Префактуриране на разходи и вноска по чл. 134 от ТЗ

Съдебна практика относно третиране на допълнителната парична вноска по чл. 134 от Търговския закон
Подбрани са решения на ВАС от последните две години, свързани с анализ на изискванията, на които трябва да отговори извършено финансиране на дружеството от съдружника/собственика, за да се приеме, че предоставените средства имат характер на допълнителна парична вноска по чл. 134 от Търговския закон (ТЗ), а не представлява заем или дарение (безвъзмездно финансиране).
 
В решенията се дава отговор на следните въпроси:
-         Приемат ли се от съда изискванията, заложени в разясненията на НАП от 2007 и 2008 г. относно условията, на които трабва да отговаря допълнителната парична вноска по чл. 134 от ТЗ?
-         Може ли допълнителна парична вноска по чл. 134 от ТЗ да се третира като приход на дружеството при наличие на съмнения за несъответствие между декларираните доходи на собственика/съдружника като физическо лице и размера на направената от него вноска?
-         Има ли пречка допълнителна вноска по чл. 134 от ТЗ да бъде определена за внасяне само от един от съдружниците? 
-         Влияе ли начинът на осчетоводяване на допълнителната парична вноска върху класифицирнето й вместо като вноска, като заем или безвъзмездно финансиране?
 
Подбраните решения могат да се приемат като актуално допълнение на материала „Третиране на допълнителната парична вноска по чл. 134 от Търговския закон“ от майския брой на списанието за 2012 г., в който въз основа на анализ на съдебната практика до момента бяха систематизирани конкретните изисквания, на които трябва да отговори извършено финансиране на дружеството от съдружника/собственика, за да се приеме, че предоставените средства имат характер на допълнителна парична вноска по чл. 134 от ТЗ, а не представлява заем или дарение (безвъзмездно финансиране).

Направен е и кратък редакционен коментар към всяко от приведените решения.