Липси на МЗ и дарение

ЗДДС. Документиране отбив от цени на реализирани стоки поради достигнат обем покупки
ЗДДС. Въпрос. Дружество, регистрирано по ДДС в България, продава на регистрирано по ДДС дружество в Германия собствена продукция. Българското дружество издава фактури за продажбата. Получава се от германския клиент уведомление за удръжка с дата 11. 06. 2012 г. за период м. април и м. май на 2012 г. за 3 % оборот. Общата сума ще бъде приспадната от плащане по издадени вече фактури от българското дружество за м. април и м. май на 2012 г. В следващ момент, когато германският клиент приспада сумата по фактури, дължими от него, изпраща уведомление по кои точно ще удържи. Въпросът е как трябва да бъде документирано от българското дружество това писмо? Само счетоводно, с протокол по чл. 117 от ЗДДС или с издаване на кредитно известие?
 
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗДДС. Третиране на консултантски услуги от доставчик от ЕС, нерегистриран по ДДС
ЗДДС. Въпрос. Получихме фактура за консултантски услуги от доставчик от Естония, нерегистриран по ДДС и съответно не е посочил ДДС във фактурата си на това основание. Той твърди, че в Естония фирмите, които предоставят услуги на регистрирани по ДДС лица от ЕС не са задължени да извършват регистрация по ДДС, която да е аналогична на специалната регистрация по чл. 97а от ЗДДС в България. Липсата на ДДС номер поражда проблем при включването на фактурата във VIES-декларацията, но доставчикът отказва да съдейства. Моля да ме посъветвате как да процедирам в този случай, за да спазя изискванията на ЗДДС. На какви санкции подлежим, ако не успеем да спазим тези изисквания?

 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗДДС. Документи, удостоверяващи извършването на ВОД, на основание чл. 45 от ППЗДДС
ЗДДС. Въпрос. Имаме въпрос относно документи, удостоверяващи извършването на вътреобщностна доставка на стоки (ВОД) на основание чл. 45 от Правилника за прилагане на Закона за данък върху добавената стойност (ППЗДДС). През м. 05. 2012 г. сме извършили ВОД за извършена доставка на стоки до Полша. Документите, които придружават стоката, са изпратени до получателя за потвърждение, след което да ни се върнат на нас, с цел удостоверяване на извършената ВОД.  Нашият клиент от Полша е едновременно и превозвач на стоката. Когато получихме обратно документите, на представеното ни CMR има подпис и печат на превозвача и само подпис на получателя. Смятате ли, че липсата на печат на мястото на получател на стоката е основание за прилагане на чл. 46 от ППЗДДС след като едно и също дружество е превозвач и получател? Следва ли да самоначислим ДДС в определения срок?
 
При друг случай превозвачът и получателят са различни лица. На CMR има наличие на реквизити като: дата на получаване на стоката от получателя, подпис на получателя на стоката (без печат),  дата, подпис и печат на превозвача. Смятате ли, че липса на печат на получателя е основание за самоначисляване на ДДС на основание на чл. 46 от ППЗДДС.
 
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗДДС. Продажба на лек автомобил между клон в страната и клон извън територията на страната
ЗДДС. Въпрос. Дружество, клон на германска фирма, установено на територията на страната, има намерение да продаде лек автомобил на друго дружество-клон от състава на същото лице, но установено на територията на Турция. Следва ли да се начисли данък добавена стойност за сделката по прехвърляне на превозното средство във фактурата на клона в България? Може ли сделката по прехвърляне на превозното средство да се счита като вътрешен оборот и съответно да не е налице доставка?
 
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗДДС. Договор за доставка и изграждане на инсталация на територията на България между фирма от ЕС (доставчик) и българска фирма (клиент)
ЗДДС. Въпрос. По Закона за обществените поръчки е сключен договор за доставка и изграждане на инсталация на територията на България между:
-         чешка фирма с валиден VAT номер и регистрация само в Чехия без постоянен обект в България - доставчик  и
-         българска фирма с регистрация по ЗДДС само в България - клиент.
 
Нашата фирма ще извърши някой съществени операции по изпълнението на този договор, а именно: 1. организиране  на доставките; 2. организиране и плащане на транспортирането на оборудването; 3. монтиране и пускане в експлоатация на оборудването и инсталацията; 4. обучението на екипа за работа; 5. комисионна за оказаните услуги. За всичко това ще трябва да издадем обща фактура на чешката фирма, а тя от своя страна ще ги фактурира на българската фирма по договора за доставка и изпълнение. 
 
Независимо, че услугите се извършват на територията на България, чешката фирма извършва дейност само в Чехия и няма постоянен обект в България, считам че това  са услуги по чл. 21, ал. 2 от ЗДДС и не следва да начислявам ДДС във фактурата за чешката фирма, съгласно чл. 86, ал. 3 от ЗДДС, а само да ги посоча във VIES декларацията.
  1. Моля кажете ми правилно ли съм ги определила, т.е. всичките ли по-горе посочени пет услуги са по чл. 21, ал. 2 от ЗДДС и не се начислява ДДС съглсно чл. 86, ал. 3 от ЗДДС. Ако всички услуги са по един и същи член от ЗДДС удачно ли е да издам една обща фактура за оказаните услуги или е по-удачно за всяка услуга да издвам отделна фактура? От всичко това ще последва ли регистрация по българския ЗДДС за чешката фирма. Тъй като транспортирането на оборудването ще се оранизира и плаща от нашата фирма, а ние наемаме транспортна фирма от Северна Ирландия (членка на ЕС) с валиден VАТ номер за инвойсите, които ще получа,  следва ли да издавам протоколи по чл. 117 от ЗДДС, с които да си начислявам и приспадам ДДС и включвам в дневниците като обърнато данъчно задължение?
  2. Към по-горе описания казус ще извършим и отделна продажаба на стока. Нашата фирма ще продаде стока на чешката фирма, а чешката фирма ще я продаде на българската фирма - клиент по по-горе посочения договор, катостоката ще бъде доставена от нашата фирма на другата българска фирма, т е.стоката няма да напусне територията на България. Според мен това не е ВОД,не сме и прехвърлители в тристанна операция. Как се третира тази продажба по ЗДДС?

 

 

Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант

ЗДДС. Задължение за регистрация по ЗДДС при изкупуване на железни отпадъци

ЗДДС. Въпрос. Фирма има пункт за изкупуване на железни отпадъци, които предава на друга фирма - краен получател. Не е регистрирана по ЗДДС. Подлежи ли на регистрация по ЗДДС и ако не - как се посочват оборотите в справката за облагаем оборот, т.е. трябва ли да се посочват като облагаем оборот и ако не на какво основание?

 

 

Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант

ЗДДФЛ. Облагане и документиране възнаграждения на нотариус
ЗДДФЛ. Въпрос. Задължена ли съм при изплащане на суми на нотариуси да изисквам да ми представят декларация, че са самоосигуряващи се лица, за да не ги обложа, след като според тях Законът за нотариусите и нотариалната дейност им определя какъв документ да ми издават за получената нотариална такса и затова изискването за декларация по чл. 43, ал. 5 от ЗДДФЛ, че са самоосигуряващи се лица не се отнася за тях? И ако отказват да представят декларация ще понеса ли санкции затова, че им изплащам възнаграждението без да го обложа? И въобще в случая какво да правя?
 
 
Отговор: Доц. д-р Людмила Мермерска, данъчен консултант
ЗЗД. Изисквания към оформяне на договор за дарение от родители
ЗЗД. Въпрос. Как следва да оформим дарение от родители, за да имаме доказателства, че сме придобили суми за закупуване на жилище от дарение?
    
 
Отговор: Александра Атанасова, адвокат