Данъчно третиране на съдружници и ползване на леки коли

Може ли съдружник да е в трудово правоотношение с дружеството си по смисъла на ЗДДФЛ, и същевременно да е регистрирано по ЗДДС лице?
 
Ивайло Кондарев, данъчен консултант
 
 
Въпросът “може ли съдружник да е в трудово правоотношение с дружеството си по смисъла на ЗДДФЛ, и същевременно да е регистрирано по ЗДДС лице” продължава да бъде дискусионен.
 
Авторът на материала излага своята гледна точка по отношение на тази толкова дискутирана тема, като в защита на подкрепяната от него позиция привежда и някои решения на Съда на Европейските общности.
Разширяване на обхвата на понятието „трудово правоотношение” за целите на ЗДДФЛ и кореспонденцията му с разпоредбите на ЗКПО

 

доц. д-р Людмила Мермерска, данъчен консултант

 

 

 В  Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО) съществуват разпоредби, които ползват термина “трудово възнаграждение” или „трудови правоотношения”, а именно: 

  • разпоредбата на чл. 42 от ЗКПО (относно непризнаване на данъчни цели на неизплатени доходи на местни физически лица), която ползва израза “основно или допълнително трудово възнаграждение, определено с нормативен акт”;
  • разпоредбата на чл. 33 от ЗКПО (относно разходи за пътуване и престой), която ползва израза „лица, които са в трудови правоотношения с данъчно задълженото лице”.

 

В ЗКПО липсва дефиниция както на понятието „трудово възнаграждение”, така и на понятието „трудово правоотношение”. Наложилата се през последните три години тенденция на разширяване на обхвата на понятието “трудови правоотношения”, възприето в Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ) и липсата на уточнение какво се разбира под понятието “трудови правоотношения” - общоприетото в трудовото законодателство или специалното, въведено в ЗДДФЛ, поражда противоречиви тълкувания в практиката на посочените по-горе норми от ЗКПО.

 

Целта на настоящия материал е  да се даде гледната точка на автора по въпроса - дали разширяване на обхвата на понятието “трудови правоотношения”, възприето в Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ) и най-вече включването в него на съдружниците, полагащи личен труд в дружеството си, влияе върху начина на прилагане на посочените разпоредби след 01. 01. 2010 г.