Данъци и счетоводство
ЗДДС. Въпрос. Българско дружество няма регистрация по ЗДДС в Нидерландия и представител на нидерландска фирма освобождава стоката. Стоката е транспортирана за сметка на българското дружество от Нидерландия до България. В Нидерландия е внесено мито.
Въпрос:
Протоколът, който ще се издаде от българското дружество (ВОП към себе си) с право на данъчен кредит ли ще бъде или не?
Отговор: Ганка Петрова, данъчен експерт
ЗДДС. Въпрос. Фирма, регистрирана по чл. 97а от ЗДДС, предоставя услуга на фирма, регистрирана в Обединеното кралство.
Въпрос:
Следва ли тази фактура да бъде включена в дневника за продажби и ако следва, то в коя колона на дневника.
Отговор: Ганка Петрова, данъчен експерт
ЗДДС. Въпрос. Преди дата на регистрация по ЗДДС дружество е издало фактури за еко такси (членски внос), необходими на клиентите, за да регистрират новозакупените си автомобили в КАТ. Някои клиенти не успяват да регистрират автомобилите си и дружеството им възстановява парите.
Въпрос:
След регистрацията на дружеството по ЗДДС в кредитното известие, което се издава, начислява ли се ДДС и ако е „ не“ на какво основание, ако е „да“ - налице ли е право да се посочи в намаление съответния данък в дневника да покупките и да се ползва данъчния кредит?
Отговор: Ганка Петрова, данъчен експерт
ЗДДС. Въпрос. Физическо лице продава едновременно на няколко имота на едно и също лице, придобити с договор за даване на недвижими имоти вместо изпълнение на заем. Продажба е инцидентна, продажната цена е над 100 000 лв., а имотите са земеделски земи (доставките са освободени). В един от имотите има две селскостопански сгради, които са нови, но липсва информация дали имота или част от него е УПИ. Цената е общо за всички имоти.
Въпрос:
Следва ли физическото лице да се регистрира по ЗДДС?
Отговор: Ганка Петрова, данъчен експерт
ЗДДС. Въпрос. Фирма, регистриран продуцент към НФЦ, с регистрация по ЗДДС, ще прави български филм. Получила е по сметка съгласно договор 25 000 лв. от ко-продуцент физическо лице, които представляват 5% от бюджета на филма и съответно придобива правото да получи 5% от всички приходи от филма.
Въпрос:
1. Има ли намалена ставка на ДДС, свързана с български филми?
2. Би ли трябвало да се издаде фактура за 25000 лв. с включено ДДС?
Отговор: Даниела Даракчиева, данъчен експерт
ЗКПО. Въпрос. Работодател планира да предостави на всичките си служители социални придобивки. Ръководството на предприятието е взело решение да се предоставят ваучери за храна – по 10 лв. на отработен ден. Не се предоставят ваучери за храна на лица, които отсъстват поради някаква причина (платен отпуск, неплатен отпуск, отпуск поради временна нетрудоспособност или друг вид отсъствие).
Въпрос:
Нарушава ли се изискването за общодостъпност, когато служител е в командировка, по време на която получава дневни пари за храна и не получава ваучери за храна?
Отговор: Кети Славова, данъчен експерт
Въпрос. ЗДДФЛ. Украински гражданин, пребиваващ в България след 24.02.2022 г., се ползва от временна закрила, и през 2022 г. е извършвал работа за българско дружество по граждански договор.
Въпрос:
Как лицето следва да декларира тези доходи и може ли да ползва данъчно облекчение за деца по реда на ЗДДФЛ?
Отговор: Евгения Попова, данъчен експерт
ЗДДФЛ. Въпрос. Предприятие изплаща доход по извънтрудово правоотношение (граждански договор) на лице, упражняващо свободна професия (самоосигуряващо се лице), предметът на който е различен от вида на упражняваната дейност като свободна професия.
Въпрос:
Как следва да бъде документиран този доход?
Отговор: Евгения Попова, данъчен експерт