Съпътстващи доставки и избор на управител
(Продължение от миналия брой)
Доц., д-р Людмила Мермерска, данъчен консултант
В настоящия брой продължава изясняването на въпроси, свързани с третирането на разходи за командировки от гледна точка на Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО).
Акцентът е поставен върху документалната обоснованост, която следва да е налице за да бъдат признати разходи за командировки от гледна точка на ЗКПО, като се търси отговор на различни въпроси, възникващи в практиката:
- Какви са основните изисквания за документиране на разходите за командировки?
- Може ли да бъде издадена сборна командировъчна заповед на група лица с обща задача?
- Как следва да се отчита разхода за гориво – само на база пътен лист или с документ за закупуване на горивото и на чие име следва да бъде издаден документа - на името на предприятието или командированото лице?
- На името на кого следва да бъде издаван документа за нощувка – на името на юридическо лице или командированото лице и как се доказва нощувката?
- Може ли да бъде командировано лица на трудов договор в едно предприятие за сметка на друго предприятие и как следва да се документира това обстоятелство?
- Може ли да бъдат отчетени командировъчни разходи в полза на лица, които попадат обхвата чл. 6 от Наредбата за командировките в страната?
- Може ли да бъдат отчетени командировъчни разходи в полза на лица, командировани в друга държава - членка на Европейския съюз, в друга държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, или в Конфедерация Швейцария по реда на чл.121, ал.3 от Кодекса на труда? и т.н.
Отговорите в значителна степен се базират на съществуваща съдебна и данъчна практика.
Коментарът продължава в следващия брой.