Член 134 от ТЗ и спиране на ревизионното производство

Третиране на допълнителната парична вноска по чл. 134 от Търговския закон

 

 

Доц. д-р Людмила Мермерска, данъчен консултант

 

 

Допълнителната парична вноска по чл. 134 от от Търговския закон (ТЗ) има специфични характеристики, отличаващи я от останалите форми на финансова помощ, предоставяни от съдружниците/собствениците на ООД /ЕООД.
 
Данъчната и съдебната практика показват, че често пъти тези характеристики не се познават, при което безвъзмездна финансова помощ от страна на съдружник/собственик, приета за допълнителн парична вноска по чл. 134 от ТЗ, по време на ревизия се предифинира или като:
-          заем, което безусловно и безспорно изисква начисляване на пазарна лихва за данъчни цели или като
-          дарение (финанисиране), което води до отчитане на счетоводен приход в размера на помощта.
 
Целта на настоящия материал е въз основа на съдебната практика да се анализират конкретните изисквания, на които трябва да отговори извършено финансиране на дружеството от съдружника/собственика, за да се приеме, че предоставените средства имат харектер на допълнителна парична вноска по чл. 134 от ТЗ, а не представлява заем или дарение (безвъзмездно финансиране).
Основания и ред за спиране на ревизионното производство. Възобновяване на ревизионното производство
 
 
Александра Атанасова, адвокат
 
 
В периода на ревизията страните в ревизионното производство (данъчният субект и ревизиращият екип) извършват различни процесуални действия, предвидени по Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, насочени към изясняване на фактите и обстоятелствата свързани с данъчните или осигурителните задължения. При появата на пречки, извън волята на страните, които препятстват обективното установяване на задълженията, законодателят е предвидил основания и процедура за спиране на ревизионното производство.
 
Целта на материала е да се изяснят основанията и редът за спиране на ревизионното производство, както и неговото възобновяване, като се акцентира върху въпроси, с които авторът се е сблъскал в практиката си.
 
Приведена е и данъчна и съдебна практика.