КСО. ЗДДФЛ. Помощи на личните лекари -  Covid-19

TITA.BG | Данъци | Счетоводство | Осигуровки | Труд

 

Всеки трети понеделник от месеца безплатна публикация: ОСИГУРОВКИ

 

Абонирай се за е-бюлетина ни ТУК


Казус. През м. декември 2020 г. личните лекари получиха месечна помощ Covid-19 в размер на 2000 лв (2 х 1000 лв за месеци ноември и декември) и 12.2020 г.) от НЗОК като компенсация за работа при неблагоприятни условия. Помощта е съгласно „Методиката за изменение и допълнение на Методика за определяне на размера на сумите, заплащани от НЗОК на изпълнители на медицинска помощ за работа при неблагоприятни условия по повод на обявена епидемична обстановка“, приета със съвместен протокол между Надзорния съвет на НЗОК и УС на БЛС № РД-НС-05-9 от 26.11.2020 г. и обнародвана в „Държавен вестник“ бр. 101 от 27.11.2020.

 

Въпроси  относно данъчно-осигурителното третиране на получените от личните лекари средства. 

 

  1. Предвид факта, че средствата не са от трудова дейност, то същите включват ли се в осигурителния доход на лекаря -  самоосигуряващо се лие (ЕТ)  при годишното изравняване на дохода за 2020 г.?
  2. Могат ли средствата да бъдат третирани като целева помощ, като за същата не се дължат осигуровки, а се отразява само като приход в ЕТ?
  3. За нает персонал (медицински сестри) личните лекари са получили по 360 лв. на месец на заето лице. Как следва да се третират получените средства за наетия персонал - брутен облагаем доход или компенсация /обезщетение и съответно по какъв ред се облагат ?
     

Отговор: Димитър Бойчев, Евгения Попова

 

Актуално към  15.02.2021 г.

 

Задължителни осигурителни вноски:

 

За целите на държавното обществено осигуряване лицата, упражняващи трудова дейност като еднолични търговци, са определени като задължително осигурени лица в чл. 4, ал. 3, т. 2 от Кодекса за социално осигуряване (КСО) и са самоосигуряващи се по смисъла на кодекса.

 

Задължителните осигурителни вноски за тези лица се дължат авансово и окончателно (основание чл. 6, ал. 8 и ал. 9 от КСО, както и чл. 40, ал. 1, т. 2 от Закона за здравното осигуряване).

 

Авансовите вноски за социално и здравно осигуряване се внасят ежемесечно без пряка връзка с получените доходи от трудова дейност на самоосигуряващото се по КСО лице. А въз основа на действително реализираните доходи от трудова дейност като самоосигуряващо лице, се прави и годишно изравняване на осигурителния доход.

 

Годишното изравняване на осигурителния доход се извършва въз основа на данните, декларирани в Справката за окончателния размер на осигурителния доход (Таблица 1 и Таблица 2) към годишната данъчна декларация по чл. 50 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ).

 

По отношение годишния осигурителен доход на самоосигуряващите се по КСО лица е от значение техният облагаем доход от упражняване на трудова дейност (основание чл. 6, ал. 9 от КСО).

 

А що се касае по-специално до едноличните търговци, при определяне на техния годишен осигурителен доход се взема предвид облагаемият доход по чл. 26, ал. 1 от ЗДДФЛ. Основание за това е разпоредбата на чл. 3, ал. 3, т. 1 от Наредбата за елементите на възнаграждението и за доходите, върху които се правят осигурителни вноски.

 

Тъй като касае заплащане за работа при неблагоприятни условия, в конкретния случай изглежда става въпрос за (облагаем) доход, свързан с трудовата дейност на едноличния търговец. При съобразяване с гореизложеното, въпросният доход  би следвало да се взема предвид при формиране на годишния осигурителен доход на самоосигуряващото се лице.

 

Данъчно третиране:

 

Лицата, които получават суми по 360 лв. на месец за месеците ноември и декември 2020 г. за работа при неблагоприятни условия по повод обявената епидемична обстановка са медицински сестри, които работят по трудово правоотношение с едноличния търговец.

 

В съответствие с чл. 12, ал. 1 от ЗДДФЛ облагаеми са доходите от всички източници, придобити от данъчно задълженото лице през данъчната година, с изключение на доходите, които са необлагаеми по силата на закон, а облагаемият доход и данъчната основа се определят за всеки източник на доход поотделно съгласно разпоредбите на този закон.

 

Съгласно разпоредбата на чл. 24, ал. 1 от ЗДДФЛ облагаемият доход от трудови правоотношения е трудовото възнаграждение и всички други плащания в пари и/или в натура от работодателя или за сметка на работодателя, с изключение на доходите, посочени в ал. 2.

 

Предоставените суми за работа при неблагоприятни условия във връзка с обявената епидемична обстановка:

 

  • не попадат в обхвата на необлагаемите доходи по ЗДДФЛ и
  • няма специално освобождаване от облагане в друг закон,

поради което тези доходи представляват облагаем доход по смисъла на чл. 24 от ЗДДФЛ. За облагаемите доходи от трудови правоотношения задължението за определяне, удържане и внасяне на дължимия данък е на работодателя - в случая едноличния търговец.

 

На основание чл. 42 от ЗДДФЛ авансовият данък за доходите от трудови правоотношения се определя от работодателя месечно на базата на месечна данъчна основа, а месечната данъчна основа се определя, като облагаемият доход по чл. 24 от ЗДДФЛ, начислен за съответния месец, се намалява с удържаните от работодателя задължителни осигурителни вноски, които са за сметка на физическото лице, по реда на КСО и ЗЗО. Определеният авансов данък се удържа от работодателя при окончателното изплащане на облагаемия доход, начислен за съответния месец, и се внася до 25-то число на следващия месец.

 

Следва да се има предвид, че счетоводното отразяване на получените средства трябва да е съобразено с изискванията на счетоводното законодателство и при спазване на изискванията на ЗКПО изплатените суми на медицинските сестри в размер 360 лв. на месец ще бъде данъчно признат разход за труд на работодателя - ЕТ.

 

В практиката са налице случаи при които за месеците ноември и декември 2020 г. се изплащат суми за работа при неблагоприятни условия по повод обявената епидемична обстановка за работещи на първа линия лекари, самоосигуряващи се лица, които работят в дружества, в които са еднолични собственици на капитала или съдружници.

 

При тези случаи, специфичното е че това са доходи по трудови правоотношения по смисъла на § 1, т. 26, буква „и“ от ДР на ЗДДФЛ, където е посочено че като трудови за целите на закона са и правоотношенията, независимо от основанието за възникването им, със съдружници за полагане на личен труд в дружествата, в които те са съдружници. Предвид това, получените в тези случаи суми за работа при неблагоприятни условия по повод обявената епидемична обстановка представляват облагаеми доходи по трудови правоотношения, а задължението за определяне, удържане и внасяне на дължимия данък е на дружеството - работодател. Тук следва да се има предвид че в съответствие с чл. 42, ал. 2 от ЗДДФЛ при определяне на месечната данъчна основа облагаемият доход по чл. 24, начислен за съответния месец, се намалява с авансово внесените чрез дружеството осигурителни вноски, които самоосигуряващото се лице е задължено да прави за своя сметка по реда на КСО и ЗЗО.