CC - 17. ГФО.
- Как ще се третира от гледна точка на ЗДДС фактурирането от българското дружество към австрийското и германското? Може ли да се приложи чл. 21, ал. 2 от ЗДДС? И ако „да“ дали тези фактури ще трябва да се декларират в VIES и да са на режима „reverse charge”?
- От гледна точка на ЗДДФЛ - в случай, че работниците ще бъдат командировани дългосрочно, къде ще трябва да се плаща данъка върху техните възнаграждения – в България или Австрия и Германия?
- Какъв документ следва да се приложи към ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ на физическото лице, за да обяви дохода си от чуждите дружества и в кое приложение на ГДД следва да ги посочи за 2018 г. когато още не е регистриран като свободна професия?
- След регистрацията си като свободна професия следва ли да внася осигуровки в България, след като е пенсионер? Съответно в ГДД през 2019 г. ще изравнява ли доход си в справки 1 и 2?
Казус. От края на 2015 г. френски гражданин полага труд в две български дружества – „А“ и „Б“ - свързани лица като:
- в дружество „А“ полага труд по трудово правоотношение по Кодекса на труда, а
- в дружество „Б“ полага труд по договор за управление и контрол (ДУК).
За извършване на дейността и по двата договора лицето не пребивава постоянно в България, около седмица всеки месец.
За възнаграждението и по двата договора лицето е облагано по реда, приложим за доходи от трудови правоотношения, т.е. прието е, че е налице доход от трудово правоотношение по смисъла на б. “а“ и б. „з“ по т. 26 – от § 1 на ДР на ЗДДФЛ. За доходите по трудово правоотношение по смисъла на ЗДДФЛ и двете дружества ежегодно е подавана Справката по чл. 73а, ал. 5 от ЗДДФЛ. Лицето е осигурявано по реда на българското осигурително законодателство, като поради достигане на максималния осигурителен доход в дружество „А“, при определяне на облагаемия доход в дружество „Б“ – той не е редуциран с удържани осигурителни вноски.
Поради, получено през тази година предписание на компетентните органи на Франция, осигуряването на лицето за периода 2015- 2021 г. следва да се извърши по реда на френското осигурително законодателство.
- Лицето дължи ли данък по реда на ЗДДФЛ за минали периоди и от тук нататък? Ако дължи как ще се отрази промяната в осигурителните вноски в данъчното третиране на лицето по реда на ЗДДФЛ? Какво следва да бъде третирането на възнаграждението по ДУК – по реда на т. 26 б. „з“ от § 1 на ДР на ЗДДФЛ или по реда на чл. 37, ал. 1, т. 9 от ЗДДФЛ?
- Следва ли да се подава коригираща декларация за новия размер на осигурителните вноски за периода 2-14 -2018 г. и ще бъдат ли признати осигурителните вноски за сметка на дружество то „А“ и „В“, определени по реда на френското осигурително законодателство за минали периоди и от тук нататък?
Отговор: Доц. д-р Людмила Мермерска, данъчен консултант