ЗДДС. ЗКПО. ЗДДФЛ. Относно данъчно третиране на разходи за коледно парти на персонала

Казус. Управител на дружество иска да организира коледно парти за всички желаещи работници в дружеството. Разходите за консумацията ще бъдат за сметка на работодателя.

 

Въпрос:

 

Какво е данъчното третиране на този вид разход съгласно ЗКПО, ЗДДС и ЗДДФЛ?

 

Отговор: Даниела Даракчиева, Румяна Йорданова

 

Актуално към 01.12.2023 г.

 

По отношение  ЗДДС:

 

За да е налице право на приспадане на данъчен кредит за получена стока или услуга, същата следва да се използва за осъществяване на последващи облагаеми доставки. Съгласно чл. 69, ал. 1, т. 1 от ЗДДС, когато стоките и услугите се използват за целите на извършваните от регистрираното лице облагаеми доставки, лицето има право да приспадне  данъка за стоките или услугите, които доставчикът - регистрирано по този закон лице, му е доставил или предстои да му достави. При организиране на коледно парти за работниците, като разходите са за сметка на работодателя горната хипотеза няма да е налице – стоките и услугите няма да се използват за облагаеми доставки.

 

В чл. 70 от закона са разписани ограничения на правото на приспадане на данъчен кредит, като в конкретния казус следва да се имат предвид разпоредбите на ал. 1, т. 2 и т. 3, а именно:

 

Правото на приспадане на данъчен кредит не е налице, независимо че са изпълнени условията на чл. 69, когато:

 

  • стоките или услугите са предназначени за безвъзмездни доставки или по-общо за дейности, различни от икономическата дейност на лицето;
  • стоките или услугите са предназначени за представителни или развлекателни цели.

 

Определение за стоки  и услуги, предназначени за представителни или развлекателни цели е дадено в чл. 62, ал. 1 от ППЗДДС. Съгласно тази разпоредба представителни или развлекателни цели по смисъла на чл. 70, ал. 1, т. 3 от закона са:

 

"посрещане, престой и изпращане на гости и делегации; нощувки; консумация на храна и напитки; организиране на делови срещи; тържества, развлекателни мероприятия; екскурзии."

 

Видно от посочените разпоредби на ЗДДС и ППЗДДС, при организиране на коледно парти за работници на дружеството за сметка на работодателя, за стоките и услугите във връзка с мероприятието не е налице право на приспадане на данъчен кредит.

 

В случай, че е приспаднат данъчен кредит, ще възникне задължение за начисляване на данък, тъй като законът приравнява на възмездна доставка извършването на безвъзмездна такава, когато е приспаднат данъчен кредит – чл. 6, ал. 3, т. 1 и чл. 9, ал. 3, т. 1 от закона.

 

 

По отношение ЗКПО и ЗДДФЛ:

 

Данъчното третиране на счетоводните разходи се определя след като същите се изследват:

 

  • за документална обоснованост;
  • за свързаност със стопанската дейност на данъчно задълженото лице;
  • за съпоставимост на приходи и разходи;
  • за причините за извършване на разходите;
  • в полза на предприятието ли са извършени разходите;
  • насочени ли са към физически лица и каква е причината за тези разходи;
  • необходимостта да бъдат извършени съответните разходи и постигнат краен резултат;
  • други обстоятелства.

 

По принцип в Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО) с разпоредбата на чл. 11 е предвидено разходите, които са определени като задължителни с нормативен акт, да се признават за данъчни цели и да не се облагат с данък върху разходите, освен когато в този закон е предвидено друго.

 

Организиране на коледно празненство не е задължение на дружеството по силата на нормативен акт, но може да бъде подготвено и проведено при спазване на определени условия. При изпълнение на изискванията на определени норми от корпоративния закон разходите за това мероприятие могат да бъдат признати за данъчни цели.

 

Според дефиницията за социални разходи, предоставени в натура, дадена в закона, те се определят като:

 

"отчетени разходи за социални придобивки по чл. 294 от Кодекса на труда (КТ) и предоставени по реда и начина, определени от чл. 293 от КТ или от ръководството на предприятието. Социалните придобивки трябва да са достъпни за всички работници и служители и за лицата, наети по договор за управление и контрол. Не е налице предоставяне на социални разходи в натура, когато между работодателя или възложителя и лицата по изречение второ са налице парични взаимоотношения под каквато и да е форма по отношение на получените социални придобивки" (§ 1, т. 34 от допълнителните разпоредби (ДР) на ЗКПО).

 

Съгласно чл. 294 от КТ работодателят може самостоятелно или съвместно с други органи и организации да осигурява на работниците и служителите редица социални придобивки, като:

 

  • търговско и битово обслужване, изграждане и поддържане на търговски обекти и бази за услуги;
  • бази за дълготраен и краткотраен отдих, физическа култура, спорт и туризъм и
  • задоволяване на други социално - битови и културни потребности. Последните могат да бъдат за различни мероприятия:

 

- честване на Коледа, Великден, годишнини на предприятието,

- предоставяне на подаръци и

- други подобни в зависимост от социалната програма на предприятието.

 

Социално - битовото и културното обслужване на работниците и служителите се финансира със средства от работодателя и от други източници.

 

На основание чл. 293, ал. 1 от КТ начинът на използването на средствата за социално-битовото и културното обслужване се определя с решение на общото събрание на работниците и служителите.

 

От разпоредбите на чл. 204, ал. 1, т. 2 във връзка с § 1, т. 34 от ДР на ЗКПО се извеждат следните критерии, които трябва да бъдат изпълнени кумулативно, за да може определени разходи да се квалифицират като социални, да се признаят за данъчни цели и да се обложат с данък върху разходите, а именно:

 

  • отчетени са като разходи;
  • са документално обосновани;
  • предоставени са в натура;
  • предоставени са на работници и служители и на лица, наети по договори за управление и контрол (наети лица).
  • са социални придобивки по смисъла на чл. 294 от КТ;
  • предоставени са по ред и начин, определени:

- с чл. 293 от КТ (предоставени са с решение на общото събрание на работниците и служителите) или

- от ръководството на предприятието;

  • достъпни са за всички наети лица. Това означава, че всички работници и служители следва да имат еднакъв достъп и да могат да се възползват от социалните придобивки, предоставени от работодателя.

 

През годините е натрупана голяма по обем данъчна практика относно социалните разходи, предоставени в натура на наетите лица. Изградено е разбиране, че социалната придобивка следва да е достъпна за всички наети лица. Законодателят в § 1, т. 34 от ДР на ЗКПО е предвидил два алтернативни начина за предоставяне на социални придобивки. Възможно е:

 

  • решение на общото събрание, което следва да бъде документирано с съответен документ – протокол или
  • решение, заповед на лицето, което е упълномощено да представлява дружеството (управител).

 

В конкретния случай извършването на разходи за провеждане на коледното тържество е по инициатива на управителя и следователно той следва да издаде заповед, съгласно която всички наети лица имат право да вземат участие в празненството. Със съдържанието на заповедта следва да бъдат запознати всички наети лица. По този начин ще се докаже общодостъпността на социалната придобивка, предоставена в натура от работодателя.

 

Възможно е някое лице да откаже по лични причини да участва и да ползва тази придобивка. Отказът следва да бъде документиран по ред и начин съгласно правилата за документиране в предприятието.

 

За доказване на разходите за коледното тържества като социалната придобивка е необходимо да са налице документи, на основание на които ще се начислят социалните разходи:

 

  • заповед за организацията и провеждането,
  • списък на участниците,
  • фактури за разходите в зависимост от възприетия конкретен начин за провеждане на тържеството и
  • други по преценка, които да отразяват вярно стопанската операция (чл. 10 от ЗКПО).

 

При изпълнение на изискванията на ЗКПО за социални разходи, предоставени в натура, разходите за коледно тържество на наетите в дружеството лица са данъчно признат разход и подлежат на облагане с данък на основание чл. 204, ал. 1, т. 2 с данъчна ставка 10 на сто, определена с нормата на чл. 216 от ЗКПО.

 

Данъчната основа за облагане на разходите се определя по реда на чл. 212 от ЗКПО. Тя се установява като от размера на начислените социални разходи, предоставени в натура, в т.ч. и сумите, които формират разходи, свързани с данъка върху добавената стойност във връзка с разпоредбите на ЗДДС, се извърши намаление с приходите (ако има такива), свързани с тези разходи, за календарната година.

 

Съобразно разпоредбата на чл. 206 от ЗКПО разходът и данъкът върху него се признават за данъчни цели в годината на начисляване и не формират данъчна временна разлика по реда на глава осма. Данъкът върху разходите е окончателен.

 

Съгласно чл. 24, ал. 1, т. 9 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ) социалните разходи за сметка на работодателя, обложени по реда на ЗКПО, се третират като необлагаем доход.

 

Възможно е ръководството на предприятието да вземе решение разходите за коледното тържество да не бъдат определени като социални придобивки, предоставени в натура по смисъла на ЗКПО. От поставения въпрос може да се приеме, че тези разходи ще са в натура в полза на наетите лица.

 

В този случай, когато работодателят извършва разходи в полза на персонала, които не отговарят на дефиницията т. 34, § 1 от ДР на ЗКПО за социална придобивки, предоставени в натура[1], съгласно разпоредбата на чл. 24, ал. 1 от ЗДДФЛ, те стават облагаем доход на наетото физическо лице. Съгласно посочената разпоредба облагаемият доход от трудови правоотношения е трудовото възнаграждение и всички други плащания в пари и/или в натура от работодателя или за сметка на работодателя, с изключение на доходите, посочени в ал. 2 на чл. 24 от цитирания закон. При изплащане на парични средства данъчното третиране е на посоченото основание. Разходите за коледното тържества за работниците и служителите, направени от работодателят и обложени с данък върху доходите по реда на ЗДДФЛ, са данъчно признат разход.

 

Следва да се обърне внимание, че за тези разходи в данъчната практика (становища) е възприето, че не могат да бъдат приети за представителни. В ЗКПО няма определение за този вид разходи. С разпоредбата на чл. 204, ал. 1, т. 1 от закона е предвидено, че данък върху разходите се облагат документално обоснованите представителни разходи, свързани с дейността.

 

За целите за определяне на косвения данък в данъчен закон – Закон за данък върху добавената стойност (ЗДДС) и правилника за неговото приложения, законодателят, е дал определение, че представителни или развлекателни цели по смисъла на чл. 70, ал. 1, т. 3 от ЗДДС са:

 

"посрещане, престой и изпращане на гости и делегации; нощувки; консумация на храна и напитки; организиране на делови срещи; тържества, развлекателни мероприятия; екскурзии" (чл. 62, ал. 1 от ППЗДДС).

 

От посоченото може да се направи извод, че представителните разходи следва да са свързани с дейността на дружеството. Тези разходи се извършват с цел да се създаде добра представа за предприятието пред неговите бизнес партньори. Това означава, че извършването на тези разходи следва да донесе настоящи или бъдещи ползи за дружеството, т.е. извършването на представителни разходи следва да бъде насочено преди всичко към настоящи и потенциални клиенти и контрагенти на предприятието. 

 

В конкретния случай, доколкото работодателят извършва разходи в полза на наети лица и те не са свързани пряко с дейността, и същите не са разходи, насочени към клиенти или партньори, разходите за коледно тържества не могат да бъдат определени като представителни разходи, признати за данъчни цели.


[1] Например за участие в коледното парти е поканена само част от персонала или  поканата се отнася за целия персонал, но разходите за куверт частично се поемат от всеки желаещ да присъства. В първия случай ще е налице нарушение на принципа на общодостъпност, т.е. няма да е налице социален разход за целите на ЗКПО, а във втория ще са налице социални разходи в пари по отношение частта от куверта на всяко лице от персонала, вкл. лицата по ДУК, поета от работодателя - (вж. последното изречение от дефиницията на т. 34 от § 1 на ДР на ЗКПО).



Бел ред. Относно дължимост на осигурителни вноски върху разходи за коледно парти на персонала вж. материала "КСО. Относно дължимост на осигурителни вноски върху разходи за коледно парти на персонала" от бр. 25 от м. декември от 2023 г. на е - сп. "Труд и осигуровки ТИТА".