Счетоводни грешки и наказателни постановления

ЗДДС. Дата на издаване на фактура и дата на данъчното събитие
ЗДДС. Въпрос. Имам запитване относно дата на издаване на фактура и дата на данъчното събитие. Нашата фирма се занимава с международен транспорт. Документите, с които се доказва транспортът, са товарителница ЧМР. Тъй като транспортът се осъществява извън страната, всички документи пристигат със закъснение. Съгласно чл. 25, ал. 2 от ЗДДС данъчното събитие възниква на датата, на която собствеността върху стоката е прехвърлена или услугата е извършена. Става въпрос за издадена фактура на клиент от наша страна с дата на фактурата  след настъпване на данъчното събитие, т.е. ЧМР-то, което ми е доставено от нашия шофьор, е с дата 08. 05. 2012 г., а датата на фактурата ми е 20. 05. 2012 г. По същия начин ми е и фактурата за м. 06. 2012 г. - датата на ЧМР-то е 08. 06. 2012 г., а датата на фактурата е 14. 06. 2012 г. Фактурата трябва да се издаде не  по-късно от  5 дни след  настъпването на данъчното събитие, но тъй като ЧМР от шофьорите ми идват с малко закъснение, издавам фактурите малко по-късно от настъпването на данъчното събитие, но в рамките на данъчния период. Въпросът ми е дали съм в нарушение на чл. 25, ал. 2 от ЗДДС за данъчния период.
 
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗДДС. Корекция на данъчен кредит при унищожаване на имущество по вина на служител
ЗДДС. Въпрос. Дружеството ни извършва транспортна дейност. През месец май 2012 г. по вина на водача един от товарните автомобили катастрофира (доказано с акт за ПТП). В резултат на катастрофата кабината на влекача е неизползваема. Влекачът е заведен на 31 май 2009 г. с отчетна стойност 42309 лв., като балансовата стойност към 30 април 2012 г. е 11458 лв. Дружеството закупува нова кабина на стойност 6700 лв. Въпросът ми е необходимо ли е да се извърши корекция по чл. 79, ал. 3 от ЗДДС, като база за прилагането му е стойността на закупената нова кабина или случаят попада в хипотезата на чл. 80, ал. 2, т. 2 от ЗДДС ?
 
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗДДС. Право на данъчен кредит за ДДС, начислен при вноса на стоки
ЗДДС. Въпрос. Моля да отговорите, можем ли да ползваме данъчен кредит за начислен ДДС по митническа декларация (ние сме посочени като вносител), но на практика не внасяме ние ДДС в бюджета. Такава е уговорката между изпращача на стоката от Китай и DHL, които транспортират стоката. DHL внасят за наша сметка ДДС.
 
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗДДС. Място на изпълнение на услуга по ремонт на машини
ЗДДС. Въпрос. Ще ремонтираме машини на юридическо лице (ЮЛ) регистрирано по ДДС в Чехия. Машините обаче са внесени от Македония с митническа декларация, на която пише получател нашата фирма, но чрез ЮЛ от Чехия. След ремонта стоката отново ще се изпрати в Македония, но фактурата ще бъде издадена на лицето от Чехия. Въпросът ми е на какво основание да пусна фактурата – облагаема доставка с нулева ставка или VIES?
 
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗДДС. Третиране на внос на стоки от Русия от българско дружество в Гърция, услуга по обучение на персонала и техническа поддръжка на стоките
ЗДДС. Въпрос. На 26. 05. 2012 г. дружеството ни внася стоки от Русия на територията на Гърция. Стоките пристигат на пристанище в Гърция, където дружеството има договор с данъчен/митнически представител на територията на Гърция, който обмитява стоките там, без да се прехвърля собствеността им на трети лица. На инвойса, издаден от руския доставчик, е цитиран българския ДДС номер на нашето дружество, също така и гръцкия ДДС номер на нашето дружество, за ДДС регистрация, която данъчния ни представител е направил на нашето дружество в Гърция. Тъй като стоките пристигат на територията на Гърция, помолихме руския доставчик да цитира само гръцкия ни ДДС номер. На 29.05.2012 г. от Гърция стоките се транспортират в България. На 25. 06. 2012 г. стоките се продават на гръцка фирма, регистрирана по ЗДДС в Гърция и се превозват до Гърция. Съгласно договорите с руския доставчик и респективно с гръцкия клиент освен доставката на стоките към тях има и услуга по обучение на персонала и техническа поддръжка на стоките. Пристигането на стоките от Гърция в България сме ги отразили като ВОП от Гърция с отсрещна страна нашето дружество с гръцкия ни ДДС номер. Изпращането на стоките от България към Гърция сме ги отразили като ВОД. За получената услуга от руския доставчик сме издали протокол по чл. 82, ал. 2 от ЗДДС. При предоставяне на услугата на гръцкия ни клиент сме издали фактура без ДДС с основание чл. 21, ал. 2 от ЗДДС. Правилно ли сме третирали сделките от гледна точка на ЗДДС?
 
 
ОтговорИвайло Кондарев, данъчен консултант
ЗДДС. Данъчно третиране при регистрация на марка в чужбина
ЗДДС. Въпрос. Платили сме на държавна институция (Патентно ведомство САЩ) по интернет  400 долара за регистрация на марка. Предстои проучване в рамките на няколко месеца. Въпросът ми е следва ли да самоначислявам ДДС на основание чл. 82, ал. 2  във връзка с чл. 21, ал. 2 от ЗДДС? Документ още нямаме, ще разполагаме с такъв след като - получим марката.
 
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗКПО. Дължимост на данък при източника при регистрация на марка в чужбина

ЗКПО. Въпрос. Платили сме на държавна институция (Патентно ведомство САЩ) по интернет  400 долара за регистрация на марка. Предстои проучване в рамките на няколко месеца. Въпросът ми е дължа ли данък при източника? Документ още нямаме, ще разполагаме с такъв след като - получим марката.

 

 

Отговор: Доц. д-р Людмила Мермерска, данъчен консултант

ДОПК. Продължаване на срок на ревизия след изтичането му
ДОПК. Въпрос. Съгласно заповед за възлагане на ревизия (ЗВР), която ни бе връчена на 07. 03. 2012 г., ревизията на дружеството ни следваше да приключи на 07. 06. 2012 г. Очаквахме връчване на ревизионния доклад, когато вместо това ни бе връчена на 11. 06. 2012 г. нова ЗВР, с която се продължаваше срокът на ревизията с още два месеца. Имат ли право органите по приходите да продължават срока на ревизията след като той вече е изтъкъл?
 
 
Отговор: Александра Атанасова, адвокат
ДОПК. Събиране на доказателства от органите по приходите извън срока на ревизията
ДОПК. Въпрос. Имахме възложена ревизия, която съгласно заповедта за възлагане на ревизия следваше да приключи преди около петнадесет дни. Очаквахме органите по приходите да ни връчат ревизионния доклад, но вместо това ни извикаха и ни връчиха искане за представяне на писмени обяснения и документи? Можем ли да откажем представянето на обяснения и документи и доколко това би било в наш интерес?
 
 
Отговор: Александра Атанасова, адвокат