Промени в ППЗДДС и ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ

ЗДДС. Доставка на моторно превозно средство, документирана само с писмен договор
ЗДДС. Въпрос: Фирма, регистрирана по ЗДДС, закупува автомобил на старо за 400 лв. от друга българска фирма, която също е регистрирана по ЗДДС. Покупко-продажбата е извършена само въз основата на сключен договор. Продавачът не е издал фактура с обяснението, че автомобилът не се води в активите му, а е даден на техен служител във вид на някаква компенсация. Само че документите на автомобила са на името на фирмата. Въпросите ми са:
- от данъчна гледна точка тази сделка счита ли се за валидна без издадена фактура?
- следват ли някакви задължения за купувача при покупката, във връзка със ЗДДС, например самоначисляване на ДДС, отразяване в регистъра на покупките и т. н?
- могат ли да бъдат признавани разходите за гориво, ремонт и поддръжка на автомобила, както и да се ползва данъчен кредит, тъй като автомобилът се използва за осъществяване на дейността?
 
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗДДС. Третиране на учредяване и прехвърляне на право на строеж от 01. 01. 2012 г.
ЗДДС. Въпрос: Физическо лице си е купило с нотариален акт право на строеж на жилище на 01. 06. 2011 г. Сумата е изцяло платена на доставчика. Същия доставчик довършва сградата, в която се намира закупеното право на строеж и издава фактура за СМР на 01. 02. 2012 г. Има ли основание доставчика при издаване на фактурата за СМР да включи в данъчната основа и правото на строеж и да начисли ДДС върху цялата сума?
 
 

Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант

ЗДДС. Данъчно трeтиране при погрешно съставен протокол
ЗДДС. Въпрос: През м. 12/2011 г. предприятието ни поръча оборудване от Италия. От италианската фирма ни издадоха проформа фактура от м. 09.12. 2011 г. Поради техническа грешка съставихме протоколи за ВОП от м. 12 2011 г., които отразихме в дневника за покупките и в дневника за продажбите за м. 12/2011 г. Италианската фирма ни издаде фактура за оборудването на 20. 01. 2012 г. – дата на тръгване на оборудването при условията EX-WORKS. Имаме следните въпроси:
-         Как следва да коригираме грешката допусната в м. 12/2011г. – ЗДДС разрешава ли да анулираме протоколите от м. 12 през м. 01/2012 г.?
-         Следва ли да съставим протоколи за ВОП от 20. 01. 2012 г. или в 15-дневен срок от 20. 01. 2012 г. и да ги отразим в дневниците за покупките и в дневниците за продажбите от м. 01 или м. 02?
-         Какви данъчни последствия от гледна точка на ЗДДС може да има за предприятието ни относно издадените грешни протоколи в м. 12/2011 г.?
 
 
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗДДС. Данъчно третиране при наследяване на предприятие на ЕТ
ЗДДС. Въпрос: ЕТ, регистриран по ЗДДС, умира на 01. 02. 2012 г. вечерта. Актът за смърт е издаден на 02. 02. 2012 г. Наследниците са трима и желаят да продължат дейността на фирмата. Фирмата има два магазина и продава стоки на дребно. Има стокова наличност. Няма други активи. За месец януари 2012 г. е подадена справка-декларация по ЗДДС. С вписването на промените в търговския регистър се занимава адвокат, като ЕТ ще се запази, само към името ще се добави името на наследника. (Адвокатът твърди, че ще се запази и булстат-ът, тъй като фирмата ще се наследява на осонвине на чл. 60 от Търговския закон). Наследникът е съпругата на собственика, която към момента няма регистрирано в търговския регистър ЕТ или дружество.
Каква трябва да се направя в тази ситуация, тъй като по въпроса има най-различни коментари. Фирмата на 01. 02. 2012 г. е работила. Нап ще я дерегистрират на тази дата. Обаче фирмата продължава да работи и в момента (независимо от това доколко е законосъобразно), тъй като в магазините има стока, която се разваля бързо. В тази връзка имам два въпроса:
1.      Трябва ли да се подава справка и дневници по Зддс за месец февруари за дата 01. 02. 2012 г.?
2.      Какво ще се случи с ддс на стоковата наличност и изобщо какво се прави в подобна ситуация?
 
Имайте предвид, че към днешна дата няма обявяване в търговския регистър за промяна на ЕТ и наследяването му.
 
 
 
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗДДС. Изчисляване на броя на годините по чл. 79, ал. 6, т. 2 от ЗДДС
ЗДДС. Въпрос: Във връзка с изчисляването на брой години по формулата на чл. 79, ал. 6 от ЗДДС, приложима ли е нормата на ДОПК: "Чл. 22. (3) Срокът, който се брои по години, изтича на същото число и в същия месец на съответната година, а когато такова число няма - в края на съответния месец." или изчислението се прави на цяла година?
Пример: Дата на ползване на ДК - 20. 02. 2007 г. Дата на застрахователното събитие - 20. 01. 2010 г. Ако се приложи нормата на ДОПК излиза, че величината брой години е три, ако се изчислява на цяла година величината брой години е две.
 
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗДДС. Третиране при безвъзмездно предоставяне на печатни произведения по силата на закон
ЗДДС. Въпрос: Дружество, регистрирано по ЗДДС е издател на книги, художествена литература. По Закона за задължителното депозиране на печатни и други произведения и Правилника за неговото прилагане, същото е задължено при всяко издание да предостави безвъзмездно бройки от тиража в Народната библиотека. Въпросът ни е, задължени ли сме да начисляваме ДДС за тези депозирани бройки като ги изписваме? За издаването на книгите дружеството работи с подизпълнители и ползва данъчен кредит от фактурите за печат.

 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗДДС. Третиране дейност по управление на отпадъци
ЗДДС. Въпрос: Имам въпрос по прилагане на Наредбата за изискванията за третиране и трансформиране на отработени масла и отпадъчни нефтопродукти и Закона за управление на отпадъците (ЗУО) и във връзка с чл. 163а от ЗДДС.
Дружеството ни е организация по оползотворяване на масла съгласно чл. 36, ал.1 от Наредбата и извършва дейности по т. 10 от Допълнителните разпоредби на същата.
Дейността на дружеството може да бъде илюстрирана със следния пример:
-         организация по оползотворяване на отпадъци (ние) – дружество “А”;
-         дружество, което пуска свежи масла на пазара и изпълнява задълженията си по чл. 11 от ЗУО чрез колективна система (чрез организацията). Същото е член на организацията – дружество “Б”;
-         дружество, което събира отработени масла, с цел предоставяне за регенериране – дружество “С”;
-         дружество, което преработва отработените масла – дружество “Д”.
Дружество “А” има сключен договор с дружество “Б” да събира отработени масла, в размер 40% от пуснатите от него (дружество “Б”) на пазара свежи масла. За целта всеки месец дружество “Б” представя справка за количествата пуснати на пазара свежи масла.
Дружество “С” фактурира на дружество “А” събраните отработени масла. Дружество “А” фактурира същите количества на дружество “Д”. Транспортирането на отработените масла става директно от дружество “С” до дружество “Д”, т.е. събраните от дружество “А” отработените масла не се съхраняват в склад на дружество “А”. Съгласно договора между дружество “А” и дружество “Б” (Договор за управление на дейности по разделно събиране и оползотворяване на отработени масла) дружество “А” се задължава (цитирам предмета на договора) „ да събере и оползотвори отработени масла , образувани в резултат на употреба на свежи масла на основание чл. 11, ал. 3 и § 9 на Преходните и заключителните разпоредби на ЗУО.” В резултат на извършеното дружество “Б” заплаща на дружество “А” такса за услугата по договора, определена върху изпълненото количество събрани отработени масла от дружество “А” в полза на дружество “Б”. Въпросите са:
-         съдейки от това, че дружество А извършва дейност по управление на отпадъците и от дефиницията в т. 20 от § 1 на Допълнителните разпоредби на ЗУО следва ли да се смята, че фактурираната услуга е в групата от услуги, посочени в т. 47 от ДР на ЗДДС?
-         фактурата, която А издава на Б за услугата с неначислен ДДС ли да бъде съгласно чл. 163а от ЗДДС?
 
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗКПО. Деклариране на данъчната загуба за 2011 г. в Справка 4 - Пренасяне на данъчни загуби от ГДД по чл. 92 от ЗКПО
ЗКПО. Въпрос: Задължително ли е попълването на Справка 4 - Пренасяне на данъчни загуби от  ГДД по чл.92  от ЗКПО при възникване на данъчна загуба или попълването й е задължително след като се реализира данъчна печалба и започне приспадане на загубите, т.е. ако за 2011 г. е налице данъчна загуба, то следва ли тя да се посочи и в Справка 4 към данъчната декларация?
 
 
Отговор: Доц. д-р Людмила Маринова Мермерска, данъчен консултант
ЗКПО. Третиране на начислени, но неизплатени към 31.12. командировъчни пари в полза на персонала
ЗКПО. Въпрос. Трябва ли да се увеличи счетоводният финансов резултат по р. 6 от годишната данъчна декларация по ЗКПО за 2011 г. със сумата на командировъчните пари на лица от персонала, които не са изплатени към 31.12. 2011? Считат ли се командировъчните пари за доходи на персонала?
 
 
Отговор: доц. д-р Людмила Мермерска, данъчен консултант
ЗДДФЛ. Документиране на доходи, облагани с окончателен данък

ЗДДФЛ. Въпрос: Предстои ни разпределяне на дивиденти между двамата съдружници - физически лица (единият е чужденец). Има ли специални изисквания от гледна точка на ЗДДФЛ за документално оформяне на доходи от дивиденти на местни и на чуждестранни физически лица, вкл. и доход от наем за офис, изплащан по договор за наем на чуждестранно физическо лице, за неспазването на които да бъдем наказани?

 

 

 Отговор: доц. д-р Людмила Мермерска, данъчен консултант