Промени ЗДДС и ДОПК

Промените в ЗДДС, направени със ЗИДДОПК

 

 

Ивайло Кондарев, данъчен консултант

 

 

Целта на материала е да се анализират извършените промени в Закона за данъка върху добавената стойност (ЗДДС), въведени с §7 от преходните и заключителни разпоредби на Закона за изменение и допълнение на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ЗИДДОПК), обнародван в ДВ бр. 98 от 12. 11. 2013 г.

 

Промените са почти изцяло свързани с лицата, извършващи и получаващи доставки на (семена на) житни растения. В тази връзка последователно се анализира:

-          въвеждане на обърнато данъчно задължение за доставки на зърно   и по - конкретно: новите доставки, за които се прилага обратното начисляване на ДДС по глава 19а; условията за прилагане на механизма за обратно начисляване на ДДС; датата на възникване и изискуемост, данъчна основа, право на данъчен кредит; документирането и начисляването, както и въведеното преходно правило;

-          възстановяване на ДДС по справки-декларации на земеделски производители в съкратени срокове.

 

В края на материала са коментирани и останалите промени.

 

Промените трябваше да влязат в сила от 1 декември 2013 г., но Народното събрание извърши промяна в посочената дата, като ги отложи за 1 януари 2014 г. Това стана с текст в Заключителните разпоредби на Закона за изменение и допълнение на Закона за уреждане правата на граждани с многогодишни жилищно-спестовни влогове (обн., ДВ, бр. 104 от 03. 12. 2013 г.). Промяната е извършена на база постигнати уговорки в подписано споразумение между Националната асоциация на зърнопроизводителите, Министерството на земеделието и храните и Министерството на финансите.

 

 

Данъчно третиране на разходите за командировки по реда на ЗКПО и ЗДДФЛ
(Продължение от миналия брой)
 

Доц., д-р Людмила Мермерска, данъчен консултант

 
В настоящия брой продължава изясняването на въпроси, свързани с третирането на разходи за командировки от гледна точка на Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО) и Закона за данците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ).
 
Акцентът е поставен върху данъчното  третиране на разходите за командировки по реда на чл. 42 от ЗКПО, в редакцията му в сила до 31. 12. 2013 г., и данъчното третиране на разходите за командировки по реда на ЗДДФЛ,  като се търси отговор на различни въпроси, възникващи в практиката:
-          кога следва да се прилага Приложение № 2 или Приложение № 3 от НКСЧ при командироване на лице, управляващо пътно превозно средство при международен превоз в чужбина?
-          кога и как следва да се прилага разпоредбата на чл. 24, ал. 2, т. 6 от ЗДДФЛ?
-          какъв е обхватът на разпоредбата на чл. 13, ал. 1, т. 23 от ЗДДФЛ?
-          кога квартирните, пътни и дневни пари във връзка с пътуване и престой изцяло се третират като облагаем доход по реда на ЗДДФЛ?
-          как се третират по реда на ЗДДФЛ разходи за пътуване и престой на чуждестранни лица, поети от български местни лица? и др.
Права и задължения на управителя. Имуществена отговорност на управителя по чл. 145 от ТЗ
 
 
Александра Атанасова, адвокат
 
 
В материала се  разглеждат:
 
-         правата и задълженията на управителя от гледна точка на Търговския закон (ТЗ), както и други закони (Кодекса на труда, Закона за счетоводството, Закона за корпоративното подоходно облагане).
-         имуществената отговорност на управителя по чл. 145 от ТЗ.
 
Разгледана е и представителната власт на управителя, като е анализирано интересно тълкувателно решение на ОСГК на ВКС във връзка с противоречивата съдебна практика на относно:
-         правомощията на управителя при разпореждане с недвижим имот - собственост на дружеството или вещно право върху него, както и
-         законосъобразността при сключването на търговска сделка между две дружества, представлявани от управител - едно и също физическо лице.
 
При коментара относно имуществената отговорност на управителя по чл. 145 от ТЗ също се анализира съдебна практика по въпроса.