Разпределяне на дивиденти и корекции на данъчни декларации

Казуси във връзка с третирането по реда на ЗДДС на сделките с леки автомобили
 
Ивайло Кондарев, данъчен консултант
 
При третирането по реда на ЗДДС на сделките с леки автомобили са анализирани казуси във връзка с:
- определяне на място на изпълнение на услуга по предоставяне под наем на лек автомобил в полза на чуждестранно юридическо лице (например, наеми и лизинг с опция);
- покупка от регистрирано лице на употребяван автомобил от държава членка
- данъчна основа на доставката на лек автомобил;
- корекция на данъчен кредит за лек автомобил, заприходен като стока с цел продажба, при промяна на предназначението му;
- последващото отдаване под наем на лек автомобил с до 5+1 места за сядане, при придобиването на който не е ползван данъчен кредит.
Данъчно третиране на дивидентите, разпределени от местни юридически лица
 
доц, д-р Людмила Мермерска, данъчен консултант
 
 
Приключването на годината и приемането на годишния финансов отчет (ГФО) от общото събрание на акционерите/съдружниците/член-кооператорите, респ. собственика на ЕООД/ЕАД, обикновено се съпътства и с взимане на решение за разпределяне на дивиденти. В общия случай разпределените дивиденти са обект на данъчно облагане с данък 5 на сто и деклариране от платеца на дохода, като съществуват известни особености в зависимост от това дали получателят е местно или чуждестранно лице. Конкретните процедури на данъчно облагане са диференцирани в два различни данъчни закона (ЗКПО и ЗДДФЛ) в зависимост от това дали получателят им има статут на юридическо или физическо лице.. Ще разгледаме особеностите на данъчното третиране на дивидентите, разпределени от местни юридически лица в полза на:
  • юридически лица – местни и чуждестранни;
  • физически лица - местни и чуждестранни, като ще се опитаме да отговорим на най-често задаваните въпроси относно възможностите за освобождаване от облагане, сроковете на внасяне на данъка, сроковете и начина на деклариране.
Процедури по коригиране на подадена данъчна декларация по ЗКПО, ЗМДТ и ЗДДФЛ, предвидени в ДОПК
 
Александра Атанасова, адвокат
 
 
Когато данъчен субект е допуснал грешка при подаване на данъчна декларация, за да се отстрани грешката, се налага коригиране на вече подадената данъчна декларация. Коригирането се допуска по точно определен ред. Процедурата по коригиране на подадена данъчна декларация може да започне по инициатива на органите по приходите по реда на чл.103 от ДОПК или по инициатива на данъчния субект по реда на чл.104 от. Изключително важна разлика между процедурата по коригиране по чл.103 и чл.104 от ДОПК е тази:
  • Органът по приходите не е ограничен във времето, за да инициира процедурата по корекция на данъчната декларация, за която е констатирал обстоятелствата по чл.103, ал.1 от ДОПК. Това означава че той може да покани данъчния субект да направи корекции на подадена данъчна декларация дори и месеци  след изтичането на срока за подаването й.
  • Данъчният субект няма право да направи корекции на данъчна декларация по реда на чл.104 от ДОПК след изтичане на срока за подаването й.