Данъчно законодатателство 2017 г.
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
- Къде е мястото на изпълнение на посочената транзитна продажба?
- Как следва да се отразят фактурите от Сърбия в дневника за покупки?
- Българската фирма транспортира стоките от Сърбия до Турция за своя сметка и получава фактура от сръбски превозвач. Следва ли да се издава протокол по чл. 117 от ЗДДС?
- Следва ли да се начислява ДДС за продажбата на стоките на купувача от Турция и как се отразяват фактурите в дневника за продажби?
- Възниква ли основание за регистрация за целите на ДДС в посочените държави?
- Доставката облагаема ли е?
- Трябва ли „А“ АД да издаде фактура за продажбата?
- Намира ли отражение в дневниците за продажба при продавача и респективно за покупка при купувача?
- 503/411-120000,00
- 411/491-100000.00 и 411/4532 - 20000.00
- 491/401-100000,00 и 4531/401-20000.00
- 401/503 - 120000.00
- 491/401 - (100000.00)
- 4531/401- (20000.00)
- Следва ли и ние да издадем кредитно известие към първоначално издадената от нас фактура?
- Следва ли да издадем фактура (или друг документ) за задатъка - с ДДС или без ДДС, след като няма да се възстановяват суми на клиент?
- Правилно ли разсъждаваме?
- Трупа ли се оборот за задължителна регистрация по ЗДДС?
- Необходима ли е регистрация по чл. 97а от ЗДДС?
Отговор: Доц. д-р Людмила Мермерска, данъчен консултант
Отговор: Доц. д-р Людмила Мермерска, данъчен консултант
ЗДДФЛ. Въпрос. Дейността на българска фирма „Х“ ООД, нерегистрирана като културна организация, е свързана с организиране на музикални и други събития в клуб на територията на България с участието на артист-изпълнители (групи) от страни-членки на ЕС и страни извън ЕС.
Договорите за участие на изпълнителите се сключват от Англия и Македония. Задълженията на фирма „Х“ ООД по договорите са свързани с организиране на събитието на територията на клуба, заплащане на уговорената сума по договора, както и поемане на разходите по престоя, транспортирането на изпълнителите на територията на страната и кетъринга, свързан с престоя, съгласно договор.
Сумата по договора е уговорена като обща сума, от която не се знае каква част е комисионната за продуцентската къща и каква част е хонорара на изпълнителя
По отношение на разходите по престоя, транспортирането на изпълнителите на територията на страната и кетъринга, свързан с престоя, българската фирма „Х“ получава фактури от местни юридически лица.
От НАП ни обясниха, че българската фирма „Х“ следва да внася окончателен данък за чуждестранните изпълнители, при положение, че продуцентските къщи са чуждестранни юридически лица, като данъка следва да се внася върху брутната сума по фактурите. Също така ни отговориха, че допълнителните разходи, които българската фирма „Х“ поема за артист-изпълнителите са доход на същите лица.
Следва ли фирма „Х“ ООД да начислява и внася окончателен данък върху изплатените суми, при положение, че продуцентските къщи плащат на артист – изпълнителите и че фирма „Х“, не знае каква част от платената сума са хонорарите им? Ако следва да внася, на основание кой от двата закона – ЗКПО и ЗДДФЛ и как следва да се декларира в Декларацията по чл. 55 от ЗДДФЛ и чл. 201 от ЗКПО и в Справката по чл. 73 от ЗДДФЛ?
Следва ли разходите по престоя, транспортирането на изпълнителите на територията на страната и кетъринга, свързан с престоя да се разглеждат като доходи в натура на артист-изпълнители и за тях също да се внася окончателен данък от името на артист-изпълнителите?
Отговор: Доц. д-р Людмила Мермерска, данъчен консултант
- Има ли основание лицето „Х“ да продължи да се осигурява по чл. 4, ал. 3, т. 2 КСО през дружество „А” ЕООД, след като не се води собственик на капитала? Може ли да се счита като основание да продължаване осигуряването по този ред от КСО текста по чл.147, ал.1, изр. 2 от ТЗ?
- Или за лицето „Х“ се дължат осигурителни вноски съгласно чл. 4, ал. 1, т. 7 и чл. 6, ал. 3 от КСО като управител на ЕООД, което не е собственик на „А” ЕООД? Но в случая за него не е определено възнаграждение в учредителен акт на дружеството, в протокол на общото събрание на дружеството или по друг начин, нито има сключен писмен договор за възлагане на управлението и контрола?
- Самото присъствие или вписване на физическото лице в ТР като управител, счита ли се за достатъчно основание и пораждащо задължение за това лице да се осигурява по реда на чл. 4, ал. 1, т. 7 от КСО?
- Възможно ли е лицето да няма задължение да внася осигурителни вноски от дружеството „А” ЕООД на никое от двете основание от КСО?
КТ. Въпрос. Може ли лице да извършва счетоводни услуги на фирма въз основа на граждански договор без възнаграждение и по-конкретно като съставител на финансов отчет?
Отговор: Михаил Илиев, експерт в МТСП