Съдебна практика изискуемост и неплатежестопсобност
1. Извършена е продажба в брой, за която е издаден касов бон с дата 01. 11. 2012 г. На 12. 11. 2012 г. клиентът иска и фактура. С каква дата на фактурата и дата на данъчното събитие може да бъде издадена в случая фактурата?
2. През 2011 г. клиент прави авансово плащане за извършване на СМР, издадена му е и фактура за авансово плащане. Извършването на СМР приключва 2012 г. При завършване на всеки етап от СМР са издавани фактури. При приключване на СМР в 2012 г. остатъкът, който трябва да бъде фактуриран е равен на аванса, т.е. след приспадане на аванса окончателната фактура е със стойност нула. Има ли промени в законодателството, които да забраняват издаването на фактури с нулева стойност?
1. Данъчната основа трябва ли да е равна на пазарната оценка, при положение че се приложи чл. 45, ал. 3 от ЗДДС и в този случай ще имаме две доставки – освободена – за старата сграда и прилежащия терен, и облагаема – за земята в регулация?
2. Данъчната основа на сделката трябва ли да се увеличи с платените от дружество “Б” разходи за нотариус, такса за агенцията по вписване и данък за придобиване на имота съгласно Закона за местните данъци и такси (ЗМДТ)?
- производство на стоманени части,
- гумиране на части от тях,
- слобяване.
- Какъв документ и на кого трябва да се издаде от компания „А” за продадената стока на стойност 130,00 лв., при положение, че постъпилата в разплащателната сметка сума е от компания „Б”, а не от клиентите, които реално получават стоките?
- Как да се определи в този случай датата на данъчното събитие или авансово плащане за документа, който издава компания "А"?
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
- фирма от Европейския съюз (ЕС), регистрирана по ЗДДС, в съответната държава-членка идва и закупува от България автомобил, който транспортира до съответната държава-членка след това на собствен ход. Налице ли е ВОД и ако е налице, какви документи ще са необходими за неговото доказване пред данъчните власти, кой член от ЗДДС трябва да се цитира във фактурата при нейното издаване? Има ли разлика при документирането на сделката ако продадения автомобил е бил закупен по марж или като ВОП?
- фирма или лице от ЕС, нерегистрирани по ЗДДС, в съответната държава- членка идва и закупува от България автомобил, който транспортира до съответната държава-членка след това на собствен ход. Как би трябвало да се подходи в този случай трябва ли да се начислява ДДС и като каква ще се третира тази сделка – ВОД, дистанционна продажба, сделка на територията на страната? Има ли разлика при документирането на сделката, ако продадения автомобил е бил закупен по марж или като ВОП. Има ли опасност българската фирма да се регистрира по ДДС в друга държава-членка?
- фирма или лице от страна, която не е членка на ЕС, закупува автомобил от българската фирма. Може ли тази сделка да се третира като износ и какви са необходимите документи за доказване на износа?
- наблюдение на пациенти след медицински манипулации. Сключен т.н.граждански договор със здравното заведение направило манипулацията, изплащани със сметки за изплатени суми;
- специализирани медицински прегледи – свободен прием срещу заплащане и с направления към НЗОК. Сключен т.н.граждански договор със здравно заведение, изплащани със сметки за изплатени суми;
- специализирани медицински прегледи на пациенти на здравно заведение. Сключен т.н.граждански договор със здравното заведение, изплащани със сметки за изплатени суми;
- изследовател в клинични проучвания, с получател данъчно задължено лице от Швейцария;
- изследовател в клинични проучвания, с получател данъчно задължено лице от държава членка на ЕС.
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗКПО. Въпрос: Предприятието ни е извън табелата на града. При технически проблеми се налага служители на дружеството да бъдат викани в предприятието извън определеното им работно време, вкл. и през нощта. Със заповед на ръководството е регламенитрано в тези случай служителите да ползват таксиметрови услуги, за което получават фискален бон от таксиметровите шофьори, който им се осребрява. Какво следва да бъде третирането на този разход за целите на ЗКПО - разход за дейността или социален? Имайте предвид също така, че предприятието извозва всички служители за работните смени и след тях с нает автобусен транспорт.
Отговор: Доц. д-р Людмила Мермерска, данъчен консултант