НСС и ГДД по чл. 50

Относно съставител на финансовите отчети на предприятията – три нови казуса

От автора на материала “Кой може да бъде съставител на финансовите отчети на предприятията? (казуси)", публикуван във февруарския брой на списание “Данъци ТИТА“, Христо Досев, д.е.с. регистриран одитор, са разгледани са още три нови казуса, въз основа на допълнителни читателски въпроси. 

Относно счетоводно и данъчно третиране на обезценка на материални запаси
Казус. Основната дейност на фирма „Х“ е продажба на машини и резервни части за тях. Съгласно възприетата политика в края на всяка отчетна година резервни части, за които няма никакво движение през годината (не е продаден нито 1 брой) се обезценяват на 100%. При придобиване всяка резервна част се завежда под уникален номер в складова програма, но счетоводно единствената аналитичност е по производител.
 
Кога можем да обърнем натрупаната обезценка?
 
Достатъчно основание ли е, ако крайното салдо на всички резервни части през следващата година е по-малко в сравнение с началното салдо?
 
Необходимо ли е да проследяваме отписване по уникалния номер на точно конкретна част?
 
Има ли давностен срок, след който да можем да обърнем обезценката, независимо дали частите са отписани или не?
 
 
Отговор: Христо Досев, д.е.с. регистриран одитор
Третиране по реда на ЗДДФЛ и КСО при авансово плащане при граждански договор
Казус. През м. март е сключен договор за услуги с личен труд (граждански), по който изпълнител е лице, което не се самоосигурява, има доходи по ДУК под максималния осигурителен доход. Предвиден е аванс 50%, който се очаква да се плати през м. март и окончателно плащане 50%, което ще се изплати през месец май. Изпълнителят ще работи най-вероятно само през м. 2017 г.
 
За кой месец следва да се отнесе получения осигурителен доход?
 
Кога следва да се начислят и платят дължимите осигуровки и данъци, т.е. колко Сметки за изплатени суми трябва да се съставят?
 
 
Отговор: Димитър Бойчев, Людмила Мермерска
Относно третиране по реда на ЗДДС и ЗКПО на отдаване по наем на недвижими имоти в Гърция
Казус. Българска фирма, която не регистрирана по ЗДДС, иска да наеме три вили от гръцки граждани физически лица и да ги преотдава на различни по националност физически лица. Отдаването ще става по интернет чрез специализирани сайтове.
  1. Къде е мястото на изпълнение по ЗДДС в този случай?
  2. Къде е мястото на стопанска дейност по ЗКПО?
 
Отговор: Даниела Даракчиева, Людмила Мермерска
Третиране по реда на КТ, КСО и ЗДДФЛ при организиране на строителство от физическо лице за лични нужди
Казус. Физическо лице, с доказан произход на дохода си, е закупило земя и желае върху тази земя да си построи къща. Физическото лице не желае за строителството да сключва договор със строителна фирма, защото това ще оскъпи строежа с не по-малко от 40 %. Ето защо лицето желае да си наеме технически ръководител на обекта, който да организира и контролира изпълнението на строежа, вкл. осигуряване на необходимата документация и доставката на необходимите материали, и няколко строителни работника, които да изпълнят строителството.
 
Идеята на физическото лице е да сключи граждански договори с техническия ръководител и строителните работници, на които да плаща договореното възнаграждение, включително и всички дължими осигурителни вноски и данъчни задължения на наетите лица. Лицето няма регистрация като работещ на свободна професия, не е самоосигуряващ се.
 
Въпросът е - възможно ли е физическото лице да наеме по граждански договор строителните работници и техническия ръководител и по какъв ред може да внася осигурителни вноски и дължим данък по реда на ЗДДФЛ? Каква регистрация може и трябва да направи физическото лице, за да реализира желанието си?
 
 
Отговор: Михаил Илиев, Димитър Бойчев, Людмила Мермерска