Наредба № Н-18. Вписване в ТР.
- Възможно ли е изброените застрахователни рискове, без застраховка Живот, да бъдат включени в определението за „доброволно здравно осигуряване“?
- Дължат ли се осигуровки върху размера на „Групова рискова застраховка Живот“? Кога трябва да се начисляват и плащат осигуровките – всеки месец или на тримесечие, когато се плаща съответната вноска по полицата?
- При условие, че не можем да разграничим застраховка Живот от другите застраховани рискове по полицата, възможно ли е прилагането на чл. 208 от ЗКПО при условие, че годишната премия по застраховката е по-малка от произведението на броя работещи във фирмата и 60 лв. за 12 месеца.
През 2003 г. физическото лице (след брака), заедно със съпругата си придобиват УПИ, като през 2004 г. получават разрешение за строеж. През 2006 г. се сдобиват с Акт 14 за извършените СМР до този момент. От тогава не са извършвали СМР. През 2018 г. вече преговарят за продажба на недвижимия имот заедно с построеното до момента, което не е окончателно приет строеж на къща за жилищни нужди - има само Акт 14 от 2006 г.
Физическите лица - собственици на имота и построеното до момента не извършват други сделки по покупко-продажба на имоти и това по скоро би било инцидентна сделка.
- Какво ще е данъчното третиране на една такава продажба по смисъла на ЗДДФЛ за двамата собственици, както и по ЗДДС за регистрирания съпруг?
- Какво ще е данъчното третиране на една такава продажба по реда на ЗДДС за регистрирания съпруг, както и по реда на ЗДДФЛ за двамата собственици, ако след Акт 14 собствениците продължат строителните работи и прехвърлят имота заедно с построеното в него вече с издаден протокол по чл. 181, ал. 2 от ЗУТ за приемане на груб строеж?
- Какви са общите правила относно правата и задълженията по ЗДДС, които трябва да се спазят?
- Възможно ли е фирмата и предприятието на починал ЕТ, регистрирано по ЗДДС да се поеме по наследство от фирмата на неговия син, която фирма е ЕООД, също регистрирана по ЗДДС?
- Счита ли се по ЗМДТ за стандартна прехвърлителна сделка и дължи ли се общински данък?
- Може ли членския внос да е различен за отделните членове на сдружението?
- Може ли членския внос да се внася на части, в рамките на месеца, за който се отнася при положение, че в Устава на сдружението е фиксирано 10-то число на месеца?
- Правилно ли е организирано събирането и отчитането на членския внос. Необходимо ли е да се издават членски карти на членовете на сдружението?
- При така описаната дейност има ли сдружението нужда от касов апарат?
- При проверка от страна на НАП за наличните в залата парични средства достатъчно доказателство ли са издадените приходни касови ордери за събрания членски внос?
- Правилно ли се отнасят разходите на сдружението към стопанската и нестопанската дейност?
Казус. Чуждестранно юридическо лице, учредено съгласно английското законодателство и ситуирано в Англия, извършва командироване на:
- директора на английската фирма (местно физическо лице от България) и
- местни физически лица (от България), които имат сключени договори за консултантски услуги с английската фирма със задание да участват в събития, които се провеждат на територията на страна – член на ЕС (включително Англия), а също и другия случай - да участват в събития, които се провеждат на територията на страна, която не е член на ЕС.
Какви са нормативно признатите размери на дневните и квартирни командировъчни пари, съгласно английското законодателство?
Как ще се разглеждат сумите, надвишаващи нормативно признатите размери на командировъчните, получени от местните физическите лица?
Отговор: Михаил Илиев, Людмила Мермерска