Счетоводни грешки и наказателни постановления

Данъчно третиране по реда на ЗКПО на брака на материални запаси (продължение)

 

 

Доц. д-р Людмила Мермерска, данъчен консултант
 


В материала се разглежда процедурата на данъчното третиране на брака и липсите на материални запаси, регламентирана в чл. 28, ал. 2 – 5 и чл. 29 от ЗКПО, като се диференцира начинът на данъчно третиране, когато разходът е за сметка на предприятието и когато е отчетено вземане към трето лице, виновно за брака или липсата.

Специално внимание е отделено на случаите, визирани в чл. 28, ал. 3, т. 1 - 3 от ЗКПО, при които отчетените разходи за брак се признават за данъчни цели, тъй като нерядко в практиката се допускат грешки, свързани с разширително тълкуване на обхвата на посочените случаи, поради което впоследствие при ревизии се налагат значителни данъчни санкции. Приведена е съдебна и данъчна практика.

 

Условията, при които разходите за липси на материални запаси се признават за данъчни цели ще бъдат разгледани в следващия брой на списанието.

Обжалване на наказателни постановления
 
 
Александра Атанасова, адвокат
 
 
Множеството проверки на контролните органи напоследък завършват със съставяне на актове за нарушения, въз основа на които се издават наказателни постановления (НП).
 
Целта на материала е да се припомнят някои важни моменти от административнонаказателната процедура и на обжалването на наказателните постановления
-         процедурата на издаването на НП, установена по Закона за административните нарушения и наказания;
-         обжалване на наказателните постановления пред съответния районен съд;
-         обжалване на решението на районния съд пред административен съд.
 
Имайки предвид опита си при обжалване на НП, авторът дава и някои практически съвети, свързани с процедурата на обжалване на НП. Приведена е и съдебна практика.