Пътни листа и промоционални кампании

Третиране по реда на ЗКПО и ЗДДФЛ на маркетингова кампания с раздаване на подаръчни карти на служители на дистрибуторите

Казус. Фирмата ни, която произвежда строителни материали, възнамерява да предостави на служителите на свои дистрибутори - юридически лица подаръчни карти във връзка с провеждане на маркетингова кампания и с цел стимулиране на продажбите.

 

За целта на дистрибуторите ще бъдат поставени цели за продажби и за да бъдат стимулирани служителите в точките на продажба желаем да им раздаваме предплатени карти с логото и фирменото име на нашето дружеството. Цели ще се поставят на всеки конкретен магазин - например да удвои продажбите си на определен продукт за същия период от миналата година. Служителите ще бъдат посочени от дистрибутора, при когото работят и всички, които работят в този магазин ще получат по равно подаръчните карти. Раздаването на предплатените карти ще бъде в края на кампанията.

 

Всяка предплатена карта ще бъде заредена с определена сума парични средства (например 200 лв.) и ще може да се използва за плащане в различни търговски обекти. Подаръчната карта ще бъде издадена от оператор, получил одобрение от министерството на финансите за отпечатване на ваучери за подаръци и бонуси.

 

Във връзка с изложената фактическа обстановка искам да поставя следните въпроси:

  1. Предвид липсата на специална норма в ЗКПО, която урежда облагането на разходи, свързани с предоставяне на карта за подаръци, следва ли същите да се разглеждат като разходи за реклама, респективно подлежат ли на облагане по реда на част четвърта "Данък върху разходите" от ЗКПО? И още - ако се вместо подаръчни карти се раздават предмети с логото на фирмата, това променя ли третирането?
  2. След като се предоставят директно на физически лица - служители на друга фирма, подаръчните карти ще формират ли облагаем доход на лицата съгласно ЗДДФЛ и съответно какви са нашите задължения при раздаването? И още - ако вместо подаръчни карти се раздават предмети с логото на фирмата, това ще доведе ли до различно третиране?
  3. Ако е налице облагаем доход при физическите лица - възможно ли е по някакъв начин дружеството да поеме данъка на лицата?

 

Отговор: Румяна Йорданова, Евгения Попова, Людмила Мермерска

Третиране на лихвено плащане по договор за заем с фирма от ЕС от гледна точка на ЗДДС и ЗКПО
Казус. Сключили сме договор за заем с естонска фирма в размер на 100 000 евро, която е със седалище в Естония. Същата фирма не е регистрирана по ДДС в Естония не разполага с VAT номер или друг данъчен номер. На базата на сключения договор всеки месец българското дружество получава по банка определена сума съгласно клаузите по договора.
  1. След като естонската фирма не е регистрирана по ДДС, възможно ли е, това да е проблем за българското дружество съгласно нашето законодателство и ще дължим ли допълнителни данъци в България и съответно в Естония?
  2. Фактурата, която ще ни бъде издадена за платената лихва, трябва ли да се включва в дневниците по ДДС? 
  3. Начислената лихва по договор е 6 % на годишна база. При плащането на тази лихва трябва ли да се удържа 10 % данък при източника?
 
Отговор: Ганка Петрова, Людмила Мермерска