Разпределяне на дивиденти и корекции на данъчни декларации

ЗДДС. Документиране на доход на съдружник за полагане на личен труд в дружеството при условие, че съдружникът е регистрирано по ЗДДС лице
ЗДДС. Въпрос: Счетоводител съм на адвокатско сдружение. Съдружник в адвокатско дружество е регистриран по ЗДДС. За положения личен труд в дружеството (възнаграждения за консултации чрез дружеството) той издава на дружеството данъчна фактура с начислен ДДС. 
От 01.01.2010 г. за целите на ЗДДФЛ се третира като лице по трудови правоотношения и затова включвам сумата без ДДС във ведомосттта за заплати. Дописваме в данъчната фактура, издадена от адвоката, че от възнаграждението е удържан данък и осигуровки (става въпрос за личните осигуровки, внасяни чрез дружеството).
Правилно ли е да правим такива дописвания във фактурата и въобще има ли някакъв начин как да се извършва документирането на възнаграждения на съдружници за полагане на личен труд, при условие, че са регистрирани по ЗДДС?
 
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗДДС. Данъчно третиране при възстановяване на недължимо платената сума за ДДС във връзка с недължимо платено мито
ЗДДС. Въпрос: През февруари 2010 г. фирма извърши внос на стоки – с произход Сърбия. При представянето и обмитяването на стоката в Митница Столична, същата не е била придружена от сертификат за произход. Обмитяването е извършено на база ставка на мито по отношение на трети страни в размер на 6.5% без ползване на преференциално тарифно класиране. Заплатени и взети под отчет са митни сборове и ДДС, както следва:
- мито – 5 765.30 лв.;
- ДДС – 18 892.44 лв.
С молба на фирмата №.... тя представя оригинал на сертификат за произход при Митница Столична. Въз основа на гореописаното, ставката на мито по ЕАД следва да е “0” на сто. Поради което излиза Решение на н-к Митница “Столична”, с което:
1.Определя по ЕАД №...
   - мито – 0 лв.;
   - ДДС – 17 739.38 лв.
2. Да се възстанови на фирмата мито в размер на 5765.30 лв., представляващо платено недължими мито. То ще бъде възстановено от сектор “Приходи” при митница “Столична”.
3. На основание чл. 128 от ДОПК, възстановяване на недължимо платената сума в размер на 1153.06 лв. за ДДС, ще се извърши от съответния офис на ТД на НАП, където е регистрирана фирмата.
Какво следва да се предприеме относно ДДС? Очакваме превода и го отнасяме като извънреден приход, или извършваме корекция на Декларацията, което нямаме право да напавим? 
Като се има предвид, че м. април фирмата влиза в процедура на възстановяване, с тази сума следва ли да се намали клетка 80 в приложение 6 или не?
 
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
 
ЗДДС. Третиране на договор за наем на семеен имот, като страна по договора е само единият съпруг, при условие, че другият е регистриран по ЗДДС
ЗДДС. Въпрос: Сключен е договор за наем на имот, които е семейна собственост, като страна по договора е само съпругът. Съпругата е регистрирана по ДДС за доходи от наеми на имущество, придобито преди брака. Следва ли наемът от семейния имот да се разделя между двамата и съпругата да издава фактура за половината наем с начислен ДДС, след като страна по договора е само съпругът й?
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗДДС. Данъчно третиране на услуги, предоставяни от охранително дружество, ползващо услуги на други охранителни фирми
ЗДДС. Въпрос:Дружеството ни извършва дейност по мониторинг на технически средства за сигурност с издаден лиценз. То има сключени договори за охрана на обекти с физически и юридически лица. В цената влиза стойността на мониторинга и такса реакция. Тъй като дружеството не разполага с необходимите оборотни средства за закупуване на патрулни коли, ползваме услугите на други охранителни фирми, който при необходимост от реакция изпращат техни коли с техни служители. В края на месеца въз основа на сключен договор между двете ЮЛ ни се издава фактура с номерата на обектите за реакция. По този начин процедираха и други фирми, който нямат патрулни коли.
При направена проверка от Главна дирекция „Охранителна полиция” на МВР е съставен акт на дружеството ни, че е нарушен чл. 43, ал. 2 от Закона за частна охранителна дейност (ЗЧОД). В него е записано, че охранител може да бъде лице, което е назначено по трудов договор. Така излиза, че досегашният начин на процедиране е неправилен.
Въпросът e свързан с фактурирането на услугите. До сега издавахме фактура с обща стойност на клиента. След което от тази стойност се разплащаме с другата фирма, но сега, след като се оказва, че нарушаваме ЗЧОД, нямаме идея как да процедираме. Ако се явяваме дилър на фирмата, която осъществява реакцията, и издаваме фактурата от нейно име и им отчитаме всички събрани такси, то нашата част как бихме могли да си я вземем? Ако е възможно, насочете ни как да процедираме за данъчни цели.
 
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗКПО. Корекция на данъчно задължение при допусната счетоводна грешка, открита след подаване на ГДД по чл. 92 от ЗКПО

ЗКПО. Въпрос: С последните промени в ЗКПО при откриване на счетоводна грешка след подаване на ГДД по чл. 92 от ЗКПО, не е възможно подаване на коригираща данъчна декларация. Как следва да се процедира при откриване през м. април на счетоводна грешка за 2009 г., която води до по-високо данъчно задължение за корпоративния данък, ако грешката е открита:

-          след приемане на ГФО за 2009 г.;

-          преди приемане на ГФО за 2009 г.?

 

Отговор: доц. д-р Людмила Мермерска, данъчен консултант

ЗКПО. Данъчно третиране при авансово разпределяне на дивидент
ЗКПО. Въпрос: Две ЕООД са съдружници в ООД. През 2010 г. ООД реализира приходи и се очаква да приключи годината на печалба. Възможно ли е, доколкото двете ЕООД –съдружници имат финансови затруднения, през 2010 г. да се извърши авансово разпределяне на дивидент за сметка на част от очакваната печалба. Ако не е възможно – какво ще бъде данъчното третиране на предоставените суми от ООД в полза на двамата съдружника?
 

 Отговор: доц. д-р Людмила Мермерска, данъчен консултант

ЗКПО. Данъчно третиране по реда на чл. 204, т. 3 от ЗКПО на лизингови вноски и застраховка на лека кола, ползвана от управител

ЗКПО. Въпрос: За нуждите на чуждестранен управител при пребиваването му в страната е закупена кола на лизинг. Дължи ли се данък по чл. 204, т. 3 от ЗКПО върху лизинговите вноски и застраховката на колата?

 

 

 Отговор: доц. д-р Людмила Мермерска, данъчен консултант

ЗКПО. Данъчно третиране на дълготрайни активи, предоставени въз основа на заем за послужване
ЗКПО. Въпрос: ООД е предоставило транспортни средства въз основа на заем за послужване на друго дружество, в което е съдружник. Имайки предвид, че транспортните средства не носят икономическа изгода е спряно начисляване на амортизация както за счетоводни, така и за данъчни цели. В момента имаме данъчна ревизия и се очаква да ни бъде начислен приход от наем за транспортните средства за целия период на ревизията. Правомерен ли е такъв подход при условие, че дружеството не е начислявало никакви разходи във връзка с предоставените активи? Ако ни се начисли приход от наем за данъчни цели, то тогава ще ни се признаят ли разходи за данъчна амортизация?
 
 
Отговор: доц. д-р Людмила Мермерска, данъчен консултант
ЗДДФЛ. Данъчно третиране на безвъзмездно предоставено имущество на дружество от физически лица–съдружници

ЗДДФЛ. Въпрос: Първият етаж на двуетажна къща, собственост на съпрузи, съдружници в ООД се ползва като магазин от три години. Ползването е без заплащане на наем, тъй като е безмислено съдружниците да плащат наем на самите себе си. Освен това печалбите от магазина не са високи и включването на такъв фиктивен наем може да доведе до формиране на загуба. В момента се извършва данъчна ревизия, като ни се каза, че независимо, че съпрузите не са получавали доходи от наем ще им се определи данък по реда на ЗДДФЛ върху наем по пазарни цени. Възможно ли данъчните органи да начисляват данъчно задължение върху неполучен доход от физическо лице, след като основно правило в ЗДДФЛ е да се облагат само реално получени доходи? 

 

Отговор: доц. д-р Людмила Мермерска, данъчен консултант

ДОПК. Възстановяване на срок за обжалване на ревизионен акт (РА) и редовно/нередовно връчване на РА
ДОПК. Въпрос: Пропуснали сме срока за обжалване на ревизионен акт, който е връчен на съпругата на един от управителите на дружеството. Разполагаме ли с възможности да искаме възстановяване на срока за обжалването му?
 
 
Отговор: Александра Атанасова, адвокат
ДОПК. Правна процедура при прекратяване фирма на Едноличен търговец
ДОПК. Въпрос: Имам регистрирана фирма на Едноличен търговец, която от години не осъществява никаква дейност. Искам да прекратя фирмата. Какви действия трябва да предприема ?
 
 
Отговор: Александра Атанасова, адвокат