Труд и осигуровки ТИТА

КТ. Прекратяване на срочен трудов договор до завършване на определена работа по чл. 68, ал. 1, т. 2 КТ с уговорен срок за изпитване

КТ. Въпрос. На 13 септември 2021 г. е сключен срочен трудов договор до завършване на определена работа по проект на основание чл. 68 ал. 1, т. 2 от Кодекса на труда (КТ) с уговорен срок за изпитване по чл. 70 КТ от  6 месеца в полза на работодателя. Работодателят желае да прекрати договора на 14 март 2022 г.

 

Въпроси:

1. На какво основание следва да бъде прекратен трудовият договор и може ли да се прекрати на основание чл. 325, ал. 1, т. 3 КТ поради изтичане на уговорения срок?

2. Какъв код да се впише в уведомлението за прекратяване до Националната агенция за приходите?

 

Отговор: Михаил Илиев, д-р по право, експерт в МТСП

КСО. Осигуряване на физическо лице, извършващо покупко-продажба на стоки без регистрация по ТЗ

КСО. Въпрос. Физическо лице без предприятие извършва търговска дейност по занятие - покупка на стоки или други вещи с цел да ги препродаде в първоначален, преработен или обработен вид. Дейността осъществява чрез социалните мрежи. Същото лице работи по трудов договор и е осигурено върху минималната работна заплата..

 

Въпроси:

  1. Дължи ли осигуровки за търговската си дейност ?
  2. Ако се дължат осигуровки как се декларират?

Отговор: Димитър Бойчев, консултант по социално и здравно осигуряване


 

КСО. Осигуряване на адвокат при договор за управление и контрол в ООД

КСО. Въпрос. Две физически лица - адвокати, със свободна професия - адвокатски/юридически услуги и самоосигуряващи за тази си дейност, възнамеряват да открият ООД, в което и двамата да са собственици и управители по договори за управление и контрол (ДУК). Новооткритото дружество ще осъществява същата дейност - адвокатски/юридически услуги.

 

Въпрос:

Адвокат – свободна професия, регистриран като самоосигуряващо се лице, има ли задължение за осигуряване по ДУК в новооткритото дружество?

 

Отговор: Димитър Бойчев, консултант по социално и здравно осигуряване

Регламент (ЕО) № 883/2004. Осигуряване на гръцки граждани, съдружници в ООД, извършващи дейност и в Гърция

Регламент (ЕО) № 883/2004. Въпрос. Двама съдружници в дружество с ограничена отговорност, регистрирано в България, са граждани от ЕС (Гърция). Основната дейността, която  осъществява дружеството е търговия със стоки, които се закупуват в България и се продават в страната от ЕС, на която са местни лицата. Съдружниците са и управители на дружеството и полагат трудова дейност в качеството на самоосигуряващи се лица, различна от управление и контрол. Освен това лицата получават доход за положения личен труд, който за данъчни цели се третира като доход от трудови правоотношения (допълнителни разпоредби § 1, т. 26, б. „и“ от ЗДДФЛ ). Дружеството няма други назначени лица на трудово или извънтрудово правоотношение Обмислят се два възможни бъдещи варианта, а именно лицата извършват физическа дейност и в двете държави (в България закупуват стоката, а в Гърция продават) или само в Гърция.

 

Въпроси:

1. Кое е приложимото осигурително законодателство съгласно Регламент (ЕО) № 883/2004 (чл. 11 – чл. 16), при условие, че е налице трансгранична ситуация?

2. Внесените по реда на българското законодателство осигурителни вноски какви права носят при пенсиониране в България и/или в Гърция?

 

Отговор: Димитър Бойчев, консултант по социално и здравно осигуряване