от договора, трябва длъжникът да е регистрирано по закона лице, но от горе посоченото се вижда, че то не попада там. Въпросите ми са:

  1. В продажната цена, така както е записана в договора за покупко продажба (фирма "Х", в качеството си на заложен кредитор продава на фирма У, от свое име и за сметка на залогодателя Z - следната стока на обща продажна стойност 3000 лв), следва ли да е  включен ДДС?
  2. При продажбата на разглобените части трябва ли да начислим ДДС?


Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант

 

ЗДДС. Документиране на безвъзмездна услуга за монтаж

ЗДДС. Въпрос: Предприятието ни е изпълнител по договори за СМР на свой клиент. През месец ноември 2011 г. сключва спогодба с клиента, която урежда приемането на извършени вече СМР по стари договори от 2010 г., по чието изпълнение клиента ни е имал забележки. Извършените СМР са приети с констативен протокол, но съгласно подписаната спогодба, с цел да запази добрите си търговски отношения с клиента предприятието ни се задължава безвъзмездно да изпълни монтаж на част “Електро” за своя сметка. За извършване на услугата е вложен само труд от персонала на предприятието. Какъв документ следва да издадем по ЗДДС за безвъзмездната услуга и какво е основанието за неначисляване на ДДС?


Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант

 

ЗДДС. Документиране на рекламация във връзка с увредена при превоз стока

ЗДДС. Въпрос: Предприятието ни извършва международен транспорт. Български спедитор, регистриран по ЗДДС ни възлага транспортна услуга с направление България-Испания. При разтоварването в Испания се установява, че част от стоката е увредена. Купувачът на стоката е предявил рекламация към спедитора в размер на 50 % от стойността на стоката и нашето предприятие се е съгласило с рекламацията. Какъв документ следва да издаде нашето предприятие на спедитора – кредитно известие с 20 % ДДС или протокол по чл. 84 от ППЗДДС?


Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант

ЗДДС. Третиране на доходи от наем

ЗДДС. Въпрос: Наш клиент, ЕТ „Х. Х.”, е регистриран по ЗДДС. Сградата, в която се извършва дейността  на ЕТ, е собственост на физическото лице  Х. Х. и съпругата му. Физическите лица отдават под наем тази сграда на ЕТ „Х. Х.”. Съгласно ЗДДФЛ има издадени сметки и служебни бележки на физическите лица. Бихте ли ни консултирали, в този случай физическото лице  Х. Х. трябва ли да издава фактури с ДДС на ЕТ “Х. Х.” за ½ от наема. Тези фактури и в дневник покупки и продажби ли да ги включим? Ако не е така, защо?


Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант

 

ЗДДС. Третиране на сделка, свързана с продажба на притежаван гараж

ЗДДС. Въпрос: Фирма, регистрирана по ДДС, иска да продаде притежаван гараж. Уговорената цена, без включени местни данъци и такси, е 16 624,56 лв. Уговорката между доставчика и купувача е да си поделят всички разходи по прехвърлянето. Как би следвало да се оформи фактурата? Стойността на нотариалните услуги, за които нотариусът начислява ДДС следва ли да се включват във фактурата, тъй като са ми попадали различни вариации по темата?


Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант