Брак на активи и принудително изпълнение

ЗДДС. Третиране на задатък при продажба на имот
ЗДДС. Въпрос. „А” АД сключва предварителен договор за продажба на недвижим имот, състоящ се от урбанизиран поземлен имот – 2000 м.2 и прилежаща сграда (която не е нова) на 1 етаж със застроена площ 1000 м.2, с „В” ООД. Двете дружества са регистрирани по ЗДДС. Стойността на сделката е както следва:
- 200 000 лв. за сградата и прилежащия й терен, която е освободена доставка съгласно чл. 45, ал. 3 от ЗДДС (купувачът не желае тя да е облагаема);
- 50 000 лв. и ДДС в размер на 10 000 лв. за останалата част от земята, 
или общата стойност на сделката е 260 000 лева (в т.ч. 10 000 лв. начислен ДДС) и ДДС върху съпътстващите сделката данъци и такси съгласно чл. 26, ал. 3 от ЗДДС, което ще се определи в деня на сключване на окончателния договор.
 
Купувачът превежда задатък в деня на подписване на предварителния договор в размер на 72 000 лева. Окончателният договор ще се сключи след 3 месеца.
 
Въпросът е какво ДДС трябва да начисли продавача за така получения задатък, след като той се отнася както за освободена, така и за облагаема доставка по ЗДДС?
 
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗДДС. Третиране на разрушаване на сграда
ЗДДС. Въпрос. Сключен е договор между „А” ООД и „В” ООД за демонтаж и разрушаване на сграда и заравняване на терена срещу заплащане на услугата. „А” ООД е изпълнител а „В”е собственик на имота и двeте фирми са регистрирани по ДДС, като изпълнителят няма лиценз за търговия със скрап. При разрушаването на сградата се получават метални отпадъци, които „В” ООД продава на трета фирма /регистрирана по ддс/, а ненужните строителни отпадъци фирма „А „ООД извозва извън територията на „В” ООД за собствена сметка. При продажбата на металните отпадъци ддс е изискуем от получателя, който е регистрирано по ддс лице, съгласно чл. 82, ал. 5 от ЗДДС. За услугата разрушаване на сграда „А” ООД издава фактура на „В”ООД, в която начислява ДДС 20%. Съгласно чл 86, ал. 1 от ЗДДС фирми А и В отразяват фактурата в дневниците на покупки и продажби и в справка-декларация по чл 125.  Имаме следните въпроси:
1. Разрушаването на сграда може ли да се третира като добив на отпадъци и да се използва схемата за обратно начисление на ддс от получателя на услугата, при положение че само стоманените отпадъци се продават на трета лицензирана за продажба на метални отпадъци фирма, а строителните се заравнянат или изхвърлят?
2. Има ли санкции за получателя на услугата, ако ДДС е бил изискуем от получателя на услугата съгласно чл. 82, ал. 5 от ЗДДС, а е начислен от доставчика съгласно чл. 86, ал. 1 от ЗДДС?
 
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗДДС. Възстановяване на ДДС по фактури, издадени в друга държава-членка
ЗДДС. Въпрос. Фирма с основна дейност международен и вътрешнообщностен транспорт на стоки е регистрирана по ЗДДС в България. Има ли някакъв начин на фирмата да се възстановява ДДС в България по фактури, издадени й в Румъния, Унгария и други страни от ЕС за гориво, логистични услуги и т. н.
 
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗДДС. Трeтиране на сделки по закупуване на стоки от ЕС и трети страни и препродажба в ЕС
ЗДДС. Въпрос. Предприятието ни е местно юридическо лице регистрирано по ЗДДС, което закупува стоки от ЕС (от доставчици регистрирани по ЗДДС) и трети страни и ги препродава на регистрирани лица по ЗДДС в ЕС. Стоките се транспортират директно от доставчиците ни до клиентите. Какво е третирането от гледна точка на ЗДДС на сделките по закупуване от ЕС и препродажба в ЕС – дистанционни продажби ли са и какви задължения има нашето предприятие от гледна точка на ЗДДС? Какво е третирането от гледна точка на ЗДДС на сделките по закупуване от трети страни и препродажба в ЕС и какви задължения има нашето предприятие от гледна точка на ЗДДС?
 
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗДДС. Право на данъчен кредит във връзка с участие в търг при неспечелило предприятие
ЗДДС. Въпрос. Предприятие е ползвало данъчен кредит за услуги и за покупка на тръжни документи във връзка с участие в търг. Следва ли да се коригира ползвания данъчен кредит в случай, че търгът не бъде спечелен?
 
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗДДС. Право на ДК за закупено гориво за личния автомобил на управителя на дружеството, ползван за фирмени нужди
ЗДДС. Въпрос. Дружеството ни не разполага с превозни средства, поради което управителят на дружеството ползва личния си лек автомобил за доставка на материали, необходими за производствената дейност. Дружеството няма сключен договор за ползване на този личен лек автомобил. Срещу представени фактури на управителят се изплащат разходите за изразходваното гориво за доставка на материали и за пътни пари при командировка за срещи с клиенти и доставчици. Освен договор за управление и контрол (ДУК) управителят има и сключен трудов договор с дружеството. Има ли дружеството право на данъчен кредит за закупеното гориво срещу издадените на името на
 
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗКПО. Третиране на разходи за гориво на личен автомобил, ползван за фирмени нужди

ЗКПО. Въпрос. Дружеството ни не разполага с превозни средства, поради което управителят на дружеството ползва личния си лек автомобил за доставка на материали, необходими за производствената дейност. Дружеството няма сключен договор за ползване на този личен лек автомобил. Срещу представени фактури на управителя се изплащат разходите за изразходваното гориво за доставка на материали и за пътни пари при командировка в страната за срещи с клиенти и доставчици. Освен договор за управление и контрол (ДУК) управителят има и сключен трудов договор с дружеството. Следва ли да се внася данък по чл. 204, т. 3 от ЗКПО или разходите за гориво ще се признаят за небходимо присъщи разходи?

 

 

Отговор: Доц. д-р Людмила Мермерска, данъчен консултант