Съпътстващи доставки и избор на управител

Данъчно третиране от гледна точка на ЗДДС и ЗКПО ползване на личен автомобил на управителя по договор за заем за послужване или договор за наем

Казус. Дружеството не разполага със собствени автомобили и за нуждите на дейността на дружеството има сключен договор за послужване с управителя на дружеството за личен лек автомобил.

Дейността на фирмата е търговия със зърнени продукти, които се изнасят за трети страни чрез корабен транспорт. Дейността се извършва извън населеното място, където е седалището на фирмата. По-голяма част от персонала пътува от седалището на фирмата до мястото където се извършва дейността.

Лекият автомобил се използва за посещения до доставчици и клиенти от други градове в страната и чужбина за осъществяване контрол над покупките и продажбите. Пътува се до митници за оформяне на документи по внос и износ на стоките. Управителят се придвижва с автомобила от местоживеенето където е седалището на фирмата до складовите бази на фирмата. Пътуванията се оформят с пътен лист.
 

  1. Счита ли се, че договорът за послужване е отклонение от данъчно облагане ?
  2. Какво е третирането на разходите за гориво и резервни части за лекия автомобил от гледна точка на ЗДДС и ЗКПО?
  3. И как биха се третирали гореописаните разходи, ако имаме сключен договор за наем с управителя?



Отговор: Ивайло Кондарев, Людмила Мермерска

 

Третиране на възмезденото обезщетение по реда на ЗДДС, ЗДДФЛ, ЗКПО, КСО

Казус: По граждански договор между фирма и физическо лице, физическото лице прекратява договора си с предишен работодател без предизвестие (по искане на възложителя), за което дължи обезщетение. По силата на договора, възложителят е длъжен да поеме това обезщетение, като преведе сумата по сметка на физическото лице, а то от своя страна изплати обезщетение на предишния си работодател.


Въпросите ни са следните:

  1. Тази сума доход ли е за физическото лице по ЗДДФЛ?
  2. Получената сума осигурителен доход ли е?
  3. Сумата влиза ли в облагаемия оборота за регистрация по ЗДДС?
  4. От страна на фирмата, може ли разходът да се признае за данъчни цели?

 

 

Отговор: Людмила Мермерска, Ивайло Кондарев