Промени в ЗТР и Справка по чл. 73 от ЗДДФЛ

Най - често задавани въпроси относно попълване на Справката по чл. 73 от ЗДДФЛ
 
 Доц. д-р Людмила Мермерска, данъчен консултант
 
 
До 30. 04. 2012 г. предприятията и самоосигуряващите се лица, следва да изготвят Справката по чл. 73 от ЗДДФЛ, в която да посочат изплатените през 2011 г. доходи на физически лица. Въпреки, че информацията, изисквана в Справката по чл. 73 от ЗДДФЛ се попълва от години тя продължава да поражда въпроси:
-          Декларират ли се доходи на съдружници за полагане на личен труд в дружествата, вкл. и изплатените им командировъчни пари?
-         Декларират ли се доходи в полза на нотариуси, адвокати, частни съдебни изпълнители, предоставили данъчна фактура по реда на ЗДДС?
-         Декларират ли се удръжки от трудовото възнаграждение на работници и служители, направени от предприятието въз основа на запорни заповеди в полза на частни съдебни изпълнители?
-          Може ли при липса на данни за  лицата - собственици на етажна собственост, за получения наем да се декларират единствено данните на домоуправителя?
-          Декларират ли се лихви, свързани с изплащане на обезщетения по Кодекса на труда на лица, работили в предприятието по трудово правоотношение?
-          Декларират ли се командировъчните пари, изплатени през 2011 г. на лица по граждански договори, при условие, че те са в рамките на сумите, регламентирани като необлагаеми и т.н
 
При отговорите на въпросите е ползвана и практика на НАП.

 

Последните промени в Закона за търговския регистър (ЗТР), въведени със ЗИД на ЗТР (обн. ДВ, бр. 25 от 27. 03. 2012 г.)
 
 
Александра Атанасова, адвокат
 
 
Материалът е посветен на последните промени в Закона за търговския регистър (ЗТР), въведени със Закона за изменение и допълнение на ЗТР (обн. ДВ, бр. 25 от 27. 03. 2012 г.). В коментара:
-         се анализира новата разпоредба на ал. 5 на чл. 22 от ЗТР относно възможността търговците да не внасят ново заявление с нова такса при нередности в подадено заявление, като се изяснява точно при какъв вид нередности това е допустимо;
-         анализира се какъв ще бъде режимът, който следва да се прилага при нередности в заявления до влизане в сила (от 01. 06. 2012 г.) на новата разпоредба на чл. 22, ал.5 от ЗТР;
-         авторът дава своята гледна точка доколко новият ред в чл. 22, ал. 5 от ЗТР е приложим за заявленията за обявяване на финансовите отчети;
-         разглеждат се промените в пар. 5 и пар. 5а от ПЗР на ЗТР, насочени към преодоляване на непълноти в разпоредбите на преходния режим, като едновремено с това авторът отново припомня какви са действията, които могат, респ. не могат да извършват непререгистираните търговци и кооперации, както и възможни въпроси, които могат да възникнат в тази връзка в практиката.