НСС и ГДД по чл. 50

Кога може и не може да се ползва новият данък върху разходи, както и останалите данъци върху разходите?
 
 
Доц. д-р Людмила Мермерска, данъчен консултант


Материалът е породен от практиката - новият данък върху разходи в натура да се прилага произволно при всякакви придобивки с личен характер, без пряка връзка с положен труд, с цел да се избегне облагане по реда на Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ), а и осигуряване при физическото лице-получател на облагата.
 
Целта на материала е да се направи кратка съпоставителна характеристика на трите данъка върху разходите, регламентирани в чл. 204, ал.1 от Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО), както и да посоча случаи, при които нито един от тях не е приложим и следва да се извърши облагане по реда на ЗДДФЛ.
Тълкувателно решение № 5 от 13. 12. 2016 г. по тълкувателно дело №10 от 2016 г. на ВАС
 
 
Александра Атанасова, адвокат
 
 
Тълкувателното дело № 10 от 2016 г. на ВАСе образувано във връзка с направено искане от председателя на Върховен административен съд за издаване на тълкувателно решение по въпроса: Нищожен ли е ревизионен акт, който при приложимата след 01. 01. 2013 г. редакция на чл. 119, ал. 2 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК), е издаден с участието на орган по приходите, извън кръга на лицата по чл. 118, ал. 2 от ДОПК?
 
Целта на материала е да запознае с постановеното решение на ВАС, както и да обърне внимание на някои проблеми в действащи разпоредби на ДОПК.