Актуални моменти при предоставянето на информация от работодателите/платците на доходи на физически лица със справките по чл. 73, ал. 1 и 6 от ЗДДФЛ за 2023 г.

НАЙ-АКТУАЛНОТО, ВЕДНАГА - TITA.BG


Актуални моменти при предоставянето на информация от работодателите/платците на доходи на физически лица със справките по чл. 73, ал. 1 и 6 от ЗДДФЛ за 2023 г.

 

Евгения Попова, данъчен експерт

 

Актуално към 05.02.2023 г.

 

Един от основните източници на информация, която се предоставя в НАП са:

 

 

  • справката по чл. 73, ал. 1 от ЗДДФЛ за изплатените през годината доходи на физически лица и
  • справката по чл. 73, ал. 6 от ЗДДФЛ за изплатени през годината доходи по трудови правоотношения.

 

През последните години бяха реализирани някои промени в образците на тези справки, които имат отношение, най-вече към обхвата на доходите, които се попълват в тях, като бяха добавени нови допълнителни доходи, които не подлежат на облагане, за които обаче вече се предоставя информация.

 

Това се наложи, тъй като вече във връзка с предстоящото предоставяне на помощи на базата на подоходен критерий, се изисква за конкретните физически лица да има детайлна информация за придобитите доходи независимо дали са облагаеми и необлагаеми.

 

Много важен момент е, че информацията от справките може да бъде заредена предварително автоматично в годишните данъчни декларации на физическите лица, когато изтече крайният срок за подаването им. Това може да се случи по желание вече и за необлагаемите доходи, платците на които са предприятия и самоосигуряващи се лица. Образците на справките по чл. 73 от ЗДДФЛ са утвърдени със Заповед на министъра на финансите, а форматът и редът за подаване на данните са утвърдени със Заповед на изпълнителния директор на НАП. Тази година промяна във файловия формат е налице само по отношение на справката по чл. 73, ал. 6 от ЗДДФЛ.

 

Във връзка с подаването и на двете справки по чл. 73 от ЗДДФЛ за изплатени доходи на физически лица през 2023 г. са налице еднакви условия, както следва:

 

  • Справките се подават в срок до 28 февруари 2024 г. в ТД на НАП по мястото на регистрация на платеца на дохода. Основни данни, които се подават от работодателя/платеца с всяка следваща справка, за различни физически лица се добавят към вече подадените с предходната справка.

 

  • Справките се подават само по електронен път по 9 и 10-значни ЕИК, а в случаите на работодател, който има клонове/поделения всички данни се подават по 9 значния ЕИК.

 

  • При заличаване/прекратяване на предприятие справките се предоставят от последния представляващ в 30-дневен срок от датата на заличаване на предприятието или от прекратяването на дейността.

 

  • При преобразуване или прехвърляне на предприятие справките се изготвят от правоприемника, като изплатените доходи от преобразуваното дружество се посочват на отделен ред и се вписва и неговия ЕИК.

 

  • При починали през данъчната година еднолични търговци или самоосигуряващи се лица, справките могат да бъдат подадени от техните наследници по закон или по завещание, както и от заветниците или от техните законни представители, като в тези случаи се ползват стандартните продукти, а подаването е по неактивния ЕИК на починалото лице.

 

  • При откриване на грешка в данните, предоставени за конкретно физическо лице, след 28 февруари 2024 г. могат да се правят неограничен брой промени в предоставените данни в срок до 30 септември 2024 г. Припомням, че принципът за извършване на корекции е заложен в заповедите за файловия формат, като корекции се правят само на данните, за които се налага извършването на промяна.

           

 

І. Особености, нови моменти и обхват на предоставяната информация за изплатени доходи на физически лица със справката по чл. 73, ал. 1 от ЗДДФЛ

 

Основните нови моменти в справката по чл. 73, ал. 1 от ЗДДФЛ за 2023 г. са добавените нови видове необлагаеми доходи със съответните кодове, които съвпадат с кодовете на тези доходи в Приложение № 13 на годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ.

 

Характерно при тази справка, е че в нея се включват и някои доходи, които е възможно и да не са изплатени във връзка с посочени в ЗДДФЛ изключения например:

 

  • доходите от дивиденти се посочват в справката, която се подава за годината през която е взето решението за разпределяне на дивидентите без оглед на тяхното изплащане, а
  • при продажба, замяна или друго възмездно прехвърляне на права или имущество по чл. 33, ал. 3 от ЗДДФЛ, доходите се включват в справката за годината на прехвърлянето им.

 

Предприятията или самоосигуряващите се лица – платци на доходи са задължени да посочват в справката по чл. 73, ал. 1 от ЗДДФЛ данни:

 

  • за брутния размер на конкретния доход,
  • за размера на удържания данък, ако има такъв, както и
  • за размера на удържаните задължителни осигурителни вноски, които са за сметка на физическите лица.

 

За правилното попълване на данните в справката е много важно получателят на конкретния доход да бъде идентифициран с име и ЕГН, съответно ЛН, ЛНЧ или служебен номер от регистъра на НАП, ако физическото лице няма ЕГН. Налице е контрол между ЕГН и първото и второто име на физическото лице. Лицата се идентифицират с Булстат на физическо лице, само когато платецът не разполага с информация за ЕГН на физическото лице, но за по-голямата част от доходите няма пречка информацията да се предоставя по Булстат на физическото лице, при което в НАП се прави обвръзка с ЕГН на лицето, по което доходите се декларират в годишната данъчна декларация. За чуждестранни физически лица, които не разполагат с нито един от изброените идентификатори, за точното идентифициране на лицето е необходимо да се попълни и дата на раждане.

 

Доходите, за които се предоставя информация в справката по чл. 73, ал. 1 от ЗДДФЛ са посочени в същата разпоредба и са както следва:

 

Доходи от друга стопанска дейност, изплатени в полза на местни и чуждестранни физически лица, които се посочват с кодове от 301 до 30714

 

Това са доходите, за които облагаемият доход се формира по реда на чл. 29 от ЗДДФЛ например доходите от упражняване на свободна професия, от авторски и лицензионни възнаграждения, от извънтрудови правоотношения и др. Нов момент тази година е код 3061 за лица, упражняващи свободна професия като адвокат, тъй като при тях вече при формиране на облагаемия доход се приспадат 40 на сто разходи за дейността. За останалите свободни професии – например нотариуси предоставянето на информация става с код 306, както и до сега. За извънтрудовите правоотношения е налице по-детайлна разбивка на вида на дейността – например за финансови и застрахователни посреднически услуги; архитектурни и инженерни услуги и др., а ако дейността не е след посочените с кодове от 3071 до 30713 се посочва в други с код 314.

 

Когато лицата са регистрирани по ЗДДС изплатената сума се посочва без данъка върху добавената стойност. Друг важен момент е че в справката не се посочват изплатени доходи в полза физически лица, регистрирани като земеделски стопани, които са избрали да се облагат по реда на чл. 29а от ЗДДФЛ.

 

Доходи от наем или от друго възмездно предоставяне за ползване на права или имущество, изплатени в полза на местни и чуждестранни физически лица, които се посочват с кодове от 401 до 403

 

Тук попадат доходите от наем или от друго възмездно предоставяне за ползване на движимо или недвижимо имущество, вноски по договор за лизинг, в който не е изрично предвидено прехвърляне на правото на собственост върху имуществото, доходи за възнаграждения по договори за франчайз и факторинг, както и по други договори за предоставяне за ползване на права, облагаемият доход за които се формира по реда на чл. 31 от ЗДДФЛ.

 

Когато е изплатен доход от наем на имущество, което е собственост на няколко физически лица в справката по чл. 73, ал. 1 от ЗДДФЛ се посочва информация за придобитите доходи от всички физически лица, в съответствие с тяхната собственост върху отдаваното под наем имущество. Възможно е доходите през годината да са изплащани само на единия от собствениците, който е упълномощено лице, но във връзка с чл. 11, ал. 3 от ЗДДФЛ това са доходи, придобити от всеки от собствениците.

 

Доходи от други източници посочени в чл. 35 от ЗДДФЛ, изплатени в полза на местни и чуждестранни физически лица, които се посочват с кодове от 601 до 606

 

Тук попадат обезщетения за пропуснати ползи и неустойки с такъв характер; лихви, в т. ч. съдържащи се във вноските по лизинг; производствени дивиденти от кооперации; упражняване на права на интелектуална собственост по наследство; както и други доходи, които не са изрично посочени в закона. Например тук се посочват лихви, изплатени във връзка с доходи от трудови правоотношения по смисъла на ЗДДФЛ, които не са освободени от облагане.

 

Доходи от прехвърляне на права или имущество, изплатени в полза на местни физически лица, които се посочват с кодове от 501 до 510

 

Това са доходи от продажба, замяна или друго възмездно прехвърляне на движимо и/или недвижимо имущество, включително права върху такова имущество. Тези доходи се посочват от предприятията и самоосигуряващите се лица в справката по чл. 73, ал. 1 от ЗДДФЛ с кодове от 501 до 508 без значение дали за физическите лица това са облагаеми или необлагаеми доходи по реда на ЗДДФЛ.

 

Например ако през годината предприятие е закупило апартамент от физическо лице, то е задължено да включи изплатената през годината сума в справката с код 501 като посочи продажната цена. За физическото лице този доход може:

 

  • да е необлагаем (ако апартаментът е притежаван повече от 3 години) или
  • да не е освободен от облагане при което облагаемият доход ще формира като от продажната цена се приспадне цената на придобиване и разликата се намали с 10 на сто разходи.

 

Като други примери може да се посочат закупуването на автомобил от физическо лице с договор за покупко-продажба, на машина и др.

 

Новият момент тук е код 5081 - доходи от разпореждане с финансови инструменти, които са освободени от облагане на основание чл. 13, ал. 1, т. 3 от ЗДДФЛ, които преди промяната се посочваха с друг код 901 когато доходът на физическо лице превишава 5000 лв. Важно е да се отбележи, че в този код се включват единствено освободените от облагане доходи от разпореждане с финансови инструменти по смисъла на § 1, т. 11 от ДР на ЗДДФЛ, а прагът вече отпадна, т.е. дори доходите да са в размер на 300 лв. трябва да бъдат посочвани.

 

Другият нов код е 510 - обезщетения за принудително отчуждаване на имущество за държавни и общински нужди, които са необлагаем доход на основание чл. 13, ал. 1, т. 12 от ЗДДФЛ, т.е. в този код се посочват изцяло необлагаеми доходи от прехвърляне на имущество.

 

Доходи на чуждестранни физически лица, които се облагат с окончателен данък на основание чл. 37 от ЗДДФЛ

 

Тук попадат доходи на чуждестранни физически лица като например обезщетения за пропуснати ползи и неустойки с такъв характер; стипендии за обучение в страната и чужбина; лихви; доходи от наем; авторски и лицензионни възнаграждения; възнаграждения за технически услуги; награди и възнаграждения за дейност, извършена на територията на страната от чуждестранни физически лица - общественици, дейци на науката, изкуството, културата и спорта и др. Важно е да се има предвид, че в тази част не са налице нови моменти и кодове.

 

Доходите, които се облагат с окончателен данък не се посочват в справката по чл. 73, ал. 1 от ЗДДФЛ когато:

 

  • са декларирани от платеца на доходите в декларацията по чл. 142, ал. 5 от ДОПК във връзка с прилагане на СИДДО;

 

  • за тях е предоставена информация за целите на задължителния автоматичен обмен с Приложения № 1, № 2 и № 3 на декларацията по чл. 55, ал. 1 от ЗДДФЛ подавана за четвъртото тримесечие на 2023 г., а именно за доходи от наем или друго възмездно предоставяне за ползване на недвижимо имущество, управление и контрол и авторски и лицензионни възнаграждения, които се облагат с окончателен данък, начислени/изплатени в полза на чуждестранни физически лица – установени за данъчни цели в държава – членка на Европейския съюз или държава – страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство.

 

Доходи на местни и чуждестранни физически лица, които се облагат с окончателен данък на основание чл. 38 от ЗДДФЛ

 

Тук попадат доходи на местни и чуждестранни физически лица като доходи от дивиденти и ликвидационни дялове, облагаеми доходи от допълнително доброволно осигуряване и застраховане; доходи от наем на имущество в режим на етажна собственост с форма на управление общо събрание на собствениците и др.

 

По отношение на изплатени доходи от наем на имущество в режим на етажна собственост не се посочва детайлна информация за физическите лица, а доходите се посочват само като обща сума. Информация за конкретните физически лица не се посочва и за доходите от дивиденти, чийто годишен размер е до 100 лв. на физическо лице, но в този случай задължително се посочва броя на лицата, за които се отнася тази обща сума на дивидентите.

 

Нов момент е, че с код 8181 се посочва общият размер на доходите от продажба или замяна на движимо имущество, предадено на лица, които имат право да извършват събиране, транспортиране, оползотворяване или обезвреждане на отпадъци в съответствие със Закона за управление на отпадъците по чл. 38, ал. 10 от ЗДДФЛ с годишен размер до 10 лв. на физическо лице, извън посочените с код 818 (от 01.01.2024 г. този данък е отменен).

 

Друг нов код 8171 е за доходи от застраховки „Живот“ по чл. 38, ал. 8 от ЗДДФЛ, в случаите на получаване на суми след изтичане срока на договора за застраховка „Живот“, който е 15 или повече години, тъй като доходите в тези случаи се облагат с 7 на сто данък.

 

Необлагаеми доходи по чл. 13, ал. 1 от ЗДДФЛ, изплатени на местни физически лица

 

Характерно за тези доходи е че за част от тях и преди се подаваше информация, но над определен праг, който за по-голяма част от тях отпадна. Информация се предоставя само за доходи в полза на местни физически лица. Доходите са следните:

 

  • доходи от допълнително доброволно осигуряване, получени след придобиване право на допълнителна пенсия; доходи от инвестиции на техническите резерви, получени по застрахователни договори; доходи от инвестиции на активите на фондовете за допълнително пенсионно осигуряване, разпределени по индивидуалните партиди на осигурените лица (код 902)[1];

 

  • доходи от лихви по влогове в банки и клонове на банки (код 903). Тези доходи вече се посочват персонално за всяко физическо лице;

 

  • лихви и отстъпки от български държавни, общински и корпоративни облигации (код 904);

 

  • парични и предметни печалби, получени от участие в хазартни игри по смисъла на Закона за хазарта, като за тези доходи е важно че се посочват когато годишният размер на дохода, изплатен на физическо лице, превишава 5000 лв. (код 905). Тук се посочват получените печалби, без да се вземат предвид последващите направени залози от физическите лица;

 

  • доходи, получени от рента, аренда или от друго възмездно предоставяне за ползване на земеделска земя, когато годишният размер на дохода, изплатен на физическо лице, превишава 3000 лв. (код 907). Ако през годината е изплатен необлагаем доход, но под 3000 лв. на дадено физическо лице, същият не следва да се включва в справката;

 

  • доходи от задължително осигуряване (код 908). За тези доходи за първи път се предоставя информация в справката, като тук попадат доходите, които пенсионно осигурителните дружества изплащат във връзка с допълнителното задължително пенсионно осигуряване (ДЗПО). За необлагаемите доходи, които са изплатени през годината от НОИ, се предоставя информация по специалния ред на Закона за НАП;

 

  • помощи и добавки от социално подпомагане, получени на основание на нормативен акт (код 909). За необлагаемите доходи, които са изплатени през годината от Агенцията за социално подпомагане се предоставя информация по специалния ред на Закона за НАП. Тук могат да попаднат други предприятия, които предоставят информация по реда на някакъв нормативен акт – например общини за помощи, които предоставят на основание на правилник, приет от общинския съвет на конкретната община;

 

  • помощи от организации със социална дейност, създадени със закон, и от юридически лица с нестопанска цел, регистрирани за осъществяване на общественополезна дейност (код 910);

 

  • суми, получени на основание на Закона за семейни помощи за деца, както и сумите за издръжка, получени от правоимащи лица съгласно разпоредбите на Семейния кодекс (код 911).

 

  • предоставени държавни и национални награди на творци в областта на културата и на спортисти, наградите на лауреати на конкурси по проекти и програми, финансирани изцяло или частично от Национален фонд „Култура“, предоставени държавни парични награди за особени заслуги към българската държава и нацията, както и награди, предоставени на ученици с изявени дарби за участие в национални и международни олимпиади, състезания и конкурси (код 912);

 

  • потребителски дивиденти от кооперации, създадени по Закона за кооперациите (код 913).

 

Както е видно добавените необлагаеми доходи са специфични и може да се каже, че засягат специфични категории предприятия, които имат задължение да предоставят информация – например пенсионно осигурителни дружества, бюджетни предприятия и т.н.

 

 

ІІ. Особености, нови моменти и обхват на предоставяната информация за изплатени доходи по трудови правоотношения със справката по чл. 73, ал. 6 от ЗДДФЛ

 

Информацията се предоставя от работодателите само:

 

  • за изплатените през годината доходи по трудови правоотношения и
  • за удържаните през годината данък и задължителни осигурителни вноски.

 

В справката по чл. 73, ал. 6 от ЗДДФЛ се включва и информация, свързана с определянето на годишната данъчна основа и годишния данък по реда на чл. 49 от ЗДДФЛ за лицата, на които към 31 декември 2023 г. работодателят е работодател по основното трудово правоотношение. Основно трудово правоотношение е трудовото правоотношение, което е възникнало първо по време, като при определянето му не се вземат предвид трудовите правоотношения по т. 26, буква „и“ със съдружници и член-кооператори, както и с акционери, притежаващи повече от 5 на сто от капитала на акционерното дружество, за полагане на личен труд в дружествата и кооперациите, в които те са съдружници, член-кооператори или акционери. Следователно когато работодател по основно трудово правоотношение при изчисляването на годишния размер на дължимия данък за доходите от трудови правоотношения, е включил и доходи от друг работодател, в подаваната от него справка следва да бъде включена и тази информация.

 

Информация се предоставя от всички работодатели на лица по трудови правоотношения, включително когато тези правоотношения са прекратени през годината, и информация за всички доходи по трудови правоотношения посочени в § 1, т. 26 от ДР на ЗДДФЛ.

 

Важно е да се има предвид, че в справката по чл. 73, ал. 6 от ЗДДФЛ следва да намерят отражение и изплатените облагаеми доходи по трудови правоотношения в полза на физически лица, местни на друга държава - членка на Европейския съюз. Отделно от това за начислените и/или изплатените доходи от трудови правоотношения се посочва специфична информация и в справката по чл. 73а, ал. 5 от ЗДДФЛ за целите на задължителния автоматичен обмен, която се подава само по електронен път в срок до 30 април 2024 г.

 

Нов момент в образеца на справката за 2023 г. е отпадането на две колони 7а и 7б, които бяха създадени във връзка със специфична ситуация при авансовото ползване на данъчните облекчения за деца, което беше валидно само за 2022 г., поради което вече са премахнати. Предвид тази промяна обаче е утвърден нов файлов формат.

 

Много е важно при попълването на справката, когато са ползвани данъчни облекчения да се има предвид, че ако през течение на годината при работодател е прилагано месечно данъчно облекчение за лица с намалена работоспособност, за доброволно осигуряване и за застраховане, за деца и за деца с увреждания и информацията се подава от работодател, който не е основен, в справката се посочват месечните размери на облекченията при определянето на авансовия данък по чл. 42 от ЗДДФЛ през 2023 г.

 

Когато справката се попълва от работодател, който към 31 декември 2023 г. е работодател по основно трудово правоотношение в съответните колони той посочва само ползваните годишни размери на тези облекчения.

 

Облагаемите доходи по чл. 24, ал. 1 от ЗДДФЛ се посочват както и до сега с кодове от 101 до 103.

 

Вече втора поредна година се предоставя и информация и за конкретно посочени в ЗДДФЛ необлагаеми доходи във връзка с трудовите правоотношения, за които в справката за 2023 г. не е налице промяна. Това са:

 

  • ваучери за храна, получени в размера и по реда на ЗКПО, освободени от облагане на основание чл. 24, ал. 2, т. 1, б. „е“ от ЗДДФЛ – до 200 лв. на месец на физическо лице (код 104). Ако са предоставяни ваучери на по-висока стойност, за разликата не се предоставя информация в справката;

 

  • обезщетения, освободени от облагане на основание чл. 24, ал. 2, т. 8 от ЗДДФЛ като например за вреди от трудова злополука или професионална болест; при прекратяване на трудовото правоотношение, след като работникът или служителят е придобил право на пенсия за осигурителен стаж и възраст; при вреди, претърпени от работника или служителя, включително и неимуществените и др. по КТ, ЗОВСРБ, ЗНСО, ЗМВР, ЗДАНС, ЗСВ, ЗДСл. (код 105);

 

  • еднократни помощи, предоставени от работодателя за сметка на социалните разходи при: раждане или осиновяване на дете, сключване на граждански брак или смърт на член от семейството, освободени от облагане на основание чл. 24, ал. 2, т. 11 от ЗДДФЛ с код 106. Общият размер на тези необлагаеми доходи по посочените събития може да бъде до 2400 лв.;

 

  • обезщетения и помощи по част първа от Кодекса за социално осигуряване, включително изплатените на основание чл. 40, ал. 5 от същия кодекс, освободени от облагане на основание чл. 24, ал. 2, т. 14 от ЗДДФЛ – тук се включват болничните за първите три дни за сметка на работодателите, които се посочват с код 107.

 

  • парични и предметни награди, получени на основание и по реда на нормативен акт, освободени от облагане на основание чл. 24, ал. 2, т. 15 от ЗДДФЛ с код 108. Тук попадат само специфични доходи, за които в нормативен документ е налице основание за предоставяне/изплащане;

 

  • други необлагаеми доходи по чл. 24 от ЗДДФЛ с код 109, където попадат:

 

- необлагаеми доходи по чл. 24, ал. 2, т. 9 от ЗДДФЛ, когато не са предоставени в натура - например в този код могат да попаднат възстановени разходи за транспорт на служителите от местоживеенето до местоработата за сметка на работодателя, които се предоставят по силата на нормативен акт;

 

- необлагаеми доходи по чл. 24, ал. 2, т. 16 и 17 от ЗДДФЛ, когато не са предоставени в натура – тук могат да попаднат парични средства и помощи по ЗОВСРБ, ЗМВР и ЗДАНС и Закона за Държавна агенция „Разузнаване“, които се изплащат на членовете на семействата на загиналите при изпълнение на служебните им задължения, държавни служители, изпаднали в тежко материално положение и др.

 

- необлагаеми доходи по чл. 24, ал. 5 от ЗДДФЛ - средства за пътуване и престой за сметка на Европейския съюз, международна организация или приемаща страна и са определени и предоставени съгласно техните правила във връзка с командироване от работодателя на работници и служители в бюджетни предприятия.

 

В справката по чл. 73, ал. 6 от ЗДДФЛ не се посочват необлагаеми доходи, изплатени от друг работодател, т.е. за необлагаемите доходи всеки работодател самостоятелно предоставя информация в подаваната от него справка.

 

Спазването на ангажимента за предоставяне на информация със справките по чл. 73 от ЗДДФЛ е много важно, тъй като:

 

  • за непредоставянето или за несвоевременното представяне на информацията, както и
  • за посочване на неверни или непълни данни,

 

се налага глоба или имуществена санкция в размер до 250 лева, освен ако лицето не подлежи на по-тежко наказание, като тази глоба се налага за всяко физическо лице поотделно. За повторни нарушения глобата или имуществената санкция са в размер до 500 лв. за всяко физическо лице.


[1] Вж. материала: "ЗДДФЛ. Деклариране на информация по чл. 73, ал. 1, т. 4, б. “б“ във връзка с чл. 13, ал. 1, т. 7".