Указание № 91-00-88/26.06.2013 и преобразуване на ТД

Право на данъчен кредит за леки автомобили, получени по договори за наем и лизинг, и становището на НАП по проблема
 
 
Ивайло Кондарев, данъчен консултант
 
 
От 01. 01. 2013 г. бе направена промяна в текста на чл. 70, ал. 1, т. 4 от ЗДДС, неразрешаващ приспадането на данъчен кредит за придобити или внесени леки автомобили – в разпоредбата бе заличена думата „нает”. Така за леките автомобили, получени по силата на наемен или друг договор, предоставящ право на ползване, без да са станали собственост на регистрираното лице - получател, от посочената дата последното следва да има право на данъчен кредит (при изпълнение на общите условия, съдържащи се в чл. 68, 69 и 71 от закон). Във връзка с направената промяна НАП издаде Указание № 91-00-88 от 26.06.2013 г. относно право на приспадане на данъчен кредит за начислен данък върху добавената стойност за получени доставки, свързани с договор за лизинг или отдаване под наем на лек автомобил.
 
Целта на материала е да се анализира посоченото Указание, като се обърне внимание на:
-         констатации, влизащи в противоречие със законовата уредба на ДДС в страната и
-         проблемите, които заложени в него постановки, могат да породят в практиката.

Данъчно третиране на договорите за предоставяне на персонал от гледна точка на ЗДДФЛ и ЗКПО

(продължение от миналия брой)


Доц. д-р Людмила Мермерска, данъчен консултант

 

 

В този брой на списанието продължаваме да разгледаме особеностите при данъчното третиране на договорите за предоставяне на персонал от гледна точка на ЗКПО и ЗДДФЛ, като акцентът е поставен върху въпросите, свързани с предоставяне на персонал от една българско фирма на друга български фирма.

Преобразуване на търговско дружество чрез промяна на правната форма
 
 
Александра Атанасова, адвокат
 
 
Промяната на правната форма е един от видовете преобразуване. Правната регламентация се съдържа в раздел III на Глава шестнадесета на Търговския закон (чл. 264 от ТЗ до чл. 264з вкл. от ТЗ).
 
Търговско дружество (преобразуващо се дружество) може да се преобразува чрез промяна на правната форма, като се превърне в търговско дружество от друг вид (новоучредено дружество). Новоучреденото дружество става правоприемник на преобразуващото се дружество, което се прекратява без ликвидация. По този ред ООД може да се превърне в АД и обратно, или СД в ООД и т.н.
 
Целта на материала е да се изяснят процедурите, което следва да се предприемат по реда на ТЗ при преобразуване на търговско дружествочрез промяна на правната форма. Обръща се и внимание на спецификата при отделните видове търговски (СД, КД, ООД, АД, КДА).