Договор за предоставяне на персонал и защита на длъжника

Третиране по ЗДДС на договорите за осигуряване на персонал
 
 
Ивайло Кондарев, данъчен консултант
 
 
Материалът е посветен на третирането по ЗДДС на възникващите доставки по договорите за осигуряване на персона
 
Авторът разглежда общите положения, свързани с третирането на договорите за осигуряване персонал от гледна точка на ЗДДС, като след това последователно (по аналог на материала относно данъчното третиране на договорите за предоставяне на персонал от гледна точка на ЗКПО и ЗДДФЛ) разглежда въпросите свързани с:
-         третиране на услугите, оказвани от чуждестранно на българско данъчно задължено лице по сключен помежду им договор за осигуряване на персонал;
-         третиране на услугите, оказвани от българска фирма на чуждестранно лице, по сключен договор за осигуряване на персонал;
-         третиране на услугите, извършвани между две български данъчно задължени лица, по сключен помежду им договор за осигуряване на персонал.
Данъчно третиране на договорите за предоставяне на персонал от гледна точка на ЗДДФЛ и ЗКПО

(продължение от миналия брой)

 

 

Доц. д-р Людмила Мермерска, данъчен консултант

 

 

В този брой на списанието продължаваме да разглеждаме особеностите при данъчното третиране на договорите за предоставяне на персонал от гледна точка на ЗКПО и ЗДДФЛ, като акцентът е поставен върху случаите на предоставяне на персонал от българска фирма на чуждестранно лице, извършваща дейност извън територията на страната.

Въпросите, свързани с предоставяне на персонал от една българска фирма на друга български фирма ще бъдат разгледани в следващия брой на списанието.

Кратък преглед на възможностите за защита на длъжника в заповедното производство
 
 
Александра Атанасова, адвокат
 
 
В уредбата на заповедното производство законодателят е насочил усилията си към бърза и възможно най-ефикасна защита на кредиторите. Заповедното производство е много добро решение за множеството случаи, при които длъжникът не изпълнява дълга си макар и да не го оспорва. Отлагането на изпълнението се точи с години и в тези случаи, ако кредиторът използва механизмите на заповедното производство и притисне длъжника може да получи бързо изпълнение със сравнително малки разноски.
 
За да не се засегнат интересите на длъжника за сметка на бързината и ефективността на защита на интересите на кредитора, в закона са уредени достатъчно механизми, така че да бъдат гарантирани в максимална степен правата и интересите както на кредитора, така и на длъжника.
 
Целта на материала е да се направи кратък преглед на трите възможности за защита на длъжника в заповедното производство:
-         да подаде възражение против заповедта за изпълнение/заповедта за незабавно изпълнение;
-         да възрази пред въззивния съд по реда и въз основа на обстоятелствата посочени в чл. 423 от  Гражданския процесуален кодекс (ГПК);
-         да предяви отрицателен установителен иск по чл. 424 от ГПК.