КТ, КСО, ЗКПО. Командироване на собственик на ЕООД в Гърция
Казус. Собственик на ЕООД има сключен договор за управление и контрол (ДУК) с дружеството си. Дружеството няма нает персонал. Собственикът на ЕООД извършва сам инженерни услуги от името на дружество. През следващия месец ЕООД ще сключи договор с гръцко дружество за изпълнение на инженерни дейности (договор за услуги), които собственикът на ЕООД ще трябва да изпълни в Гърция за период 2-3 месеца. Разходите за нощувки и транспорт в Гърция и до Гърция ще бъдат поети от българското ЕООД.
- Приложим ли е чл.121а от КТ в дадения случай?
- Законосъобразно ли оказване на инженерни услуги от собственика на ЕООД на други дружества при сключен ДУК или по-правилно би било лицето да организира осъществяване на трудовата си дейност като съдружник с личен труд с възнаграждение?
- Как трябва да бъде оформено командироването на лицето, ако той прекрати ДУК и започне да се осигурява като самоосигуряващо се лице с личен труд?
- Какви документи ще трябва да бъдат представени в Гърция от българската страна за да може лицето да окаже инженерни услуги за горепосочения период?
- Може ли да се приеме, че ако в едно ЕООД работи само собственикът (няма нает персонал) и има сключен ДУК без възнаграждение, то дори ако този собственик не се осигурява на никакво друго основание отникъде другаде, може да не внася осигуровки за трудовата си дейност?
- Ще бъдат ли данъчно признати за българското дружество от гледна точка на ЗКПО разходите за нощувки, транспорт и дневни пари в Гърция?
Собственикът на ЕООД е местно лице на България за данъчни цели.
Отговор: Михаил Илиев, д-р по право, експерт в МТСП
Актуално към 01. 10. 2018 г.
1. Относно трудовоправните аспекти на командироването
По отношение на трудовоправните аспекти на командироването и изпращането в рамките на предоставянето на услуги се прилагат разпоредбите на:
- чл. 121а, ал. 1 - 3 Кодекса на труда (КТ) и
Този вид командироване е налице в три случая:
- Когато български работодател командирова работници или служители на територията на друга държава членка за собствена сметка и под свое ръководство по договор, сключен между командироващия работодател и страната, за която са предназначени услугите, действаща в тази държава членка;
- Когато предприятие от група предприятия, установено в България, командирова работници или служители в организация или предприятие, притежавано от групата, на територията на друга държава членка;
- При изпращане на работник или служител от предприятие за временна работа или агенция за посредническа дейност по наемане на работа, установено/а в България, в предприятие ползвател, установено или извършващо дейност на територията на друга държава членка.
И при трите хипотези основно изискване е да съществува трудово правоотношение между командироващия работодател, съответно предприятието за временна работа или агенцията за посредническа дейност, и работника или служителя за срока на командироването или изпращането (чл.121а, ал.3 КТ).
Поради това и доколкото в описания случай се посочва, че:
- лицето е собственик на капитала на ЕООД и
- управлява дружеството по силата на сключен договор за управление и контрол,
то към него не се прилага посоченият режим за командироване/изпращане, тъй като не е налице трудово правоотношение.
Тъй като лицето работи по договор за управление и контрол, към него се прилага Наредбата за служебните командировки и специализации в чужбина (НСКСЧ).
Съгласно § 3 от Преходните и заключителни разпоредби на тази наредба, тя се прилага освен за лицата, които се намират в служебни или трудови правоотношения с ведомствата и предприятията, и за лицата на изборни длъжности и лицата в органи за управление и контрол.
Поради това и съдружникът (управител) следва да бъде командирован при условията на чл. 121 във връзка с чл. 215, ал. 1 КТ и НСКСЧ, като му бъдат заплатени командировъчни пари при условията и реда на наредбата.
..............................................................................