ППЗДДС и Образец 2001в

Относно командироване на гръцки служители на МСД на българско дружество в България
Казус. Дружеството ни е регистрирано, със седалище и място на извършване на стопанската дейност в България и работи съобразно изискванията на българското законодателство. Дружеството ни има регистриран в Гърция, по изискванията на гръцкото законодателство клон, който извършва спомагателни и подготвителни за дружеството ни дейности. Наетите в него служители са гръцки граждани, трудовите им правоотношения се подчиняват на приложимото гръцко законодателство, а работодател е дружеството в България чрез регистрирания си в Гърция клон. Сумите за месечни възнаграждения и осигуровки се превеждат от българското дружество на служителите в клона.
 
Едно от задълженията на служителите в клона, вписано и в длъжностните им характеристики, е при необходимост да подпомагат производствената дейност на предприятието в България. Когато това се налага, служителите от гръцкия ни клон биват командировани от клона в производствената база на дружеството в България. За периода на командироване, служителите продължават да получават договорената си в клона заплата, както и командировъчни, по размери определени в гръцкото законодателство.
 
Имайки задължението да превежда сумите за начислените заплати и осигуровки, българското дружество, има информацията за това, че размерите на възнаграждение и осигуровки на служителите в клона, са по-благоприятни от тези на служителите в дружеството в България.
 
При така описаната ситуация, молим да ни разясните:
  1. Попада ли така описаната ситуация в обхвата на чл. 121а от КТ;
  2. Налага ли се при така описаната ситуация да се изготвят някакви специфични документи и споразумения между гръцките служители и клона, с който е сключено трудовото им правоотношение, за всеки отделен случай на командироване;
  3. Налага ли се информиране на определени институции и в частност Инспекция по труда или НАП и по какъв начин технически това следва да става;
  4. Във връзка със задължение за онлайн регистрация на командированите в обща за инспекциите по труда на ЕС електронна платформа и фактът, че такава все още не е налична, как следва да направим уведомяване, ако такова изискване е приложимо за описания по-горе случай. 

Отговор: Михаил Илиев, Димитър Бойчев
Относно някои аспекти при сделка между две датски дружества по продажба на дял в ЕООД
Казус. ЕООД в България (ЕООД-БГ) е учредено от еднолично акционерно дружество, регистрирано в Дания (ЕАД-ДК), като управител на ЕООД-БГ е вписано физическо лице, което е датски гражданин, живее и работи в Дания и е едноличен собственик и управител на ЕАД-ДК. Не е сключен договор за упражняване на управленските функции и лицето не получава възнаграждение от ЕООД-БГ за това. Лицето се осигурява в Дания и представя всяка година документ А1.
 
Предстои продажба на 100% дялове в ЕООД-БГ от ЕАД-ДК на друго датско акционерно дружество (АД-ДК).
 
Управителят остава същото физическо лице, като в момента то е партньор и директор в АД-ДК и част от задълженията му в АД-ДК са да управлява дейността в България.
  1. Може ли физическото лице да продължи да бъде управител само по силата на вписването му като такъв в Агенцията по вписвания, т.е. без договор и договорено възнаграждение?
  2. Ако се налага да се изготви договор, какъв е най-удачно да бъде?
  3. Ако трябва да се договори възнаграждение, какви са данъчните и осигурителни задължения? Лицето продължава да се осигурява в Дания и представя документ А1, издаден от датските оправомощени служби.
  4. Освободени ли са по силата СИДДО с Дания датското и българското дружество от облагане с данък на прехвърлителната сделка?
Основна дейност на ЕООД-БГ е софтуерни услуги. Няма придобити недвижими активи
 
 
Отговор: Людмила Мермерска, Александра Атанасова, Димитър Бойчев
 
Относно третиране по реда на ЗДДС, ЗКПО и ЗМДТ при прехвърляне на недвижим имот между свързани лица
Казус. ЕООД прехвърля недвижим имот (стара сграда) в полза на физическото лице собственик. Недвижимият имот е закупен за 40 000 лева от друго физическо лице и при покупката не е ползван данъчен кредит.
 
Продажната цена на имота е 44 600 лева и е равна на пазарната оценка извършена от лицензиран пазарен оценител. Данъчната оценка на имота е 109 159,17 лв.
  1. Какво е третирането по ЗДДС зависимост от това дали е облагаема или освободена доставка?
  2. Какво е третирането по ЗКПО и ЗМДТ?
 
 
Отговор: Даниела Даракчиева, Людмила Мермерска, Златка Мицова