Туристически услуги и давност по ЗЗД

ЗДДС. Доход от независима икономическа дейност и възнаграждение на член на надзорен съвет на АД
ЗДДС. Въпрос. Две дружества с ограничена отговорност, да ги наречем „А” и „Б”, са членове на надзорен съвет (НС) в качеството им на юридически лица (ЮЛ) в трето дружество – акционерно (АД), което ще наречем „В”. По съответния ред, ЮЛ, членове на НС на дружеството „В”, са излъчили свои представители – физически лица, които да представляват юридическите в дейността на съвета. С решение на Общото събрание на акционерите са определени възнаграждения за членовете на надзорния съвет – юридически лица. Същите се начисляват в дружеството „В” на база договор за управление и контрол на представляващите на „А” и „Б”, в полза на физическите лица, представляващи юридическите лица. Възнагражденията са изплатени през 2011 г., съответно физическите лица (представители на юридическите – членове на НС), които са получили възнагражденията ги декларират в собствената си годишна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ, на база служебни бележки издадени от дружество „В”. Има ли основание да се смята, че конкретните физически лица, в качеството си на представители на ЮЛ – членове на НС, са получили доход от независима икономическа дейност, в съответствие с чл. 3 ал. 2 от ЗДДС и следва ли да бъдат регистрирани по реда на ЗДДС?

 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗДДС. Право на данъчен кредит по ЗДДС за закупени лекарства
ЗДДС. Въпрос. По предписание на службата по трудова медицина, с която имаме сключен договор, сме закупили лекарства, медикаменти и превързочни материали за оказване на спешна помощ на работниците и служителите. Може ли да ползваме данъчен кредит по ЗДДС за покупката на същите и на какво основание?
 
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗДДС. Прехвърляне на автомобил между български и румънски клон на австрийско дружество
ЗДДС. Въпрос. Предприятието ни - клон на австрийско юридическо лице закупува автомобил втора употреба по внос от Сърбия и го заприходява като стока. При покупката на автомобила са платени дължимите ДДС и мито по осъществения внос. През м. 07/2012 автомобилът се прехвърля на румънски клон, регистриран по ЗДДС – румънският клон е на същото австрийско юридическо лице, на което е и българският клон. Българското предприятие е упражнило правото си на избор прилагайки общия ред за облагане (съгласно чл. 151 от ЗДДС) и е издало фактура за вътрешнообщностна доставка на румънската фирма. Следва ли при определяне на данъчната основа при продажбата на автомобила да се калкулират направените разходи за застраховка (гражданска и каско), както и платените данъци във връзка с регистрацията на автомобила в България с оглед разпоредбата на чл. 27 ал. 1 от ЗДДС за определяне на данъчната основа при продажба на стоки по внос?
 
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗДДС. Строителните услуги, извършвани от българска фирма на обекти в Германия
ЗДДС. Въпрос. Имам въпроси във връзка със следния казуса: Българско дружество, регистрирано по ЗДДС у нас, като дейността му е свързана с услуги в областта на строителството. Тези услуги в областта на строителството ще се извървшват в Германия. За да бъда по-ясен схемата на работа на дружеството е следната, намират се клиенти физически или юридически лица от Германия, които се нуждаят от строителни услуги, българската фирма извършва тези услуги като за целта тя може да командирова персонал от България или да наеме такъв във Германия. При положение, че българската фирма ще извършва услуги на територията на Германия и клиентите ще са както юридически лица регистрирани по ДДС в Германия, така и физически и юридически лица, нерегистрирани по ДДС в Германия:
-         Как ще се третират тези сделки от гледна точка на българския ЗДДС? Ще се налага ли българската фирма да се регистрира по ДДС в Германия?
-         Има ли специфика при издаването на документите за продажба (фактури и известия) от българската фирма, т.е. трябва ли да се вписват някакви специални текстове от ЗДДС в тях?
-         Как ще се отразяват документите за продажба в дневника на продажбите на българската фирма?
-         Как ще се отразяват фактурите за доставка на стоки и материали, услуги и разходи от Германия в дневниците за покупка на българската фирма?
 
                               
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант


 

ЗДДС. Доставка на стока от българска фирма, закупувана в Полша и директно продавана в Германия
ЗДДС. Въпрос. Българска фирма, която е регистрирана по ЗДДС, ще купува въглища от Полша и ще ги продава в Германия, като доставката ще се извършва директно от Полша към Германия. Всички участници в сделките са регистрирани по ДДС в своите страни. Тази фирма няма да има персонал в България и офиса (т.е. седалището й и адресът за кореспонденция) ще бъде регистриран на адреса на адвокатската кантора, която ги обслужва. Въпросите ми във връзка с тази фирма са следните:
-         Според вас описаната по-горе сделка, може ли да се третира като триъгълна операция?
-         Има ли специфика при издаването на документите за продажба (фактури и известия) от българската фирма т.е. трябва ли да се вписват някакви специални текстове от ЗДДС в тях?
-         Как ще се отразяват документите за продажба в дневника на продажбите на българската фирма?
-         Как ще се отразяват фактурите за доставка на стоки от Полша в дневниците за покупка на българската фирма?


Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗДДС. ДДС при покупка на резервни части от ЕС, монтирани в държава от ЕС на български камиони
ЗДДС. Въпрос. Фактическата обстановка е следната: Българско дружество, регистрирано по ЗДДС извършва транспортни услуги в ЕС със собствени камиони. Купува резервни части от испански фирми, които не начисляват испански ДДС. Частите се складират в помещение, което нашата фирма е наела в Испания. Монтират се на товарните автомобили на място (в Испания) от наш специалист, който е командирован в ЕС. Камионите извършват превози извън Испания.
-         Това ВОП ли е за българската фирма?
-         Как ще докажем превоза на резервните части до територията на България или някоя друга европейска страна?
-         Може ли в този случай да се приложи чл. 62 ал. 2 от ЗДДС?
-         Коя е датата на изискуемостта на ДДС, ако частите са купени на 05. 05. т.г., монтирани на 06. 06. т.г. и камионът е напуснал територията на Испания на 07. 07. т.г. ?

 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗДДС. Услуга, свързана с одит и сертифициране, извършена от фирма от ЕС
ЗДДС. Въпрос. Фирма, регистрирана по ЗДДС, отглежда и обработва орех. Във връзка със регистрирането на продукцията като Био, получих фактура от немска сертифицираща организация за извършен одит и инспекция на насажденията. Сертифициращата организация е регистрирана по ЗДДС в Германия. Издала ми е фактура без начислен ДДС. Какви са моите задължения във връзка със ЗДДС?.
 
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗДДС. Третиране на неустойка по договор
ЗДДС. Въпрос. Дружеството ни има сключен едногодишен договор за абонаментно почистване с РУСО. В началото на месеца фактурираме извършената услуга за предходния месец. На 07. 08. т.г. сме издали фактура за пълния абонамент 4 000 лв. и начислен данък добавена стойност 800 лв., но за м. юли има подписан констативен протокол, че няколко позиции от договора не са изпълнени. На 14. 08. т.г. получаваме уведомително писмо от нашият клиент,че във връзка с констатирани пропуски и съгласно сключения договор дружеството ни следва да понесе санкция в размер на 5% от общата стойност на поръчката и санкцията се равнява на 2880 лв. с ДДС и тази сума ще ни бъде удържана от депозираната при тях месечна фактура. На 14.08. т.г. сме издали кредитно известие като основание намаляване на данъчната основа въз основа на санкция по договор – 2400 лв. основа и 480 лв. ДДС. Клиентът не е съгласен с полученото кредитно известие и заявява, че ще ни върне двата екземпляра от кредитното известие и ще си включи в дневника на покупките само издадената фактура за абонамента, като ще закрие разчетът ни на основание издаденото от тях писмо и получената фактура. На 15. 08 т.г. сме получили по банковата ни сметка превод от РУСО на сумата от 1920 лв. Възникват следните въпроси:
  1. Имаме ли основание за издаване на кредитното известие?
  2. Имаме ли основание да издадем нова фактура със следните записи:
Абономентно почистване по договор за м.юли  4000  лв
Санкция по договор                                           
(2400) лв.
Данъчна основа                                                   1600 лв.
Начислен ДДС                                                       320 лв.
Стойност с ДДС                                                 1920 лв.,
като с двустранно подписан протокол анулираме фактурата и кредитното известие (при положение, че клиентът подпише такъв). При положение, че остане вариантът месечната фактура и писмото, не би ли следвало те да ни преведат остатък в размер на 480 лв. и имаме ли законово основание по съдебен път да изискваме разликата от 480 лв.?
  1. В случая неустойката с обезщетителен или санкционен характер е?
  2. И ако е със санкционен характер, нямаме ли право да я приспаднем от данъчната основа? Тогава в дневниците да отразим вече издадената фактура и кредитно известие към нея?
     
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗДДС. Отписване на активи, формирани при ремонт на наето помещение, при прекратяване на договора за наем
ЗДДС. Въпрос. През 2011 г., фирма регистрирана по ЗДДС, сключва договор за наем, който е за срок от 18 месеца. Едновременно с това извършва ремонт на наетото помещение и вгражда електронна система за достъп, която е заведена като отделен актив. За тези два данъчни актива не е ползван данъчен кредит, тъй като през съответната година извършваме само освободени доставки. През 2012 г. при прекратяване на договора за наем, тези активи трябва да се отпишат. Съответно следва ли да се обложат с протокол по чл. 117 от ЗДДС, независимо че не е ползван ДК?
 
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗКПО. Отписване на подобрение на нает актив при прекратяване на договора за наем

ЗКПО. Въпрос. През 2011 г. фирма, регистрирана по ЗДДС, сключва договор за наем, който е за срок от 18 месеца. Едновременно с това извършва ремонт на наетото помещение и вгражда електронна система за достъп, която е заведена като отделен актив. По ЗКПО трябва ли да се даде остатъчната счетоводна балансова стойност в увеличение, а остатъчната данъчна балансова стойност в намаление на годишния резултат и съответно и ако се дължи ДДС - начисленото ДДС ще бъде ли признат разход за целите на ЗКПО?

 

 

Отговор: Доц. д-р Людмила Мермерска, данъчен консултант

 

ЗКПО. Третиране на неустойка по договор

ЗКПО. Въпрос. Дружеството ни има сключен едногодишен договор за абонаментно почистване с РУСО. В началото на месеца фактурираме извършената услуга за предходния месец. На 07. 08. т.г. сме издали фактура за пълния абонамент 4 000 лв. и начислен данък добавена стойност 800 лв., но за м. юли има подписан констативен протокол, че няколко позиции от договора не са изпълнени. На 14. 08. т.г. получаваме уведомително писмо от нашият клиент, че във връзка с констатирани пропуски и съгласно сключения договор дружеството ни следва да понесе санкция в размер на 5% от общата стойност на поръчката и санкцията се равнява на 2880 лв. с ДДС и тази сума ще ни бъде удържана от депозираната при тях месечна фактура. На 14.08. т.г. сме издали кредитно известие като основание намаляване на данъчната основа въз основа на санкция по договор – 2400 лв. основа и 480 лв. ДДС. Клиентът не е съгласен с полученото кредитно известие и заявява, че ще ни върне двата екземпляра от кредитното известие и ще си включи в дневника на покупките само издадената фактура за абонамента, като ще закрие разчетът ни на основание издаденото от тях писмо и получената фактура. На 15. 08 т.г. сме получили по банковата ни сметка превод от РУСО на сумата от 1920 лв. От гледна точка на ЗКПО разходът за неустойка от 2400 лв., който ще отпишем, данъчно признат ли е?

 

 

Отговор: Доц. д-р Людмила Мермерска, данъчен консултант

ЗКПО. Възнаграждение за одит и инспекция на активи, начислено в полза на немско дружество, без място на стопанска дейност в страната

ЗКПО. Въпрос. Фирма отглежда и обработва орех. Във връзка с регистрирането на продукцията като Био, получих фактура от немска сертифицираща организация за извършен одит и инспекция на насажденията. Какви са моите задължения във връзка със ЗКПО?

 

 

Отговор: Доц. д-р Людмила Мермерска, данъчен консултант

 

 

СИДДО. Наличие на място на стопанска дейност на българско дружество

СИДДО. Въпрос. Българско дружество, регистрирано по ЗДДС извършва транспортни услуги в ЕС със собствени камиони. Купува резервни части от испански фирми, като частите се складират в помещение, което нашата фирма е наела в Испания. Монтират се на товарните автомобили на място ( в Испания) от наш специалист, който е командирован в ЕС. Камионите извършват превози извън Испания. Може ли да се счита, че в този случай българската фирма има място на стопанска дейност в Испания?
 

 

Отговор: Доц. д-р Людмила Мермерска, данъчен консултант         

 

ЗДДФЛ. Третиране на доход от наем на недвижим имот притежаван от две лица, ползван само от единия съсобственик
ЗДДФЛ. Въпрос. Какъв е характерът на доход от наем, предоставен от съсобственик на недвижим имот за ползване на другия собственик на имота (сестра) с писмено споразумение - доход от наем или доход от дарение?
 
 
Отговор: Александра Атанасова, адвокат
ЗЗД. Промяна в срока на изискуемост на заем от гледна точка на чл. 46 от ЗКПО
ЗКПО. Въпрос. Предприятието ни е сключило анекси за удължаване срока на договора за заем на друго дружество, по който то е получател. Сроковете за погасяване и на главниците и на лихвите са удължени. Сключените анекси прекъсват ли давността и на главницата и на лихвите от гледна точка на чл. 46 от ЗКПО?
 
 
Отговор: Александра Атанасово, адвокат