Промени ЗДДС и ДОПК

Третиране на непризнати разходи от обезценка при частично уредени вземания през 2013 г.
 
 
Доц. д-р Людмила Мермерска, данъчен консултант
 
 
Анализира се, доколко новата разпоредба ал. 2 на чл. 37 от ЗКПО, в сила от 01. 01. 2014 г., оказва влияние на оформилите се през последните две години становища относно третирането на непризнати разходи от обезценка (респ. разходи от отписване на вземане) при частично уредени вземания през 2013 г., при които не са налице обстоятелствата по чл. 37 от ЗКПО.
Казус по ЗДДС, ЗКПО, СИДДО
Казус. Бихте ли ми помогнали със следния казус. Какъв вид доставки и какво облагане по ЗДДС и ЗКПО трябва да се приложи в следната ситуация:

1. Фирма регистрирана по ЗДДС в България (българско ЮЛ) закупува стоки- аксесоари за винната промишленост от италианска фирма, регистрирана по ЗДДС в Италия. Стоките се транспортират от Италия за Великобритания. Българската фирма там наема склад и продава стоките от склада във Великобритания на физически лица. Моля да напишете какъв е праг за задължителна регистрация във Великобритания, ако имате такава информация. Моля да напишете как в дневниците за покупки и продажби трябва да се отразят документите (фактури и протоколи), които документират горепосочените доставки. Моля да опишете как се третира МСД в Великобритания от гледна точка на СИДДО между Великобритания и България?

2. Фирма регистрирана по ЗДДС в България (българско ЮЛ/) закупува стоки - аксесоари за винна промишленост от италианска фирма, регистрирана по ЗДДС в Италия. Стоките се транспортират от Италия за България. Българската фирма продава стоки по интернет на физически лица от Великобритания. Транспортът на стоките се осъществява за сметка на физически лица от куриерска фирма. Какво е третиране по ЗДДС в България, трябва ли да се регистрира българската фирма по ЗДДС във Великобритания на основание „дистанционни продажби“ в Великобритания и какво е третиране по ЗКПО?

3. Фирма регистрирана по ЗДДС в България (българско ЮЛ) закупува стоки - аксесоари за винна промишленост от италианска фирма, регистрирана по ЗДДС в Италия. Стоките се транспортират от Италия за България. Българската фирма продава стоки по интернет на физически лица от Великобритания. Транспортът на стоките се осъществява за сметка на българската фирма - продавач на стоки по интернет. Какво е третиране по ЗДДС в България, трябва ли да се регистрира българската фирма по ЗДДС във Великобритания на основание „дистанционни продажби“ във Великобритания и какво е третиране по ЗКПО?
 
 
Отговор: Ивайло Кондарев,  Людмила Мермерска