Труд и осигуровки ТИТА

КТ. Относно правото на платен годишен отпуск при два трудови договора с един и същ работодател

КТ. Въпрос. Работник и служител е назначен на основен трудов договор на 6-часов работен ден на длъжност „Шофьор“. Същият служител е назначен в същото дружество и по договор за допълнителен труд на 2 часа на длъжност „Началник склад“. В основния договор е уговорено, че му се полагат 20 работни дни платен годишен отпуск, а в договора за допълнителен труд, че му се полагат 5 работни дни.

 

Въпроси:

  1. Как следва да се третира правото на платен годишен отпуск на служителя - като право на лицето да ползва 5 пълни дни  / 8 часа / по двата си договора  плюс 15 дни по 6 часа и да трябва да отработва 2 часа дневно или право да ползва пълни 20 дни по двата договора?
  2. Как следва да се третират 5-те дни отпуск  - като 5 дни по 2 часа или като 5 дни по 8 часа платен годишен отпуск?

 

Отговор:  Михаил Илиев, д-р по право, експерт в МТСП

КТ. Относно изменението на работното време при договор по чл. 114 КТ за работа през определени дни в месеца

КТ. Въпрос. Служител е назначен по трудов договор на основание чл. 114 от Кодекса на труда (КТ) за работа през определение дни в месеца. В договора е уговорено той да работи всяка събота от месеца по 8 часа. Поради усложнената епидемична обстановка в страната поради COVD-19 е необходимо и служителят е съгласен да работи допълнително 4 месеца в сряда за период от един месец.

 

Въпрос:

Възможно ли е да се сключи допълнително споразумение, в което да се уговори, че в рамките на един месец служителят ще работи през определени дни на 8 ч., а в други на 4 ч.?

 

Отговор: Михаил Илиев, д-р по право, експерт в МТСП

КСО. Годишно изравняване на осигурителния доход на ЕТ при доходи от различни източници

КСО. Въпрос. EТ земеделски стопанин, освен доход от непреработена земеделска продукция, има и доход от предоставяне на услуги със земеделска техника (снегопочистване, оран, дисковане). По договори са предоставени техника и работна ръка. Лицето се осигурява авансово (без общо заболяване и майчинство) върху избран осигурителен доход 2600 лв. от м. януари до м. август и на 650 лв. от м. септември до м. декември. В периода от м. януари до м. май получава наследствена пенсия в размер на 370 лв. а от м. юни - лична пенсия за старост в размер на 700 лв. Осигуряването за пенсия ще продължи до края на 2021 г. От началото на 2022 г.  лицето ще се осигурява само здравно. Формираните доходи са както следва: 
- от непреработена земеделска продукция на ЕТ (вкл. субсидии, други пряко произтичащи от земеделската дейност, като включват и инцидентна продажба на дълготраен актив и суровини) - 600 000 лв.;
- от услуги на ЕТ със земеделска техника по договори – 10 000 лв.; 
- от извънтрудови правоотношения на физическото лице 2000 лв. от м. юни и 1000 лв. от м. септември;

 

Въпрос: 
С оглед на реализираните доходи от услуги със земеделска техника (ще бъдат декларирани в Приложение№ 2 от ГДД ведно с доходите от непреработена земеделска продукция), доходите от извънтрудови правоотношения (Приложение № 3 код 307), получените пенсии и направените авансови осигурителни вноски от лицето, как следва да се попълнят Таблица 1 и Таблица 2 от ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ за 2021 г.? 

 

Отговор: Димитър Бойчев, консултант по социално и здравно осигуряване

КСО. Корекция на Таблици № 1 и № 2 за определяне на окончателния размер на осигурителния доход за 2020 г.

КСО. Въпрос. Следва да се извърши корекция на таблици № 1 и № 2 за определяне на окончателния размер на осигурителния доход за 2020 г. при следната ситуация: Лице се осигурява по договор за управление и контрол и като самоосигуряващо се лице, полагащо личен труд в две различни дружества.Като самоосигуряващо се лице се осигурява авансово върху 1000 лв. Това е и доходът, който се изплаща за полагане на личен труд. От м. януари до м. октомври включително лицето полага труд през всички месеци. През м. ноември полага труд за пет работни дни, след което излиза в болничен, който продължава и през целия месец декември.


Правилно ли са попълнени колони 4 и 5 от Таблици № 1 и № 2?


Отговор:  Димитър Бойчев, консултант по социално и здравно осигуряване

КСО. Възможност за неподаване на декларация образец № 1 от самоосигуряващо се лице

КСО. Въпрос. Самоосигуряващо се лице (собственик на ЕООД), избрало да се осигурява и във фонд “Общо заболяване и майчинство”, започва работа по трудов договор на максималния осигурителен доход. В същото време продължава да извършва дейност като собственик на дружеството си. 


Въпрос:
Следва ли да се продължи с подаване на декларация образец № 1 във връзка с дейността като самоосигуряващо се лице?

 

Отговор: Димитър Бойчев, консултант по социално и здравно осигуряване

КСО. Задължение за осигуряване по ДУК при извършване единствено на инцидентна продажба

КСО. Въпрос. ЕООД има едноличен собственик на капитала, който не е управител. Управителят е друг. И двете лица се осигуряват на друго място. През миналата година дружеството е купувало оборудване и инвентар необходими за започване на дейност. После плановете се променят – ЕООД ще продаде през тази година закупените оборудване и инвентар на друго дружество. В тази връзка ще бъде разкрита банкова сметка, за да се получи плащането, след което тя ще бъде закрита. ЕООД не възнамерява да извършва дейност в близко бъдеще.

 

Въпроси:

  1. Възниква ли задължение за осигуряване на лицата, и ако да – за какъв период (предвид това, че продажбата може да се извърши за няколко часа или за 1 ден)?
  2. Документално как може да се определи възнаграждението на управителя и съответно базата за внасяне на осигуровки при положение, че продажбата ще се осъществи за кратък период от време?

 

Отговор: Димитър Бойчев, консултант по социално и здравно осигуряване

КСО. Относно осигуряване в България върху доходи по граждански договор при работа по трудов договор към ЕП

КСО. Въпрос. Лице, български гражданин, работи на трудов договор към Европейския парламент от м. юни 2021г. до момента. За периода м. януари – м. юни 2021 г. работи по трудов договор към българско юридическо лице, като е осигурен върху доход над 3000 лв. Лицето сега ще получи доходи, изплатени по граждански договор от българско юридическо лице. 

 

Въпроси:

  1. Следва ли да бъдат удържани осигурителни вноски по гражданския договор? 
  2. Трябва ли да представи пред платеца по гражданския договор декларация А1, респ. други документи?

 

Отговор: Димитър Бойчев, консултант по социално и здравно осигуряване

Регламент (ЕО) № 883/2004. Приложимо осигурително законодателство за лице по ТД в българско ООД, пребиваващо в Швейцария

Регламент (ЕО) № 883/2004. Въпрос. Управител на ООД (назначен на трудов договор), напуска България и се премества с цялото си семейство в Швейцария (кандидатсва за гражданство в Швейцария), като продължава да управлява бизнеса си от там. Към момента пребивава в България около седмица месечно, останалото време е там.


Въпрос:
Лицето следва ли да продължава да се осигурява в България? 


Отговор: Димитър Бойчев, консултант по социално и здравно осигуряване