Осигуряване и облагане чуждестранни лица

Безвъзмездното предоставяне на услуга за лични нужди по чл. 9, ал. 3, т. 2 от ЗДДС
 
 
Ивайло Кондарев, данъчен консултант
 
 
Известното Указание на НАП с изх. № 24-00-15 от 22.01.2016 г. относно данъчното третиране по ЗДДС на използването и отделянето на стоки за лични нужди на данъчно задълженото лице, на собственика, на работниците и служителите, колкото и да е подробно, не дава отговор на редица въпроси. Един от най-обхватните от тях е как се прилага нормата на чл. 9, ал. 3, т. 2 от ЗДДС.
 
От самото указание става ясно, че то регламентира прилагането на две от трите хипотези на лично (нестопанско) потребление на фирмени активи:
-        тези по чл. 6, ал. 3, т. 1 (приравнена на възмездна доставка на стоки) и
-        чл. 9, ал. 3, т. 1 (приравнена на възмездна доставка на услуги).
 
При услугите за лично потребление има въведена и още една хипотеза – именно тази, съдържаща се в чл. 9, ал. 3, т. 2 от ЗДДС, по силата на която за възмездна доставка на услуга се смята безвъзмездното предоставяне на услуга за лични нужди на данъчно задълженото физическо лице, на собственика, на работниците и служителите или по-общо предоставянето на услуга за цели, различни от независимата икономическа дейност на данъчно задълженото лице.
 
Целта на  материала е да се анализира  нормата на чл. 9, ал. 3, т. 2 от ЗДДС, като се посочат спорните моменти при прилагането й. Материалът е  илюстриран с редица примери. 
Задължителни вноски при трансгранични ситуации в ЕС
 
 
Димитър Бойчев, експерт по социално и здравно осигуряване
 
 
Материалът запознава с основните идеи заложени в правилата за координация на системите за социална сигурност на държавите-членки на ЕС.
 
Конкретните правилата относно определяне на приложимото законодателство, неговото удостоверяване, както и задължението за уведомяване на компетентната институция ще бъдат подробно разгледани следващия брой  на списание Данъци.ТИТА. 
Новата уредба на свободното движение на работници и служители и заетостта на граждани на трети държави в Република България
 
 
Михаил Илиев, д-р по право, експерт в МТСП
 
 
На 13 април 2016 г. Народното събрание прие новия Закон за трудовата миграция и трудовата мобилност, обн., ДВ, бр. 33 от 2016 г. .
 
Законът влиза в сила на 21 май 2016 г. с изключение на раздел VIII от глава втора относно разрешенията за извършване на дейност на свободна практика, който влиза в сила от 1 януари 2017 г.
 
Целта на материала е да се изяснят основните положения, регламентирани с новия нормативен акт.
Преглед на съдебната практика по чл. 422 от ГПК във връзка с установяване на вземанията, произтичащи от запис на заповед
 
 
Александра Атанасова, адвокат
 
 
Целта на материала е да се анализира съществуваща съдебна практика по чл. 422 от ГПК във връзка с установяване на вземанията, произтичащи от запис на заповед.
 
Той е продължение на материала „Кратки бележки относно запис на заповед“ от мартенския брой на списанието.