Указание № 20-00-134/21.06.2013 и корекция на счетоводни грешки

Данъчна практика относно данъчното третиране на вземания по реда на ЗКПО
 
Приведени са разяснение на НАП, публикувани в система “Въпроси и отговори” от Интернет страницата на НАП, в които се дава отговор на следните въпроси:
-         какво е данъчното третиране по реда на ЗКПО на вземане от чуждестранен клиент, обявен в несъстоятелност?
-         какво е данъчното третиране по реда на ЗКПО на вземания, присъдени на дружеството, за които е започнато изпълнително дело, но междувременно длъжникът е поискал обявяване на несъстоятелност, като при образуване на масата на несъстоятелността се оказва, че няма достатъчно средства за покриване на задълженията към дружеството?
-         какво е данъчното третиране по реда на ЗКПО на разход от отписване на вземане за надвнесен данък, подлежащ на възстановяване по реда на чл. 128 и чл. 129 от ДОПК, ако искане за възстановяване не е подавано и давността за възстановяване е изтекла в предходен период?
-         какво е данъчното третиране по реда на ЗКПО при спиране начисляването на дължимата лихва от заемодателя след извършена 100 % обезценка на предоставения заем?
-         ще се третира ли като грешка при данъчно преобразуване, ако формирана данъчна временна разлика от обезценка на вземане от клиент «не се обърне» точно на 5-тата година по реда на чл. 37, т. 1 от ЗКПО, а през следващ период, в който настъпи друго обстоятелство по чл. 37, например по т. 6 (заличаване на длъжника)?
-         решение на съда за присъждане на вземане на 5 - тата година от изискуемостта му, променя ли 5- годишния срок по чл. 37, т. 1 от ЗКПО?
-         към кой момент възниква изискуемостта на вземане във връзка с прилагане на чл. 37, т. 1 от ЗКПО, когато е уговорен срок за плащане до 60 дни от датата на издаване на фактурата?
-         при частично събиране на обезценено в предходен период вземане (50%) възможно ли е “обръщане” на непризнати в предходен период разходи за обезценка (30%) и какъв ще бъде начинът на обръщане - пропорционално на погасената част или цялата сума на разходите за обезценка?
Данъчна практика относно данъчното облекчение за земеделски производители по реда на чл. 189б от ЗКПО
В Становище № 91-00-242 от 24. 11. 2011 г.  на изпълнителния директор на НАП са разгледани подробно редица въпроси относно преотстъпване на корпоративен данък по реда на чл. 189б от ЗКПО.
 
Независимо от това считаме за полезно да приведем и други разяснения на НАП, публикувани в система “Въпроси и отговори” от Интернет страницата на НАП, в които се дава отговор на конкретни  въпроси, които не са коментирани в цитираното становище:
-                  ще се счита ли за изпълнено условието по чл. 189б, ал. 2, т. 1 от ЗКПО, ако до края на годината е извършено авансово плащане за придобиване на нова земеделска техника, доставена в началото на следващата година?
-                  счита ли се за нова земеделска техника изграждането на външен стационарен кантар на бетонова площадка за претегляне на натоварените със земеделска продукция автомобили, вкл. и изграждането на път от него до складовете за съхранение на зърно?
-                  считат ли се за земеделска техника различни уреди, предназначени за ползване в селското стопанство, а именно за: бързо отстраняване на окосена тревна маса, навигация на селскостопански машини, проследяващо устройство за обхождане на периметър, както и GPS за селскостопански машини?
-                   считат ли се за инвестиция по реда на чл.189б от ЗКПО разходите, извършени за закупуване на силози?
-                   включват ли се приходите от субсидии, представляващи плащания за единица площ и от финансиране за закупуване на активи по мярка 121, както и приходите от застрахователни обезщетения, при определяне на данъчния финансов резултат, въз основа на който се определя размерът на преотстъпения по реда на чл. 189б от ЗКПО данък? 
-                   как ще се определи коефициентът по чл. 169 от ЗКПО, ако преотстъпването се ползва само за определени дейности?