Труд и осигуровки ТИТА
Димитър Бойчев, консултант по социално и здравно осигуряване
Целта на материала е да припомни за кои самоосигуряващи се лица срокът за годишното изравняване на осигурителния доход изтича на 30 април 2024 г.
КСО. Въпрос. При попълване на таблица 1 и таблица 2 от ГДД по чл. 50 ЗДДФЛ сумата на р.13, к. 5 трябва да е равна на сумата от приложение № 1, Част ІІ, ред 1, кол. 4, с код 102 (за СОЛ с личен труд), респективно осигуровките в годишната декларация обр. 6 трябва да съответстват на тази сума.
Въпрос:
Ако лицето получава възнаграждение за личен труд в размера на минималната работна заплата за страната, имайки предвид ежегодното й нарастване и това, че към момента на подаване на декларациите доходът за последния месец от годината вече е изплатен в първия от новата, приемливо ли е на ред 13 от Таблица 1 (Т1) и Таблица 2 (Т2) на ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ да се посочва доходът, върху който авансово са внесени осигуровките през годината, с цел да се избегне подаване на коригиращи Т1, Т2 и годишна декларация обр. 6 в следващата година, когато се декларира получения доход (в съответствие с чл. 6, ал. 9 от КСО)?
Отговор: Димитър Бойчев, консултант по социално и здравно осигуряване
ЗЗО. Въпрос. През 2023 г. лице - пенсионер е самоосигуряващо се лице, което внася осигурителни вноски за здравно осигуряване през периода м. януари . септември и м. декември върху размера на минималния осигурителен доход. През м. октомври и м. ноември 10 на 2023 г. лицето декларира спряна дейност пред НАП и получава възнаграждения по 3 броя граждански договори с размер под минималната работна заплата за всеки от тях, поради което не се удържат здравни осигуровки.
Въпрос:
По какъв начин трябва да се извърши изравняването на здравни осигурителни вноски за 2023 г. в Таблица 2 и дали трябва да се прави такова изравняване.
Отговор: Димитър Бойчев, консултант по социално и здравно осигуряване