ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ. Междуфирмени заеми.
Казус. Дружество за бързи кредити като финансова институция във връзка с годишното приключване извършва последваща оценка на финансовите активи и пасиви. Взето е решение за отписване и обезценка на активи, възникнали в предходни отчетни периоди.
Въпроси:
- На дружеството финансова институция въз основа на чл. 96, ал. 1 от ЗКПО ще се признае ли за данъчни цели сумата на отписаните и обезценени активи?
- Осчетоводяването на тази последваща оценка по разходна сметка ли се отнася и в кои случаи признаването е директно в собствения капитал, както и от значение ли е времето на възникване на актива или пасива, обект на оценката?
Отговор: Доц. д-р Бойка Брезоева, д.е.с. и регистриран одитор
Казус: За участие във фирмено тържество дружество ще сключи граждански договор с танцьор, на който ще изплати възнаграждение за танцовото изпълнение по време на събитието.
- Какъв е размерът на разходите за дейността (25% или 40%), които следва да се приспаднат при определяне на облагаемия доход?
- Какъв документ следва да представи танцьорът на дружеството, ако се ползват 40% разходи за дейността?
- Следва ли да се начислят осигурителни вноски (облагаемият доход е по-голям от минималната работна заплата) или същите не се дължат, тъй като извършената услуга е обект на Закона за авторското право и сродните му права (ЗАПСП)?
Отговор: Даниела Петкова, Димитър Бойчев
Казус. Българсо дружество се регистрира за целите на ДДС в Швейцария. В същото време формира и място на стопанска дейност там с предмет на дейност - предоставяне на монтажни услуги на клиенти в Швейцария.
Въпроси:
- Командироването по реда на чл.121а от КТ ли ще се осъществи?
- Начислен е швейцарски ДДС в размер на 7,7% като същият е внесен в швейцарския бюджет . Как следва да се декларира това в дневника за продажбите?
- Фактурите под български или швейцарски ДДС номер следва да се издават
Отговор: Михаил Илиев, Ганка Петрова
Казус. Физическо лице, местно за данъчни цели на България, участва в състезание по компютърни игри, което се провежда в Китай (няколко дни). За участието си той получава възнаграждение от китайска фирма.
Въпроси:
- Какво е данъчното третиране на дохода на лицето съгласно ЗДДФЛ.
- Какъв е видът на дохода съгласно СИДДО с Китай. Кой метод за освобождаване от облагане трябва да се приложи, ако е приложимо освобождаването. Лицето няма документ за удържан данък в Китай.
- Дължат ли се осигурителни вноски върху полученото възнаграждение. Лицето е самоосигуряващо се за съответната година.
Отговор: Людмила Мермерска, Димитър Бойчев