Съпътстващи доставки и избор на управител

Основна и съпътстваща доставка за целите на ДДС
 
 
Ивайло Кондарев, данъчен консултант
 
 
Материалът е посветен на анализа на въпроса кога една доставка (договор), включваща в себе си множество компоненти, трябва да се приеме за единна доставка, и в какви случаи може да се смята, че дадена сделка включва в себе си отделни доставки, за всяка от които е нужно да се прави отделна преценка за облагаемост.
 
В тази връзка се анализират:
-          общи положения относно третиране на основна и съпътстваща доставка за целите на ДДС, илюстрирани с различни примери и практика на СЕС;
-          значение на общо определеното възнаграждение за наличието на основна и съпътстваща/съпътстващи доставки, като са приведени примери;
-          критерии и правила за определяне наличието на основна и съпътстващи доставки. Тъй като ЗДДС не регламентира критерии, на база на които да може да се определя за целите на ДДС коя от съпътстващите се доставки следва да бъде приемана за основна и коя – за съпътстваща, за решаването на този проблем е анализирана съдебна практика (най-вече на СЕС) и практика на приходната ни администрация, която трябва да се има предвид от регистрираните лица, когато те решават конкретен проблем, свързан с определянето на броя и режима на доставките, възникващи по повод на сключена сделка. 
Данъчно третиране на разходите за командировки по реда на ЗКПО и ЗДДФЛ

 (Продължение от миналия брой)

 

 

Доц., д-р Людмила Мермерска, данъчен консултант

 

В настоящия брой продължава изясняването на въпроси, свързани с третирането на разходи за командировки от гледна точка на Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО).

 

Акцентът е поставен върху документалната обоснованост, която следва да е налице за да бъдат признати разходи за командировки от гледна точка на ЗКПО, като се търси отговор на различни въпроси, възникващи в практиката:

-          Какви са основните  изисквания за документиране на разходите за командировки?

-          Може ли да бъде издадена сборна командировъчна заповед на група лица с обща задача?

-          Как следва да се отчита разхода за гориво – само на база пътен лист или с документ за закупуване на горивото и на чие име следва да бъде издаден документа - на името на предприятието или командированото лице? 

-          На името на кого следва да бъде издаван документа за нощувка – на името на юридическо лице или командированото лице и как се доказва нощувката?

-          Може ли да бъде командировано лица на трудов договор в едно предприятие за сметка на друго предприятие и как следва да се документира това обстоятелство?

-          Може ли да бъдат отчетени командировъчни разходи в полза на лица, които попадат обхвата чл. 6 от Наредбата за командировките в страната?

-          Може ли да бъдат отчетени командировъчни разходи в полза на лица, командировани в друга държава - членка на Европейския съюз, в друга държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, или в Конфедерация Швейцария по реда на чл.121, ал.3 от Кодекса на труда? и т.н.
 

Отговорите в значителна степен се базират на съществуваща съдебна и данъчна практика.

 

Коментарът продължава в следващия брой.

Избор и освобождаване от функции на управител на дружество с ограничена отговорност
 
 
Александра Атанасова, адвокат
 
 
Целта на материала е да се изяснят въпросите, свързани с:
-          избор и
-          освобождаване от функции на управител на дружество.
 
На база на съдебната практика и личния опит на автора е обърнато внимание на различни интересни практически въпроси:
-          следва ли да се представи и договора за възлагане на управление по чл. 141, ал. 7 от Търговския закон пред длъжностните лица по регистрацията, за да бъде вписан избрания управител;
-          как следва да се третира дейността по управление на дружеството от страна на съдружник за целите на осигуряването при липса на писмен договор;
-          кой подава документа за вписване на новия управител, когато в дружеството се освобождава управител и се избира нов управител;
-          какви процедурни особености следва да се имат предвид, когато управителят поиска да бъде заличен от търговския регистър и т.н.