КСО. Относно осигуряване при отдаване под наем на придобит от ЕТ търговски обект след прекратяване на търговската дейност

Най-актуалното, винаги - TITA.BG


КСО. Въпрос. Физическо лице „Х“ има регистриран ЕТ „Х“. Дейността на ЕТ е само търговия на дребно със хранителни стоки, извършвана в търговски обект - собственост на ЕТ. От 01.01.2022 г. ЕТ спира дейността търговия на дребно (друга дейност няма) и решава да отдаде търговския обект под наем на друга фирма.

 

Въпроси:

 

1. Счита ли се отдаването под наем за трудова дейност на лицето „Х“, която изисква то да продължи да се самоосигурява?

2. Трябва ли лицето „Х“ да подаде Окд-5, че прекъсва трудова дейност от 01.01.2022 г., т.е. да спре да се самоосигурява?

3. В края на годината лицето „Х“ ще подаде ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ и ще покаже приходи като ЕТ. Ако подаде Окд-5, че прекъсва дейност, в ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ ще има приходи, а няма да има осигурителни вноски като самоосигуряващо се лице, вкл. изравняване. Възможно ли е това? Въобще как ще изглежда ГДД по чл. 50 ЗДДФЛ?

 

Отговор: Димитър Бойчев, консултант по социално и здравно осигуряване,
управител на Бойчев консултинг

 

Актуално към 15.06.2022 г.

 

В най-общия случай доходите от наем не се асоциират с трудова дейност по смисъла на Кодекса за социално осигуряване (КСО) и по-скоро не би следвало да формират осигурителен доход за целите на социалното осигуряване.

 

Това обаче не се отнася в пълна степен за ситуациите, при които дейността по отдаването под наем се извършва в качеството на самоосигуряващо се по КСО лице.

 

Що се касае по-специално до едноличните търговци[1], позицията на Националната агенция за приходите (НАП) е, че доходът от отдаване на помещение, което е собственост на предприятието на едноличния търговец, би следвало да се включва при определянето на годишния осигурителен доход на самоосигуряващото се лице (вж. в тази връзка последния пример на страница 9 от ФИШ І.I.8.3 в Наръчник по задължително социално и здравно осигуряване и гарантирани вземания на работниците и служителите при несъстоятелност на работодателя, 2022, който е утвърден от изпълнителния директор на НАП). Или иначе казано, приходната администрация възприема тезата, че горепосоченото е трудова дейност по смисъла на КСО, респективно доходите от нея би следвало да участват при формиране осигурителния доход на самоосигуряващото се лице.

 

С оглед на гореизложеното и в случай, че решите да се съобразите с позицията на НАП по този въпрос, то не би следвало да се подава декларация образец Окд-5 за прекъсване на трудова дейност, съответно осигуряването би следвало да продължи по общия ред, предвиден за самоосигуряващите се по КСО лица.


[1] Самоосигуряващи се лица по смисъла на КСО на основание чл. 4, ал. 3, т. 2 от кодекса.