Непарична вноска (апорт) в търговско дружество и СИДДО

ЗДДС. Данъчно третиране по реда на ЗДДС на прехвърляне на автомобил, придобит по договор за лизинг, на трета страна преди заплащане на остатъчната стойност
ЗДДС. ВъпросПредприятието ни е закупило лек автомобил при условията на лизинг с опция за прехвърляне и заплащане на остатъчна стойност. Остатъчна стойност на автомобила е 1955,83 лв. с ДДС. По силата на договора за лизинг Лизингополучателя може да придобие собствеността върху автомобила, като заплати на Лизингодателя цена, равна на остатъчната стойност на автомобила в размер на 1955,83лв. Предприятието ни има намерение да прехвърли автомобила на трета страна по силата на тристранно споразумение с лизингодателя преди заплащане на остатъчната стойност и да получи 10 000 лева от третата страна получател по лизинговия договор. Предприятието ни не е ползвало данъчен кредит по лизинговите вноски по силата на чл. 70, ал. 1, т. 4 от ЗДДС. Каква фактура трябва да издаде предприятието ни за получените 10 000 лева от третата страна – с 20% ДДС съгласно чл. 9, ал. 2 от ЗДДС или без ДДС на основание чл. 50 от ЗДДС и с какво основание, при условие че автомобилът не е наша собственост?
 
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗДДС. Данъчно третиране по реда на ЗДДС на договор за изработка на строителен продукт
ЗДДС. ВъпросПредприятието ни е инвеститор и се занимава със строителство на жилищни сгради. С конкретен клиент сме сключили договор за продажба на права на строеж и договор за изработка на строителен продукт за един и същи апартамент. По договора за продажба на правото на строеж сме прехвърлили нотариално правото на строеж преди акт. образец 14 и сме издали фактура без ДДС на основание чл. 45, ал. 2 от ЗДДС. По договора за изработка на строителния продукт клиентът е длъжен да заплати 40 000 лева (цялата сума по договора) в срок до 31.12.2008г. Съгласно договорът за изработка предприятието ни се задължава да предаде на клиента с Разрешение за ползване обектите, от жилищната сграда и прилежащите й площи в срок до 31.01.2010г. Клиентът не ни е платил до 31.12.2008г. Сградата е завършена на 31.01.2010г. На клиентът сме му издали фактура за извършените СМР на 31.01.2010г.

Кога е трябвало да издадем фактура по договора за изработка на строителен продукт на 31.12.2008г. или на 31.01.2010г., при положение че по договора за изработка на строителния продукт няма никакво плащане до 31.01.2010г. и на основание кой член от ЗДДС? Следва ли така сключения договорът за изработка на строителния продукт с посочените условия да се счита за договор с поетапно изпълнение съгласно ЗДДС?

 

 

 
 
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗДДС. Документиране на самолетен билет, издаден от фирма от страна от ЕС
 
ЗДДС. Въпрос: Отскоро съм счетоводител на фирма със 100 % италианско участие. Управителят ми даде фактура за самолетен билет, издаден от италианска фирма, регистрирана по ЗДДС. Превозът е осъществен от Италия до София. Трябва ли да издам протокол по чл. 117 от ЗДДС и съответно с каква данъчна ставка?
 
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗДДС. Третиране на договори за предоставяне на интернет услуги на чуждестранни фирми
ЗДДС. Въпрос: За първи път имаме договори за предоставяне на интернет услуги на чуждестранни фирми – гръцка и македонска. И двете фирми са регистрирани по ДДС в съответната държава.  Как следва да документираме доставките и кой ще дължи ДДС за всеки от случаите, при условие, че самата интернет услуга се осъществява на територията на България?
 
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗКПО. Данъчно третиране по реда на ЗКПО на непарична вноска под формата на сграда
ЗКПО. Въпрос: Взето е решениe за увеличаване на капитала на ООД, като единият съдружник (ЕООД) участва с непарична вноска (склад). Сградата е по отчетна стойност 35 000 лв, балансова стойност 19 000 лв. към края на месеца на вписване на апорта и е налице създаден преоценъчен резерв 20 000 лв. Оценката на вещите лица за склада е 43 000 лв.  Тя е приета от съдружниците без да се коригира надолу. В ДАПл активът се води също със стойност 35 000 лв. и балансова стойност 19 000 лв. към края на месеца на вписване на апорта. Какво е данъчното третиране по реда на ЗКПО на непаричната вноска в ЕООД и ООД?
 
 

 

Отговор: доц. д-р Людмила Мермерска, данъчен консултант

ЗКПО. Дължимост на данък при източика при трансформиравне на вземане по лицензионен договор в апорт

 

ЗКПО. Въпрос: Българско дружество, 100 % собственост на гръцко дружество е начислило през м. май 2010 г. лицензионно възнаграждение в полза на собственика. Българското дружество поради финансови затруднения не е в сътояние да заплати възнаграждението. Поради  същата причина начисленият данък при източника, също не е внесен. В момента се обсъжда възможността вземането на гръцкото дружество да се трансформира в непарична вноска в българското дружество. Въпросът ми е - ако се вземе решение за трансформиране на вземането в апорт, това освобождава ли ни от задължение за внасяне на начисления данък при източника?

 

 

Отговор: доц. д-р Людмила Мермерска, данъчен консултант

ЗДДФЛ. Третиране на ликвидационен дял при ликвидация на дружество/кооперация
ЗДДФЛ. Въпрос: Какво е данъчното третиране по реда на ЗДДФЛ на ликвидационен дял в полза на съдружник при ликвидация/прекратяване на местно търговско дружество?
 
 
Отговор: доц. д-р Людмила Мермерска, данъчен консултант
ЗДДФЛ. Третиране на наемен договор, при който се извършва ремонт на наетото имущество за сметка на наемните вноски

ЗДДФЛ. Въпрос: Съдружник в търговско дружество смята да предостави личния си апартамент за офис на дружеството, за което ще е уговорен месечен наем. До края на годината, обаче, наемът няма фактически да се изплаща на съдружника или  само частично ще се заплаща, тъй като ще се компенсира с извършен ремонт. Въпросът ни е – следва ли съдружникът да декларира в годишната си данъчна декларация по ЗДДФЛ и сума равна на левовота равностойност на ремонта и ако трябва кога следва да го декларира: в годината на извършване на ремонта или след като изтече срокът на договора за наем и той  вече може реално да  ползва ремонтираното жилище?

 

 

Отговор: доц. д-р Людмила Мермерска, данъчен консултант

ТЗ. Ред за прехвърляне на предприятие на едноличен търговец

ТЗ. Въпрос: Възможно ли е преобразуване на едноличен търговец в ЕООД?

 

 

Отговор: Александра Атанасова, адвокат

ТЗ. Ред за назначаване на управител на дружество с ограничена отговорност

ТЗ.  Въпрос: Възможно ли е собственик на фирма да назначи детето си на трудов договор като управител?

 

 

Отговор: Александра Атанасова, адвокат