Щети и решения на СЕС за персонала

Правото на данъчен кредит за стоки и услуги, предназначени за персонала на данъчно задълженото лице, в практиката на Съда на ЕС
 
 
Ивайло  Кондарев, данъчен консултант
 
 
Регистрираните по ЗДДС лица нерядко в своята практика се сблъскват с казуси, свързани с третирането по този закон на отношенията им с техните работници и служители, и най-вече с наличието (или липсата) на право на приспадане на ДДС за стоки и услуги, които се закупуват от работодателя, но се ползват от неговия персонал.
 
В тази връзка, не е маловажно да се знае каква е практиката на Съда на ЕС по такива казуси и доколко нашият закон е в съответствие с правилата, въведени с Директивата за ДДС.
 
Целта на маттериала е да се разгледат няколко решения на СЕС, засягащи този проблем, и да се направят изводи и заключения, които да бъдат от полза на регистрираните по ЗДДС лица.
За правото на данъчен кредит и нуждата от неговите корекции при щети, причинени от природни бедствия
 
 
Ивайло  Кондарев, данъчен консултант
 
 
За нещастие през 2014 г. страната ни бе сполетяна от природни бедствия – големи наводнения и градушки, които причиниха много щети и разрушения. Те доведоха до унищожаване и бракуване на активи, за които регистрирани по ЗДДС лица са ползвали право на данъчен кредит.
 
В тази връзка е актуален проблемът нужни ли са корекции на приспаднатия данъчен кредит за активи, които са унищожени и ще бъдат бракувани, както и следва ли се данъчен кредит за ремонт на активи, които са увредени, но няма да се бракуват.
 
Целта на материала е да се представи нормативната уредба на ДДС в тази връзка и какво произтича от прилагането ѝ за погинали активи от упоменатите природни бедствия. Приведена е и съдебна практика.
Третиране на договори, сключени на основание чл. 229 и чл. 230 - 234 от Кодекса на труда по реда на Закона за корпоративното подоходно облагане
 
 
Доц. д-р Людмила Мермерска, данъчен консултант
 
 
Глава XI „Професионална квалификация“ от Кодекса на труда (КТ) регламентира различни възможности предприятие да поеме за своя сметка издръжката на физически лица по време на тяхно обучение, квалификации и преквалификация. Става въпрос за пет вида вида договорни отношения:
 
-        Договор за придобиване на квалификация по реда на чл. 229 от КТ;
-        Трудов договор с условие за обучение по време на работа по реда на чл. 230 от КТ;
-        Трудов договор с условие за стажуване по чл. 233б от КТ;
-        Договор за повишаване на квалификацията и за преквалификация по реда на чл. 234 от КТ;
-        Договорът за квалификация с лице, което не работи по чл. 235 от КТ.
 
В този брой на списанието ще бъде разгледано данъчното третиране от гледна точка на Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО) на договора за придобиване на квалификация по чл. 229 от КТ, като се обърне внимание и на два допълнителни въпроса, свързани с:
-        особености при признаване на разходи по договора по чл. 229 от КТ в случай на свързани лица и
-        удачна алтернатива на договора по чл. 229 от КТ ли е данъчното облекчение по чл. 117а от ЗКПО.
 
Данъчното третиране на останалите видове договори, регламентирани в Глава XI „Професионална квалификация“ от КТ,
-        от гледна точка на ЗКПО, както и
-        от гледна точка на Закона за данъците върху доходите на физическите лица,
ще бъде разгледано в следващите броеве списанието. 
Търговец и търговска сделка
 
 
Александра Атанасова, адвокат
 
 
Целта на материала е да се направи кратък преглед на основните понятия на Търговският закон:
-       търговец и
-       търговска сделка, 
тъй като при всички търговски спорове, включително и при най-тежките търговски дела, свързани с въпросите на несъстоятелността се тръгва от изясняване на тези основни понятия – доколко става въпрос за търговец и доколко  е налице търговска сделка.