Данъчни облекчения и лихви
- през м. 02. 2015 г. фактура
- през м. 10. 2015 фактура
Начислява ли се ДДС при покупката и дължи ли се в България? Какви са ни възможностите в случая?
ЗКПО. Въпрос. Дружеството е с правна форма „ООД“. Единият съдружник, работещ на трудов договор в дружеството, се разболя доста тежко и правим много разходи за лечението му. Лечението както се разбира е доста скъпо и ще продължи във времето.
Въпросът ми е как да отчета този разход – под формата на дарение ли или социален разход, и какви документи да подготвя с цел разхода да бъде признат?
Миналата година имах подобен случай, но от лечебното заведение ми дадоха само фактура за точната манипулация на конкретното лице, а за да ми се признае като дарение ми отговориха, че трябва да направя дарение на болницата, а тя да прецени как да го използва.
Отговор: Доц. д-р Людмила Мермерска, данъчен консултант
ЗКПО. Въпрос. Може ли да се счита за изпълнено условието, поставено в член 195, ал.12, т.2, б. „а” или „б” от Закона за корпоративното подоходно облагане, ако притежаването на капитала е 100%, но непряко – т.е. кредиторът притежава 100% от капитала на едноличния собственик на капитала на българското дружество – кредитополучател и платец на дохода от лихви.
Отговор: Доц. д-р Людмила Мермерска, данъчен консултант
- Трябва ли някое от физическите лица да декларира дарението и дължи ли се данък по реда на ЗДДФЛ върху това дарение?
- Необходим ли е договор за дарение?
ЗДДФЛ. Въпрос. Физическо лице има сключен договор за извършване на консултантски услуги в областта на софтуера с финландска фирма. Консултантските услуги се извършват на чуждестранни клиенти на финландската фирма от територията на България. Физическо лице отчита свършената работа по часове и я предава с протокол. Лицето не е регистрирано като свободна професия.
Как следва да се осигурява лицето и как следва да се облага от гледна точка. на ЗДДФЛ – чл. 26, ал. 7 от ЗДДФЛ или чл. 29 от ЗДДФЛ – с 25 % нормативно - признати разходи?
Допълнителна бележка: От НАП ни обясниха, че лицето има два варианта:
- да се регистрира като свободна професия в регистър Булстат и да внася авансово като самоосигуряващо се лице осигуровки и да подава декларация № 1. С ГДД по чл. 50 извършва изравняване за осигуряване и попълва приложение № 3 за облагане с данък.
- в случай, че лицето не се е регистрирано като свободна професия, чуждестранното юридическо лице (финландската фирма) да си издаде служебен номер като чуждестранно нефизическо лице и да внася осигуровките на лицето, да подава декларация № 1 и да удържа данъка.
Отговор: Доц. д-р Людмила Мермерска, данъчен консултант
- Какви следва да са счетоводните записвания при „А” за отразяване на поетото към банката задължение и за придобитите недвижими имоти?
- Какво счетоводно отражение намира разликата между платената на банката сума от 220 хил. лв. и реалното задължение от 260 хил. лв.? (В договора за цесия е записано, че банката прехвърля възмездно всички свои вземания от 260 хил. лв. на цесионера.)
1. Има ли проблем при назначаването на такъв голям брой работници?
2. Следва ли да ги осигуряваме в България и ако следва как без да идват в тук да им издадем номер от регистъра на НАП?
Въпросът ни е заплащането ще зависи ли от броя на отработените от тях дни в месеца ?