Данъци и счетоводство
Георги Николов, д-р по икономика, д.е.с., регистриран одитор
В материала е направен опит да се анализират основните счетоводни аспекти на вътрешната разработка на софтуер, като преследваната цел е да се навлезе в значителна степен на конкретика относно характера на извършвани дейности в този сложен процес.
Казус. Българско дружество регистрирано по ЗДДС закупува специализирани видеа от регистрирано по ЗДДС дружество в страна от ЕС. Всяко от записаните видеа е на единична стойност на 700 лева. Тези видеа ще бъдат качени на онлайн платформа, където срещу заплащане клиенти могат да ги гледат. Те остават собственост на българското дружество.
Въпрос:
Следва ли да се заприходят тези видеа като дълготрайни нематериални активи или може да се признаят на текущ разход? В СС 38 - Нематериални активи липсва понятието "праг на същественост".
Отговор: Христо Досев, д.е.с. регистриран одитор
Казус. „У“ ЕООД е регистриран земеделски стопанин. Отглежда животни и получава субсидии. През 2021 г. и 2022 г. „У“ ЕООД е закупило крави и телета в САЩ и Канада с цел добив на говежди ембриони. Отглеждането, грижите за кравите и специализираните услуги за добиването на ембрионите се извършва от фирми в САЩ и Канада. След получаване на ембрионите (успешно или неуспешно) животните ще бъдат продадени в САЩ/Канада. За част от ембрионите (възможно е всичките) ще се извърши внос в България за нуждите на „У“ ЕООД, а другите ще се продадат в ЕС или трети страни.
Въпроси:
1. Как следва да се определи цената на добитите ембриони при евентуален внос в страната, съответно тяхната себестойност?
2. Как следва да се определи отчетната стойност на продадените животни/телета/ ембриони, към момента на продажбата?
3. Доколко счетоводен стандарт 41- селско стопанство намира съответно приложение?
4. Следва ли да се издава протокол за начисляване ДДС във връзка с услугите, които се извършват в САЩ и Канада?
Отговор: Христо Досев, Ганка Петрова
ЗСч. Въпрос. При проверка във връзка с възстановяване на ДДС на физическо лице - земеделски производител, облаган по реда на чл. 29 от ЗДДФЛ, приходните органи изискват водене на двустранно счетоводство и представяне на оборотна ведомост, налични стоки, материали, продукция, вземания, задължения, активи, справки за лично ползване и други.
Въпроси:
1. Задължени ли са физически лица, които се облагат по реда на чл. 29 от ЗДДФЛ, да водят счетоводна отчетност?
2. Ако са задължени, каква следва да бъде счетоводната отчетност (едностранно/двустранно счетоводство или други регистри)?
3. Каква счетоводна отчетност са задължени да водят физически лица - земеделски производители, нотариуси и други лица упражняващи свободна професия, облагани по реда на чл. 29 от ЗДДФЛ, ако същите са регистрирани лица по ЗДДС?
Отговор: Христо Досев, д.е.с. регистриран одитор