Префактуриране на разходи и вноска по чл. 134 от ТЗ

ЗДДС. Третиране при препродажба на придобити стоки на загуба
ЗДДС. Въпрос. „Алфа“ ООД закупува през м. Февруари 2010 г. 30 броя джанти с единична цена 20 лв. без ДДС и ползва данъчен кредит. През м. Януари 2013 г. продава гореописаните стоки с единична цена 10 лв. без ДДС. Дължи ли се ДДС за разликата между доставната цена и продажната цена ?
 
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗДДС. Препродажба в България на автомобил, закупен от италианска фирма
ЗДДС. Въпрос. Закупен е автомобил от българска фирма (търговец на автомобили) с фактура, от фирма, регистрирана по ДДС в Италия. Въпросният автомобил, предмет на сделката, е ползван като дълготраен актив от италианската фирма, чиято дейност е строителство. Въпросите ми са:
1.      Мога ли да продам автомобила по дилърския режим, в качеството си на търговец на автомобили, прилагайки чл. 143, ал. 1, т. 3 от ЗДДС.
2.      Как да третирам италианската фактура, на която основанието е член 41 “operazione non imponibile”... като ВОП?
3.      Не е ли в противоречие с разпоредбите на глава 17 от ЗДДС, в която се казва, че нямам право на ДК за стоки, за които прилагам дилърския режим - чл. 147 от ЗДДС?
4.      Трябва ли да съставям протокол, съгласно чл. 117 от ЗДДС?
 
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗДДС. Право на данъчен кредит при разходи за вътрешнофирмено обучение, проведено в курортен комплекс
ЗДДС. Въпрос. Какво е данъчното третиране по реда на ЗДДС на разходите за вътрешнофирмено обучение, проведено в курортен комплекс, а именно на разходите за хотелско настаняване, храна/напитки и гориво?
 
Разходите са документирани чрез една обща фактура за хотелско настаняване (нощувки и храна), фактури за закупено гориво (пътуването е осъществено с леки автомобили – служебни и лични), заповед на управителя за провеждане на обучението, заповеди за командировка на лицата, програма на обучението, както и оценка от обучението. Обучението е свързано с новости в технологиите, прилагани в основната дейност на дружеството, както и с подобряване на микроклимата в трудовия колектив.
 
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗДДС. Третиране на доставки по организиране на обучения и свързани с тях доставки по пътуване и престой с обща цена
ЗДДС. Въпрос. Българско дружество „А“, регистрирано по ДДС туроператор, организира обучение на служители по договор с друго българско дружество „Б“, регистрирано по ДДС, в страна-членка на ЕС. Обучението е пакетно и включва лекции, настаняване, транспорт и др. за което клиентът „Б“ плаща еднократна сума. Дружество „А“ наема друго дружество - български туроператор, регистриран по ДДС – „В“, като презакупува от него настаняването, самолетните билети и т.н. (без обучението), за което плаща определена сума и получава фактура с нулево ДДС.
 
Дружество „А“  как следва да фактурира получената сума от „В“ – като разликата между двете суми (маржа съгласно чл. 139 от ЗДДС) или с 20% ДДС?
 
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗДДС. Продажба на билети за транспорт на пътници, която не е извършвана директно от превозвача

ЗДДС. Въпрос. Туроператор купува от друг туроператор самолетни (автобусни) билети с цел препродажба на пътуващи лице. От определението в чл. 136 на ЗДДС за доставка на обща туристическа услуга, следва ли че продажбата само на самолетни или друг вид билети на пътуващо лице се облага по схемата на маржа? Има ли тълкувания на този член или някакви допълнителни условия, като например, че само продажбата на самолетни билети не се облага по схемата на маржа, а трябва да има продадена поне една нощувка? 


Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант

ЗДДС. Отразяване при застрахователя на продажби на застраховки от туроператор
ЗДДС. Въпрос. За продадените от туроператора застраховки през месеца, застрахователят издава само отчет. На базата на този отчет туроператорът превежда към застрахователя общата сума на застраховките. Тъй като застрахователят не издава данъчен документ, следва ли тези отчети по някакъв начин да се отразяват в дневника на покупките? За продадените застраховки туроператора издава касови бележи (в повечето случаи и фактури) за освободени доставки, които отразява в дневника на продажбите.
 
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗДДФЛ. Третиране на награда, спечелена на томбола от лице от персонала
ЗДДФЛ. Въпрос. Дружество желае да разиграе томбола между работниците и служителите, като печелившите трима души ще спечелат парична награда от по 10 000 лв., 8000 лв. и  5000 лв. Въпросът ми е дали спечелената от служителя сума може да се третира като необлагаем за него доход на основание на чл. 13, ал. 2, т. 21 от ЗДДФЛ?
 
 
Отговор: Доц. д-р Людмила Мермерска, данъчен консултант
ЗДДФЛ. Недеклариране на продажба на дял в ООД по номинал в ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ

ЗДДФЛ. Въпрос. Вече подадох данъчна декларация за доходите си за 2013 г., но  не съм посочила доходите, получени от продажба на дял в ООД, в което отдавна вече на практика не участвам, на нов съдружник. Покупната и продажната цена съвпадат - 2500 лв., тъй като делът е продаден по номинал. Трябвало ли е да декларирам продажбата на дела и ако е трябвало как ще ме санкционират?

 

 

Отговор: Доц. д-р Людмила Мермерска, данъчен консултант

ЗМДТ. Попълване на Декларацията по чл. 14 от ЗМДТ за недвижими имоти в режим на съсобственост
Въпрос. ЗМДТ. Трябва ли в Декларацията по чл. 14 от ЗМДТ да се посочват идеалните части? Ако в нотариалния акт е записана площ на имота 100 кв.м., ведно с 11,5%, равняващи се на 24,1 кв.м., заедно с 5,8% идеални части от УПИ. Какво следва да посочим в Декларацията в таблица 3, колона 7 - РЗП на обекта?
 
 
Отговор: Златка Мицова, данъчен консултант
ДОПК. Третиране на паричен влог, ползван от двамата съпрузи, при ревизия по чл. 122 от ДОПК
ДОПК. Въпрос. Паричен влог, открит на името на единия от съпрузите при действието на отменения Семейния кодекс СК от 1985 г. представлява ли към момента съпружеска имуществена общност или има характера на лично имущество?
 
 
Отговор: Александра Атанасова, адвокат
 
ТЗ. Прекратяване и обявяване в ликвидация на търговско дружество с висящо дело
ТЗ. Въпрос. Имам следните въпроси, възникнали по повод закриване и ликвидиране на дружество:
  1. Възможно ли е закриване и ликвидиране на дружество (ЕАД), което има висящо дело?
  2. Ако да и дружеството е ищец и спечели ще може ли да получи присъдената сума?
  3. Ако да и дружеството е ответник и загуби кой ще трябва плати?
  4. Мога ли да закрия и ликвидирам дружеството и това да не повлияе на изхода на делото, т.е. ако ни бъде присъдена определена сума, длъжникът да може да ни я плати?
 

Отговор: Александра Атанасова, адвокат