Труд и осигуровки

КТ. Третиране на участието в обучения, конгреси и търговски изложения през двата дни на седмична почивка като „работно време“

КТ. Въпрос. Във връзка с дейността на дружеството възникват следните въпроси:

 

  1. Какво представлява работното време по смисъла на Кодекса на труда?
  2. Ако служителите участват в дейности, различни от уговорената работа, като например вътрешнофирмени обучения, участия в браншови конгрес и т.н., трябва ли тези дейности да се заплащат като извънреден труд или по друг начин и на какво основание?
  3. Какви са възможностите за работодателя от гледна точка на работното време при организирано търговско изложение или научен симпозиум в събота и неделя, където фирмата има щанд и служителят трябва да остане 8 или дори 10 часа?
     

Отговор: Михаил Илиев, д-р по право, експерт в МТСП

КТ. Полагане на извънреден труд в двата дни от седмичната почивка

КТ. Въпрос. Прилага ли се разпоредбата на чл. 153, ал. 4 от Кодекса на труда при полагане на извънреден труд само в събота?

 

Отговор: Михаил Илиев, д-р по право, експерт в МТСП

КТ. Свикване на общо събрание на работниците и служителите за определяне на начина на разходване на средствата за социално-битово и културно обслужване

КТ. Въпрос. Във връзка с  необходимостта от свикване на общо събрание на работниците и служителите  възникват следните въпроси:

 

  1. Какви са правилата за избирането на представители и свикването на общо събрание на работниците и служителите за определяне на начина на разходване на средствата за социално-битово и културно обслужване?
  2. Какви са количествените норми за представителство, когато работниците и служителите (общо 99 на брой) работят на различни места в страната?

 

Отговор: Михаил Илиев, д-р по право, експерт в МТСП
 

Регламент (ЕО) № 883/2004. Приложимо осигурително законодателство за гражданин на Обединеното кралство, собственик и управител на българско ЕООД

Регламент (ЕО) № 883/2004. Въпрос. До средата на февруари 2021 г. (в т.ч. към 31.12.2020 г.) гражданин на Обединеното кралство живее, работи и е осигуряван в Нидерландия. Непосредствено с преустановяване на въпросната заетост в Нидерландия лицето започва друга трудова дейност на територията на същата тази държава-членка (Нидерландия), но вече като собственик и управител на регистрирано в България еднолично дружество с ограничена отговорност.

 

Кое е приложимото спрямо лицето осигурително законодателство в тази ситуация ?

 

Отговор: Димитър Бойчев, консултант по социално и здравно осигуряване

Регламент (ЕО) № 883/2004. Здравни осигуровки на гражданин от ЕС с европейска здравна карта

Регламент (ЕО) № 883/2004. Въпрос. Холандски гражданин се преселва в България. В Холандия е имал собствен бизнес и е бил осигурен социално и здравно. В България живее от м.януари 2021 г. През м. март 2021 г. получава разрешение за пребиваване в България до м. януари 2022 г., когато изтича европейската му здравна карта. Желанието на лицето е да се установи за постоянно в България. На този етап не смята да търси работа в България.


Въпроси:

  1. Европейската здравна карта достатъчна ли е, за да ползва до края на годината, ако се наложи, здравни услуги в България?
  2. При прехвърлянето на здравното му осигуряване от Холандия в България с формуляр Е104, лицето ще придобие здравноосигурителни права в България. Следва ли да се регистрира, в какъв срок и по какъв ред, за да продължи да плаща здравни вноски по Българското законодателство и кога може да си избере личен лекар?

 

Отговор: Димитър Бойчев, консултант по социално и здравно осигуряване

КСО. Възможност за промяна на вида осигуряване при подадена декларация образец Окд-5, последващо прекратяване на дейността, при новото й подаване

КСО. Въпрос. Самоосигуряващо се лице (съдружник в търговско дружество) има подадена декларация образец Окд-5, в която е обявило осигуряване за всички осигурени социални рискове без ТЗПБ и безработица. На 01.03.2021 г. лицето подава декларация образец Окд-5, в която декларира прекъсване на тази трудова дейност от същата дата (01.03.2021 г.). С друга декларация образец Окд-5 лицето декларира започване на дейност като като съдружник в друго търговско дружество, считано от 01.04.2021 г. Но с нея декларира само начало на трудовата дейност, като в тази декларация забравя да обяви вид на осигуряване.

 

Как следва да се счита лицето за осигурено - само във фонд “Пенсии” или за всички осигурени социални рискове без ТЗПБ и безработица?

 

Отговор: Димитър Бойчев, консултант по социално и здравно осигуряване