Промени в ППЗДДС и ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ

Представяне на по-съществените промени в ППЗДДС

 

 

Ивайло Кондарев, данъчен консултант
 

 

В бр. 15 на “Държавен вестник” от 21. 02. 2012 г. бе обнародван Правилник за изменение и допълнение на ППЗДДС (ПИДППЗДДС). Целта на материала е да се разгледат по-съществените промени, направени в нормативната уредба на ДДС с този правилник и по-конкретно:
- новите моменти, свързани с доставките на туристически услуги;
- изменения и допълнения, свързани с регистрацията и дерегистрацията;
- промените, отнасящи се до VIES-декларацията;
- както и някои други промени,
които следва да се имат предвид през 2012 г.

Най - често задавани въпроси относно попълване на декларацията по чл. 50 от ЗДДФЛ за 2011 г.
 
 
Доц. д-р Людмила Мермерска, данъчен консултант
 
 
Материалът систематизира най-често задавани въпроси във връзка с попълването на годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ за доходите, придобити през 2011 г.:
-         Как слeдва да се процедира за изплатените през 2011 г. доходи за положен личен труд в ООД /ЕООД на съдружник/собственик в качеството му на самоосигуряващо се лице?
-         В кои случаи доходите от продажба на недвижимо имущество са необлагаеми и как се определя датата на придобиване и срокът на притежаване на имуществото, след изтичане на който доходът от продажба на имущество е необлагаем по реда на чл. 13, ал.1, т.1 ,б. "а" и "б."?
-         Какви са конкретните изисквания за ползване на данъчното облекчение за младо семейство през 2011 г. и налице ли е право на данъчно облекчение, ако: гражданският брак е сключен след изтегляне на ипотечния кредит от единия от съпрузите; при рефинансиране на кредита; при притежаване на единия от съпрузите на идеална част от друго жилищеи т.н.?
-         Облагаеми ли са доходите получени от търговия с валута от участие на валутна борса FOREX и ако са - какво е данъчното им третиране?
-         Как се третират субсидиите, получени от земеделските производители? и т.н.
 

Приведени са разяснения на приходните органи и съдебна практика.

Сроковете в ревизионното производство. Продължаване на срока. Възстановяване на срока. Доказателства за спазване на срока.
 
 
Александра Атанасова, адвокат
 
 
Освен срокът за извършване на ревизията, посочен в заповедта за възлагане на ревизия (ЗВР), вътре в ревизионното производство има множество други срокове. Една част от тях са определени за извършване на действията от страна на органите по приходите, а друга част се отнасят за ревизираните лица.

Целта на материала е да се се изяснят въпросите, свързани с различните срокове в резизионното прозводство, като се отчетат и последните промени в Данъчно - осигурителния процесуален кодекс (ДОПК): сроковете за извършване на ревизията и налагане на предварителни обезпечителни мерки, както и тяхното продължаване; сроковете, предоставени от ДОПК на органите по приходите за издаване на актовете в ревизионното производство.

Специално внимание се обръща на сроковете, предоставени на ревизираните лица и тяхното продължаване: при връчването на ЗВР - срока, в който ревизираното лице следва да представи изискуемите писмени обяснения и доказателства, вкл. и ако ревизиращите органи установят наличие на обстоятелства по чл.122, ал.1 от ДОПК; срока за подаване на възражение против ревизионния доклад (РД) и срока за подаване на жалба против ревизионния акт (РА), както и възстановяване на срока в случай, че срокът за подаване на жалба против РА е пропуснат.

При изясняване на въпросите авторът обръща внимание на различни аспекти, с които се е сблъскал в практиката си като адвокат.