Резюме на промените в Закона за данък върху добавената стойност

НАЙ-АКТУАЛНОТО, ВЕДНАГА - TITA.BG


Резюме на промените в Закона за данък върху добавената стойност

 

Даниела Даракчиева, данъчен експерт

 

Актуално към 22.12.2023 г.

 

В „Държавен вестник“, брой 106 от 22.12.2023 г. е обнародван Закон за изменение и допълнение на Закона за данък върху добавената стойност (ЗИД ЗДДС). Обстоен коментар на промените в ЗДДС ще прочетете в брой 194 на е - сп. „Данъци ТИТА“.

 

Настоящият кратък материал има за цел да насочи вниманието към основните новости и сроковете, от когато те ще са приложими.

 

Промените влизат в сила от 01.01.2024 г. Само промяната в оборота за задължителна регистрация - от 100 000 лв. на 166 000 лв., ще влезе в сила от 01.01.2025 г.

 

Промените са свързани с необходимостта от отстраняване на констатирани несъответствия с правото на Европейския съюз, привеждане на ЗДДС в съответствие с решения на Съда на Европейския съюз, както и от прецизиране на разпоредби, които създават затруднения при практическото прилагане на закона.

 

  • Въвежда се отсрочено плащане на данъка при централизирано оформяне при внос на стокичл. 57е, чл. 57ж, чл. 57з. Отсроченото плащане означава, че плащането на ДДС при внос на митницата се отлага за определен период. За целта е необходимо лицето да притежава разрешение за отсрочено плащане на вносни мита, издадено или съгласувано от митническите органи в Република България при условията и по реда на митническото законодателство на Съюза.

 

  • Направени са промени във връзка със съобразяване с практиката на СЕС. С решение на СЕС по дело С-127/22 по казус на българско дружество, съдът се е произнесъл относно корекциите на приспаднат данъчен кредит при бракуване и унищожаване на стоки. Уточнява се, че корекция на ползван ДДС кредит не следва да се прави при бракуване на стоки, които впоследствие:

 

- са станали обект на доставка по чл. 163а от ЗДДС (като отпадъци) или

- са били унищожени и това е надлежно доказано.

 

В тази връзка са и промените в чл. 80, ал. 2 от ЗДДС.

 

  • Има нови текстове относно документиране на доставки от лице, което е закъсняло да се регистрира по ЗДДС. С оглед принципите на правна сигурност, пропорционалност и неутралност на ДДС, в чл. 102, ал. 6 – ал. 12 от ЗДДС се въвежда ред за документиране на доставки, когато данъчно задължено лице не е изпълнило в срок задължението си за подаване на заявление за регистрация по ЗДДС. Дава се възможност след регистрацията тези лица да издадат данъчни документи, в които да начисляват дължимия ДДС за извършените от тях облагаеми доставки за периодите, за които е трябвало да бъдат регистрирани. За получателите по тези доставки ще е налице възможност за упражняване на право на приспадане на данъчен кредит. Задълженията няма да се определят с ревизионен акт по реда на ДОПК – отпада ал. 5 на чл. 102.

 

  • Промени в чл. 118 – специален текст:

 

- при неиздаване на касова бележка, както и

- правила за лицата, които са избрали да използват в търговски обект софтуер, включен в списъка, поддържан от НАП. Те ще могат в този обект да регистрират и отчитат продажбите на стоки или услуги чрез издаване на фискален бон, генериран в електронен вид и предоставен на електронен адрес на получателя, по ред и начин, определени в наредбата, издавана от министъра на финансите.

 

  • Прецизиране на разпоредби на ЗДДС:

 

- относно случаите на издаване на разрешение или отказ за извършване на корекция при неплатена доставка,

- относно доставчиците на платежни услуги,

- промяна в обезпечението за лицата, търгуващи с течни горива,

 

  • Удължава се срокът за прилагане на:

 

- нулева ставка на данъка за доставките на хляб и брашнодо 30.06.2024 г.

- ставката от 9% за ресторантьорски услугидо 31.12.2024 г. и за ползване на спортни съоръжения и обща туристическа услугадо 30.06.2024 г.

 

  • В административно-наказателните разпоредби - само в чл. 185 във връзка с неиздаване на касова бележка, е видно значително увеличаване на санкциите. Въвежда се и санкция във връзка с чл. 123, ал. 10 от ЗДДС – деклариране на суми в каси и вземания - чл. 192а от ЗДДС.

 

Както е посочено и по-горе, промяната в прага за задължителна регистрация на 166 000 лв. ще е от 01.01.2025 г. Това е свързано Директива (EС) 2020/285 на Съвета от 18 февруари 2020 година за изменение на Директива 2006/112/ЕО относно общата система на данъка върху добавената стойност по отношение на специалния режим за малките предприятия и Регламент (ЕС) № 904/2010 относно административното сътрудничество и обмена на информация за целите на наблюдението на правилното прилагане на специалния режим за малките предприятия.  С промяната на чл. 284 е предвидено държавите членки да могат да освободят доставките на стоки и услуги, извършени на тяхната територия от данъчнозадължени лица, които са установени на същата територия и чийто годишен оборот в държавата членка, свързан с тези доставки, не надвишава прага, определен от тези държави членки за прилагането на посоченото освобождаване. Този праг обаче не може да надвишава 85 000 EUR или тяхната равностойност в национална валута. Държавите членки се задължават да приемат и публикуват до 31.12.2024 г. законовите разпоредби, необходими, за да се съобразят с горната норма. Те прилагат тези разпоредби, считано от 01.01. 2025 г.